خانه » تحقیقی در مورد شادی، چه چیزی واقعاً ما را خوشحال و سالم می کند ؟
تحقیقی در مورد شادی ، چه چیزی واقعاً ما را خوشحال و سالم می کند ؟
تحقیقی در مورد شادی ، چه چیزی واقعاً ما را خوشحال و سالم می کند ؟
روانشناسی

تحقیقی در مورد شادی، چه چیزی واقعاً ما را خوشحال و سالم می کند ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

تحقیقی در مورد شادی

بسیاری از مردم تصور می کنند که داشتن پول و رفاه بیشتر یا شهرت برای آن ها شادی به ارمغان می آورد. اما، طبق تحقیقی که در طول 75 سال روی میزان شادی تعدادی از افراد انجام شده است ثابت می کند که پول نمی تواندخوشحالی بخرد!

بر طبق نتایج حاصل از این تحقیق 75 ساله که 4 دانشمند روانشناس به طور متوالی روی آن کار کرده اند، روابط خوب، سالم و پایدار است که سبب می شوند انسان ها عمر طولانی تر، سالم تر و شاد تری را تجربه کنند.

 

ارتباطات اجتماعی اهمیت به سزایی دارند

محققان دریافته اند که افراد دارای ارتباطات اجتماعی بیشتر با خانواده، دوستان و جامعه، شادتر هستند، از نظر فیزیکی سالمتر بوده و عمری طولانی تر دارند.

بررسی دانشگاه آتن در خصوص افرادی با طولانی ترین عمر نشان داده است که این افراد انطباق پذیری با خانواده، اجتناب از سیگار کشیدن، رژیم غذایی گیاهی، فعالیت بدنی روزانه، مشارکت اجتماعی فعال و یکپارچه در تمام سنین را در بین اصول زندگی خود قرار داده اند.

احساس تنهایی باعث می شود افراد کمتر شادی کمتری داشته باشند، سلامتی و عملکرد مغز آن ها تحت تأثیر قرار می گیرد و عمر کوتاهتری دارند.

واقعیت غم انگیز این است که در جامعه ی امروز افراد زیادی دچار احساس تنهایی هستند. در آمریکا از هر 5 نفر یک نفر به این احساس دچار است.

 

کیفیت مهم تر از کمیت

تعداد ارتباطات اجتماعی نمی تواند شاخصی برای خوشبختی و شادی افراد باشد. ممکن است بسیاری از افراد در میان جمع همچنان احساس شادی نداشته باشند. زندگی در اجتماعات خانوادگی دارای مشاجرات حتی اثر عکس بر سلامت روان و جسم دارد و حل منازعات برای حفظ روابط بسیار حیاتی است.

نکته ی جالب دیگری که تحقیقات نشان داده اند اینست که سلامت افراد تحت مطالعه در سن 50 سالگی ابداً به میزان سطح کلسترول خون آن ها ربط نداشت. تنها مسأله ی مهم میزان رضایت ان ها از روابطی که در آن قرار دارند بود.

افرادی که در سن 50 سالگی در این تحقیق 75 ساله که از روابط خود راضی بودند، در سن 80 سالگی سلامت بیشتری نسبت به افراد دیگر داشتند.

حتی دردهای جسمانی در اثر فرسودگی و پیری با وجود احساسات ناخوشایندو نارضایتی بزرگنمایی می شود. شاید حتی بتوان گفت درد ها به خودی خود آنقدر طاقت فرسا نیستند.

 

روابط خوب از مغز شما محافظت می کنند

علاوه بر عمر طولانی تر و سلامت جسمانی بهتر، حفظ روابط سالم سبب تقویت مغز می شود. در این وضعیت به خاطر شادی بیشتر، خاطرات بیشتر در ذهن افراد باقی می مانند. فرد دارای روابط سالم مدت زمان طولانی تری قادر به ارائه خدمت به جامعه و ادامه دادن فعالیت های خویش است.

 

چگونه با بهبود روابط شادی بیشتری در زندگی خود ایجاد کنیم

حقیقتاً نتایج به دست آمده مطالب تعجب آوری را ارائه نمی کنند. قریب به اتفاق مردم می دانند که روابط صمیمانه، سالم و شاد زندگی زیباتری برای آن ها به ارمغان می آورد. اما، بسیاری از مردم به علت فشار های مالی، استرس های مزمن، انتظارات اجتماعی و غیره نمی توانند به شادی مطلوب خود در زندگی دست یابند.

 

راه کار هایی برای غلبه بر این موارد وجود دارد:

زمانی که را که صرف استفاده از تلویزیون و اینترنت می کنید با مردم بگذرانید.

با همسر یا اطرافیان کار های جدید انجام دهید. باهم به پیاده روی بروید و …

با فامیل ارتباط بیشتری داشته باشید.

جنجال های خانوادگی را کنار بگذارید.

روی شخصیت خود و سلامت جسمانی خود کار کنید. عبادت و نیایش را در برنامه خود قرار دهید.

اطرافیان خود را از بین آدم هایی انتخاب کنید که ارزش های مشترکی با شما دارند. ارتباطات اجتماعی یک راه مهم برای غلبه و مهار استرس های روزمره است. اگر به طور طبیعی دایره اجتماع اطراف شما حمایتگر نیستند باید چنین اطرافیانی را برای خود بسازید. زیرا استرس های حاد و مزمن، روند التهابی در بدن ایجاد کرده و سبب بروز بیماری های قلبی، اختلالات روانی، بیماری های خود ایمنی و مشکلات گوارشی می شود.

 

در مورد تحقیق 75 ساله

تحقیقی که گزارش های ان را پیش از این برای شما ذکر کردیم حدود 75 سال پیش روی 724 مرد آغاز شد که نیمی از آن ها دانشجویان سال دوم هاروارد و نیمی دیگر از پسران محله ای فقیر نشین در بوستون بودند که خانواده های مشکل دار داشتند. کار، زندگی خانوادگی، سلامت، پرونده ی پزشکی و … در طول مدت 75 سال برای این 724 نفر تحت نظر قرار داشت و اکنون از بین 724 نفر 60 نفر هنوز زنده هستند و برای ادامه تحقیق 2000 نفر از فرزندان این 724 نفر همچنان تحت پژوهش قرار دارند.

اگر موفق شوید چنین تغییراتی در سبک روابط خود ایجاد کنید در داشتن عمری طولانی تر، سالم تر و شادی بیشتر موفق خواهید بود.

 

برچسب ها
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x