خانه » عوامل موثر در آلرژی به حیوانات خانگی چیست
عوامل موثر در آلرژی به حیوانات خانگی چیست
عوامل موثر در آلرژی به حیوانات خانگی چیست
بهداشت و سلامت

عوامل موثر در آلرژی به حیوانات خانگی چیست

Sending
User Review
0 (0 votes)

درباره آلرژی به حیوانات خانگی

خیلی از مردم عاشق حیوانات خانگی هستند، اما گاهی حیوانات پشمالوی جذاب ممکن است عوارض ناخوشایندی برای افراد ایجاد کنند. آلرژی به حیوانات خانگی مسأله ای است که ممکن است شما را درگیر کند،دانستن اطلاعاتی در مورد آلرژی به حیوانات خانگی، علل ایجاد، راه های درمان و پیشگیری برای افراد لازم است.

آلرژی چیست ؟

گاهی بدن انسان واکنشی نسبت به برخی مواد یا شرایط عادی نشان می دهد که تعجب بر انگیز است. گاهی اوقات مواد غیر مضر در بدن باعث می شود سیستم ایمنی بدن نسبت به آن ها واکنش نشان دهد. به این واکنش غیر منطقی سیستم بدن آلرژی می گویند و به ماده ی غیر مضری که سبب ایجاد چنین واکنشی شده است ماده ی آلرژی زا گفته می شود.

واکنش های آلرژیک می توانند خفیف یا بسیار شدید و جدی و حتی در برخی موارد کشنده باشند. آلرژی ها گاهی به آسم و سینوزیت منجر می شوند. به دلایل متخلفی که مشخص نیست، آلرژی بسیاری از افراد کره ی زمین را درگیر نسبت به 30 سال گذشته بیشتر درگیر کرده است. شاید شرایط امروز زندگی مردم و آلودگی ها از علل افزایش میزان آلرژی را در افراد باشد. برای مثال آسم نسبت به گذشته 3 برابر شده است.

علائم آلرژی به حیوانات خانگی

در صورتی که حیوان خانگی دارید و دچار آلرژی هستید، احتمال این وجود دارد که حیوان شما عامل آلرژی باشد. اگر پس از تماس با حیوان خود دچار آبریزش بینی و عطسه می شوید، احتمالاً این عطسه ها واکنش آلرژیک هستند. علائم بالقوه آلرژی نسبت به حیوانات عبارتند از قرمزی، خارش و سوزش چشم ها، کهیر یا خارش روی پوست بدن، درد های سینوسی، اگر مستعد آسم باشید، تنگی نفس و سرفه. افرادی که خیلی حساس باشند چند دقیقه پس از تماس با حیوانات علائم آلرژی را نشان خواهند داد.

چه کسانی مبتلا به آلرژی به حیوانات خانگی می شوند؟

کارشناسان در مورد علل ایجاد و نیز افزایش آلرژی ها نسبت به گذشته اختلاف نظر دارند. این امر شامل آلرژی به حیوانات خانگی نیز می شود. برخی از نظریه ها علت را به کاهش فعالیت فیزیکی و حتی گرمایش جهانی نسبت می دهند، به هر حال علت آن هر چه باشد آلرژی نسبت به حیوانات در دنیا رو به افزایش است. در طول 30 سال گذشته آلرژی نسبت به گربه ها در بین مردم 5 برابر شده است.

محققان ارتباطی بین قرار گرفتن نوزادان در معرض میکروب حیوانات خانگی و کاهش آلرژی پیدا کرده اند، هنگامی که نوزاد در چند ماه اول زندگی خود در معرض میکروب های خاصی قرار بگیرد واکنش آلرژیک او به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. در تحقیق دیگری نشان داده شد که میکروب های سگ سبب کاهش آسم در موش ها شده اند. موش ها در معرض گرد و غبار خانه های دارای سگ و بدون سگ قرار گرفتند. موش های در معرض غبار آلوده به میکروب سگ، در برابر مشکلات تنفسی آلرژی محافظت شدند.

پروتئین آلرژی زای حیوانات خانگی

در واقع این پروتئین های بدن حیوانات خانگی است که در انسان آلرژی ایجاد می کند. این پروتئین ها در سه گروه اصلی سکرتوگلوبین، لیپوکالین و کالیکرین جای می گیرند. بیش از نیمی از حیوانات پشمالوی آلرژی زا این پروتئین ها را در بدن خود دارند. در سگ ها پروتئین آلرژی زا در بزاق ،شوره، ادرار و موی آن ها وجود دارد . در گربه ها در بزاق و پوستشان یافت می شود؛البته آلرژی زایی فقط مختص بدن خود حیوانات خانگی شما نیست آن ها می توانند مواد آلرژی زا مثل غبار، مایت، کپک، هاگ و … را از خارج خانه به داخل منزل بیاورند. اگر حیوان خانگی دارید سعی کنید قبل از ورود به منزل آن را تمیز کنید و سپس به خانه راه بدهید.

پروتئین آلرژی زای حیوانات خانگی
پروتئین آلرژی زای حیوانات خانگی

درمان علائم آلرژی

اولین و مهمترین کاری که در مقابل با آلرژی باید انجام داد دوری از ماده ی آلرژی زاست. افراد دارای آلرژی شدید نباید حیوان خانگی نگه دارند، البته این کار برای همه افراد ممکن نیست. زیرا برخی به حیوان خود وابستگی عاطفی شدید دارند، البته راه های دیگری نیز برای خلاصی از آلرژی وجود دارد.آنتی هیستامین ها، قطره های چشمی و اسپری های بینی برای کاهش علائم آلرژی تجویز می شوند. انتخاب داروی مناسب آلرژی شما بر عهده پزشک است.

مدیریت آلرژی به حیوانات خانگی

گاهی اوقات حیوانات خانگی جزئی از خانواده ی افراد می شوند، به همین دلیل جدا کردن زندگی از آن ها ممکن نیست. در این موارد باید راهکار های نظافتی و محافظتی را در پیش گرفت.

اتاق نگهداری از حیوان را فرش نکنید. فیلتر هوا داشته باشید. نظافت و شستشوی منظم را فراموش نکنید. از بغل کردن و بوسیدن حیوان خودداری کنید.

آیا می توان بر آلرژی به حیوانات غلبه کرد؟

گاهی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ماده ی آلرژی زا بدن را نسبت به آن مقاوم می کند، اما این مسأله همیشه صادق نیست. درمان تزریقی زیر پوستی برای آلرژی اثر گذار است. در شش ماه اول تزریقات هفته ای یکبار و در شش ماه دوم هر دو هفته یا چهار هفته یکبار نیاز است. اگر اثر بخشی داشته باشد تا 5 سال تزریقات ادامه می یابند،  البته درمان تزریقی به سختی در مورد آلرژی به سگ پاسخ می دهد، زیرا سگ ها چند ماده ی آلرژی زا از انواع مختلف دارند.

آیا آلرژی به موی حیوانات است؟

اندازه موی حیوان خانگی شما، اصلاح و کوتاه کردن ان هیچ گونه نقشی در کم و زیاد شدن حساسیت زایی ندارد.

آیا آلرژی به موی حیوانات است؟
آیا آلرژی به موی حیوانات است؟

آلرژی به شوره سر حیوان

اگر عامل آلرژی زا، شوره ی سر حیوانات باشد، با نظافت منظم، استفاده از جارو برقی، عدم استفاده از فرش و دیگر وسایل پرز گیر و همچنین داشتن فیلتر هوا به میزان زیادی از آلرژی ایجاد شده کم می کند.

آلرژی زایی گربه ها و زبان آن ها

پروتئین موجود در بزاق گربه ها آلرژی زاست. گربه ها موهای خود را با لیسیدن تمیز می کنند و بزاق آن ها پس از خشک شدن در فضا پخش می شود و  وارد راه تنفسی شما شود. این پروتئین ها خاصیت چسبندگی دارند و حتی پس از دور شدن گربه از محیط تا چند ماه در فضا باقی می مانند. گربه های نر پروتئین حساسیت زای بیشتری تولید می کنند. تمیز نگه داشتن گربه ها کمک می کند آن ها کمتر خود را لیس بزنند و آلرژی زایی کمتری داشته باشند.

آیا حیوانات خانگی بدون آلرژی زایی وجود دارند

این امر شوکه کننده است اما برخی از سگ ها و گربه ها به قیمت بیش از 20 هزار دلار به فروش می رسند و ادعا می شود که مواد آلرژی زادر بدن آن ها وجود ندارد. این مسأله پایه و اساس علمی ندارد و ادعایی برای در آمد بیشتر فروشندگان حیوانات خانگی است. ممکن است بدن شما به نوعی از نژاد حیوانات آلرژی داشته باشد و به نوع دیگر نداشته باشد زیرا حیوانات نیز مانند انسان در ویژگی های ذاتی متفاوت اند.

انتخاب حیوان خانگی

مسآله آلرژی امری است که تا هر فرد به طور شخصی با آن مواجه نشود نمی تواند راجع به آن نظری بدهد. برای انتخاب حیوانات خانگی، افرادی که دارای آلرژی هستند باید با سعی و خطا حیوان مطلوب خود را پیدا کنند. قبل از آنکه از نظر روانی به حیوان وابسته شوید، آن را تعویض کنید.

پذیرش خداحافظی

گاهی علائم آلرژی آنقدر شدید و آزار دهنده و غیر قابل درمان می شوند که تنها راه دوری کردن از حیوان ایجاد کنندهی آلرژی است. شما می توانید جایی دور تر از محل اتاق خواب و جای اصلی زندگیتان برای حیوان عزیز خود در نظر بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x