خانه » فواید زنبورهای روباتیک
تکنولوژی

فواید زنبورهای روباتیک

Sending
User Review
0 (0 votes)

 زنبورهای روباتیک

 

در این چند سال اخیر زیست شناسان و زنبور داران به دنبال راهی می باشند که از زنبورها بیشتر محافظت کنند و در بقای نسل شان تلاش بیشتری کرده  باشند و آنان را نجات دهند .  در همین حین دانشمندان با دیدن وضعیت کنونی زنبورها , یک قدم فراتر گذاشته اند و به فکر به وجود آوردن زنبورهای رباتیک میباشند .

محققان موسسه بین المللی علم و تکنولوژی در ژاپن , موجودی کوچک را به وجود آورده اند که توانایی انتقال شهد ها و گرده های گلها را به خوبی میتوانند انجام دهند این ربات ها 4 سانتی متر بیشتر نمی باشند یکی از نقشهای اصلی زنبورها پراکندن گرده های گلهای متفاوت می باشد که به تولید مثل گلها کمک میکند .

رباتی که به تازگی ساخته اند ژلی چسبنده دارد که در هنگام نشستن بر روی گلها و گیاهان دیگر شهدها و گردها به این ژل میچسبند و با مالیدن این گرده ها به جاهای و گلهای دیگر آنها به راحتی از روی ژل جدا شده و در محیط پراکنده می شوند . محققان ژاپنی این آزمایش را بر روی گلهای نیلوفر انجام دادند تا از صحت گرده افشانی توسط این ربات مطمئن شوند

حتی در صدد درست کردن ربات هایی هستند که از موی اسب در آن به کار رفته است . دلیل استفاده محققان از موهای حیوانات دیگر در ربات های جدیدتر این است که موهای حیوانات از نرمی و انعطاف قابل ملاحظه ای درست شده است و کمترین آسیب را به گردها و گرزن ها می زنند  .

 

آیا با وجود این ربات ها دیگر نباید نگران بقای زنبور ها بود؟

امکان این تصور وجود دارد که با وجود این زنبورهای رباتیک دیگر لازم نیست نگران نجات بقای زنبور ها باشیم .

پاسخ به این باور ؛ این گونه است که زنبورهای رباتیک تنها گردهای ضعیف و افتاده را جمع آوری و گرده افشانی میکنند اما زنبور های واقعی به طور خیلی ظریفی گرده ها را با خود برداشته و گرده افشانی کرده . بدون گرده افشانی حدود 85 درصد از گیاهان روی زمین در معرض خطر خواهند بود و  حالا این زنبور ها هستند که در خطرند .

 

وظایف دیگر زنبورهای روباتیک (Robobee)

1- گرده افشانی

2- جستجو و نجات افراد

3- انجام اکتشافات پر خطر محیطی

4- نظارت بر امور نظامی و ارتشی

5- بررسی آب و هوای مناطق مختلف

6- بررسی ترافیک شهرها

دستگاه های الکترونیکی دیگری نیز میباشند که میتوانند وظایف را بر عهده بگیرند و انجام دهند اما روبوبی ها از پتانسیلی برخوردارند که این وظایف را موثرتر انجام میدهند .

با توجه به دیدگاه طراحان نسبت به این ربات: این موجودات کوچک و منعطف کارشان را نسبت به دیگر دستگاه ها سریعتر و موثرتر انجام میدهند و همچنین به همین دلایل مورد اعتماد تر از ربات های دیگر میباشند محیط بانان همچنان در جستجوی اختلالات کلونی های زنبور میباشند و برای تضمین سلامت جمعیت زنبورهای عسل در تلاشند که به نتیجه برسند .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x