خانه » تنهایی چه مزایایی دارد
تنهایی چه مزایایی دارد
تنهایی چه مزایایی دارد
روانشناسی

تنهایی چه مزایایی دارد

Sending
User Review
0 (0 votes)

تنهایی چه تاثیراتی بر سلامت روان دارد؟

تنها بودن در جهان پیوسته و متصل ما محبوبیت چندانی ندارد و اغلب تصور می شود مردمی که وقت خود را به تنهایی می گذرانند گوشه گیر یا غمگین هستند. اما این صحت ندارد. بسیاری از مردم از گذراندن وقت خود به تنهایی لذت می برند زیرا از نظر روانی به آنها کمک می کند. سپری کردن وقت خود در تنهایی در واقع برای ما مفید است و به ما فرصتی برای استراحت و شارژ دوباره می دهد. در ادامه به فواید  تنهایی می پردازیم.

جامعه امروز، ما را تشویق می کند بیشترین زمان را با دیگران بگذرانیم. حتی زمانی که تنها هستیم به یکدیگر پیام کوتاه یا ایمیل می فرستیم یا با تلفن و Skype با هم در ارتباط هستیم. همیشه انتظار می رود کاری انجام دهیم یا به جایی برویم، اما گذراندن وقت خود به تنهایی، مزایای زیادی دارد.

با گذراندن وقت خود در تنهایی اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت

مردمی که اعتماد به نفس ندارند اغلب برای تصمیم گیری به دیگران تکیه می کنند، اما سپری کردن وقت خود در تنهایی شما را تشویق می کند برای خودتان تصمیم گیری کنید. هنگامی که تنها هستید، می توانید نظرات و ایده های افراد دیگر را نادیده گرفته و بر افکار خود تمرکز کنید. شما این فرصت را خواهید داشت تا جوانب مثبت و منفی هر چیزی را بررسی کنید تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. این کمک می کند اعتماد به نفس را در خود به وجود آوریم.

سپری کردن وقت خود در تنهایی به بهبود عملکرد شما کمک می کند

هنگامی که با دیگران هستیم اغلب از اهداف و اولویت های مان غافل هستیم. هنگامی که تنهاییم، فرصتی داریم برای اندیشیدن به آن چه برای ما مهم است(از کار و خانواده گرفته تا ثروت). این به ما کمک می کند اهداف مان را انتخاب کنیم و به ما انگیزه می دهد برای دستیابی به این اهداف تلاش کنیم.

گذراندن وقت خود در تنهایی به خلاقیت شما می افزاید

همه افراد به شیوه های مختلف خلاق هستند، اما گاهی حضور در جمع باعث می شود براساس نظر و عقاید دیگران فکر کنند. هنگامی که تنها هستیم، عوامل خارجی حذف شده و می توانیم دقیقا آن چه دوست داریم را انجام دهیم. برخی از طراحی و نقاشی لذت می برند و برخی دیگر ممکن است از پخت و پز، مطالعه، نوشتن یا ساختن موسیقی لذت ببرند.راه های مختلفی برای خلاقیت وجود دارد و هنگامی که تنها هستیم این شانس را داریم تا منافع و توانایی های فردی خود را بشناسیم.

تنهایی وقت گذراندن ذهن شما را آزاد می کند

جامعه امروز مملوء از اطلاعات است. گاهی تحت فشار اطلاعات کاری، رسانه های اجتماعی، دوستان و خانواده قرار می گیریم. گاهی باید از این جریان اطلاعات فاصله بگیریم و آن چه که اتفاق می افتد را ارزیابی کنیم. تنهایی وقت سپری کردن به ما کمک می کند ذهن خود را آزاد سازیم و این موجب شادی و آرامش ما می شود.

وقتی تنها هستید یاد می گیرید چطور مشکلات خود را حل کنید

بهترین راه حل همیشه در تنهایی به سراغ مان می آید. زمانی که تنها هستید فرصت دارید به تنهایی در مورد مشکلات خود فکر کنید و برای آن ها راه حل بیابید. این شانس را دارید که به علت مشکل و راه های حل آن فکر کنید. هم چنین فرصت خواهید داشت به آن چه می خواهید و راه های دستیابی به آن بیاندیشید.

زمان تنهایی موفق به انجام کارهای بیشتری می شوید

همه لیستی از کارهایی دارند که باید انجام دهند اما تا زمانی که با دیگران وقت می گذرانند انجام همه این کار ها غیر ممکن به نظر می رسد. وقتی تنهایید بدون مزاحمت کسی می توانید به تک تک کارهای لیست خود برسید و از آن جا که هیچ عامل حواس پرتی وجود ندارد کار بیشتری از پیش خواهید برد. اگر از انجام تمام کارها لذت نبرید نیز پس از اتمام آن ها حس رضایت خواهید داشت.

تنهایی به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند

افراد زیادی از استرس و اضطراب رنج می برند و تنهایی به کاهش این دو کمک می کند. وقتی تنهاییم مجبور نیستیم به مشکلات و مسائل شخص دیگری گوش دهیم و فرصت داریم ذهن خود را استراحت دهیم.

تنهایی وقت گذراندن به شما کمک می کند مستقل تر باشید

تنهایی وقت گذراندن باعث می شود بخواهیم مستقل تر شویم. وقتی تنها هستیم می توانیم بر روی پیشرفت شخصی، حل مساله و لذت از زندگی خود تمرکز کنیم. این ها همه استقلال و عشقِ به خود را ترغیب می کنند.

با توجه به مزایای تنها بودن ، سعی کنید  زمانی را  در طول روز به تنهایی و خلوت خود اختصاص دهید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x