خانه » درمان افسردگی با یادگیری کار هنری
درمان افسردگی با یادگیری کار هنری
درمان افسردگی با یادگیری کار هنری
روانشناسی

درمان افسردگی با یادگیری کار هنری

Sending
User Review
0 (0 votes)

افسردگی چه بیماری است؟

بیماری افسردگی ، بیماری است که ممکن است برای هر کس  در دورانی از زندگی اتفاق بیفتد . افسردگی ممکن است ناشی از دست دادن عزیزی یا روی هم تلنبار شدن استرس‌های زندگی باشد. یا ممکن است براثر بیماری لاعلاج جسمی این بیماری سراغ شما بیاید. گر چه کمک پزشکان همیشه مفید است اما شاید شما بتوانید با انجام دادن کارهایی بدون دارو بر این بیماری غلبه کنید

کاردستی چگونه به شما کمک می‌کند؟

کسانی که تجربه کاردستی دارند، منافع زیادی از این سرگرمی خود کسب می‌کنند.این کار استرس شما را کم می‌کند و احساس خرسندی شما را افزایش می‌دهد. بعضی مطالعات نشان می‌دهد کاردستی می‌تواند آسیب مغزی ناشی از کهولت سن را از بین ببرد.درحالی که بیشتر مطالعات روی انجام پازل تمرکز دارند، همان مزایای شناخته شده برای پازل، در مورد کاردستی هم مصداق پیدا می‌کند .اگر هنرهای دستی به صورت یک عادت همیشگی دربیاید، مزایای ناشی از آن نیز مانند بیخیالی یا خاطری آسوده همیشگی می‌شود.ما انسانها تنها می‌توانیم بر روی مقدار مشخصی از اطلاعات در یک لحظه تمرکز داشته باشیم.وقتی ذهن خود را با کاردستی مشغول می‌کنیم، می توانیم جلوی خودنمایی احساسات دیگر را بگیریم. کاردستی این جنگ ذهنی را آرام می‌کند و یا پرش از روی مسئله انجام می‌دهد ( به عنوان عملکرد سیستم عصبی) و به تنظیم احساسات می‌پردازد.

یک هنر دستی بیاموزید

انواع متنوعی از هنرهای دستی وجود دارند که مزایای مشابهی دارند. بافتنی، لحاف دوزی، قلاب بافی، بافتن فرش انواع کلاسیک آن هستند. شما می‌توانید نقاشی یا کوزه‌گری را انتخاب کنید. جواهر‌سازی هم می‌تواند انتخاب جذابی باشد. باغبانی و عکاسی طبیعت هم به همین اندازه جذابند.مهم این است که از کاری که می‌کنید لذت ببرید حتی اگر انجام دادن آن کمی زحمت داشته باشد.ممکن است در ابتدا سخت به نظر بیاید یا حتی کمی خسته‌کننده اما بعد از مدتی از مزایای آن برخوردار خواهید شد. حس پیشرفت و رسیدن به نتیجه تاثیرات مثبتی روی وضعیت روانی شما دارد.

به کار خود نشاط بخشید

شما می‌توانید تجربه کاردستی خود را فرح بخش کنید و این کار را می‌توانید با انتخاب وسایل کار آغاز کنید.برای مثال انتخاب نخ برای بافتنی می‌تواند لذتبخش باشد. ببینید چه گزینه‌هایی در دست دارید. به رنگ‌ها نگاه کنید و ببینید کدامیک زیباترند.الگوی آن را طراحی کنید و تصورکنید کسانی که می‌شناسید چه احساسی خواهند داشت وقتی این را به عنوان هدیه به آنها بدهید. یا تصور کنید خودتان وقتی کار تکمیل شود چقدر لذت می‌برید.

عضو کلاس‌ها و گروه‌ها شوید

اگر از کاردستی که انجام می‌دهید خوشتان می‌آید و راحت هستید، به کلاس‌ها و جمع‌هایی که مرتبط با این هنردستی هستند، بپیوندید.این باعث می‌شود در عین حال که از کاری که می‌کنید لذت ببرید، اجتماعی‌تر شوید. هنر دستی شما به عنوان یک یخ‌شکن عمل می‌کند. تعاملات بیشتر حولِ به اشتراک گذاشتن لذتِ ناشی از این سرگرمی جریان می‌یابد و شما از این گروه‌ها بابت تکنیک‌های جدیدی که به شما آموخته‌اند لذت خواهید برد.وقت گذراندن با افراد مثبتی که به شما احساس مثبت‌تری می‌بخشند. خندیدن با دوستان می‌تواند استرس‌ها را کم کند.به مرور زمان شما می‌توانید شبکه‌ای از افرادی که به طور منظم با آنها وقت می‌گذرانید ایجاد کنید یا حتی خارج از کلاس با یکدیگر روابط دوستی برقرار کنید.

به دنبال علاقه هنری خود باشید

خیلی از صنایع دستی با دریافت مبلغ کمی شروع شده‌اند. اگر نقاشی را امتحان کردید و احساس کردید لذتبخش نیست، همیشه می‌توانید سراغ دیگر انواع کاردستی بروید مانند بافتنی.به خودتان زمان دهید تا گزینه‌های مختلف را بشناسید و ببینید کدامیک واقعا موردعلاقه شماست. بعد از مدتی می‌بینید که مدام دنبال زمان برای انجام کاردستی‌تان هستید و در کل احساس بهتری دارید.

آن را بخشی از نقشه بزرگتر قرار دهید

کاردستی خود را در یک برنامه بزرگتر ادغام کنید. با پزشک خود یا دیگر متخصصان صحبت کنید و ببینید چگونه این سرگرمی جدید می‌تواند در روند پیشرفت زندگی شما نقش ایفا کند. از نتیجه کار شگفت زده و خشنود خواهید شد.

بیماری افسردگی ممکن است در ابتدا جزئی به نظر برسد و بعد از چند روز به حالت عادی بگردید ولی چنانچه علایم بیشتری در خود احساس کردید،حتما این بیماری را جدی بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x