خانه » اختلال شخصیت مرزی چیست؟
روانشناسی

اختلال شخصیت مرزی چیست؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

اختلال شخصیت مرزی

آیا می دانید اختلال شخصیت مرزی چیست؟ این اختلال یک نوع بیماری روانی است که ما در اینجا برایتان نشانه ها و علائم آن را آورده ایم.

 

روابط متزلزی و ناپایدار

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی, دارای روابط ناپایدار با دیگران از جمله افراد خانواده, فامیل و دوستان خود می باشند. این افراد ممکن است به کسی علاقه شدیدی پیدا کنند و ناگهان از آن شخص متنفر شوند. هر گونه تغییر در برنامه و جدایی می تواند باعث شود بیمار واکنش بسیار شدیدی نشان دهد و احساس طردشدگی کند. هنگامی که این افراد, کسی یا چیزی را دوست داشته باشند اگر آن فرد یا آن چیز از بین برود یا از پیش آن ها برود, احساس پوچی و تنهایی خواهند کرد.

 

خشم بی دلیل

گاهی شرایط ناچیز و یا خارج از کنترل می تواند باعث شود این افراد بسیار خشمگین شوند. مثلا اگر دوست آن ها به دلیل مشغله کاری مدتی نتواند سراغی از او نگیرد, این فرد احساس طرد شدگی و تنهایی می کند و به شدت عصبانی می شوند.

 

آسیب رساندن به خود

فرد مبتلا گاهی دارای علائم خطرناکی است و همچنین مشکل عزت نفس نیز دارد. این افراد ممکن است به خود صدمه بزندد مثل بردیدن بدن خود با چاقو, یا سوزاندن نقاطی از بدن. حتی گاهی ممکن است فکر خودکشی به سرشان بزند. که در این صورت فورا می بایست به روانپزشک مراجعه نمایند.

 

ترس از تنها ماندن

این افراد به شدت از احساس تنهایی ناراحت و نگران می شوند. ترس از تنها بودن باعث مشکلات جدی در روابط خانواگیشان می شود.

 

احساس پوچی

همانطور که در بالا اشاره کردیم این افراد اگر کسی یا چیزی را که دوست دارند از دست بدهند به شدت احساس پوچی, انزوا و افسردگی می کنند و توانایی مقابله با آن را ندارند. بعلاوه احساس بی ارزشی, بی عشقی و پوچی می کنند.

 

رفتارهای پرخطر

این افراد گاهی رفتارهای پرخطر و بی پروا انجام می دهند از جمله: روابط جنسی نامناسب, پرخوری و یا رانندگی های خطرناک و پر از ریسک. این رفتارها به دلیل این است که فرد مبتلا به شخصیت مرزی خود را ضعیف می پندارد و با کارهای این چنینی می خواهد به فکر خودش جبران کند.

 

زیاده روی در مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی

این افراد گاهی برای آرام شدن و فرار از مسائل و مشکلات به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی پناه می برند.

 

به هرحال این افراد می بایست به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنند تا درمان شوند و از این مشکلات و مسائل در امان بمانند.
برچسب ها
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x