خانه » حقایقی از زندگی که پذیرش آنها ما را قوی تر میکند
حقایقی از زندگی که پذیرش آنها ما را قوی تر میکند
حقایقی از زندگی که پذیرش آنها ما را قوی تر میکند
روانشناسی

حقایقی از زندگی که پذیرش آنها ما را قوی تر میکند

Sending
User Review
0 (0 votes)

پذیرش حقیقت راه دستیابی به لذت از زندگی

زندگی، شامل چیزهای زیادی می شود. زندگی، زیبا و معجزه آساست. زندگی فوق العاده شگفت انگیز است. اما یک ویژگی در زندگی وجود ندارد: آسان بودن.بعضی اوقات این نکته بیش از هر زمان دیگری آشکار می شود. خود ما هم هیچ وقت زندگی را آسان نمی گیریم؛ مدام با تصورات و عادات نادرست، مضحک و حتی مضر خود زندگی می کنیم. ما بدون توجه به حقایق ساده زندگی مسیر خود را ادامه می دهیم، زیرا نگرانیم که نکند فهمیدن آنها بیش از حد سخت باشد. و اصلا به این موضوع فکر نمی کنیم که پذیرش این حقایق، زندگی ما را آسان تر و لذت بخش تر خواهد کرد. ویلیام بتیت، فهرستی تهیه کرده که برخی از حقایق دشوار زندگی که باید بپذیریم در آن ذکر شده است.

1- همه افرادی که دوست دارید، یک روزی می میرند

توجه به این موضوع که شما و همه انسان های دیگر یک روزی می میرید، روابط شما با اطرافیانتان را غنی تر و عمیق تر می سازد. بسیاری از افراد عشق و علاقه خود نسبت به اطرافیانشان را بروز نمی دهند و وقتی آنها از دست رفتند، مدام تاسف می خورند. والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، دوستان. ما نمی دانیم کی آنها را از دست خواهیم داد. آیا به تازگی با والدینتان تماس گرفته اید؟ همین الان با آنها تماس بگیرید. روابط ما، بامعناترین چیزهایی هستند که ما در زندگی داریم و باید قدر آنها را بدانیم.

2- خود ما هستیم که به زندگی معنا می دهیم

بودایی ها اعتقاد دارند خود ما جهان خود را با افکار و اعمالمان می سازیم. پس داشتن یک زندگی بامعنا، یک انتخاب است. برای داشتن یک زندگی بامعنا، نیازی نیست بیرون برویم، به یک ارتش صلح بپیوندیم و گرسنگی را در جهان ریشه کن کنیم؛ یک شاگرد در یک فروشگاه مواد غذایی هم می تواند احساس مدیرعامل یک شرکت بزرگ را داشته باشد. اغلب اوقات، بیش از حد بر نداشته هایمان و خواسته هایمان تمرکز می کنیم و این باعث می شود احساس کنیم زندگی ما هیچ معنایی ندارد.

3- همسر کامل وجود ندارد

بسیاری از افراد در رویاهای خود به یک عشق کامل و یک شریک زندگی ایده آل فکر می کنند که بودن او، یک شادی ابدی به همراه خواهد داشت. در واقع، اکثر ما متهم به خیال بافی در مورد “شریک کامل” زندگی خود هستیم. اما وقتی همسر ما با آن تصویر رویایی و کامل مطابقت ندارد، این موضوع چه تاثیری بر روابط واقعی ما می گذارد؟ منظور من این نیست که باید منتظر کسی باشیم که با او بدبخت می شویم.، بلکه می گویم باید همیشه انتظار مشاهده عیب و نقص در روابط خود را داشته باشیم.

مثل یک شاهکار هنری به آن نگاه کنید؛ شما و شریک زندگی تان ابزار هستید و باید با هم کار کنید تا یک نقاشی زیبا خلق شود. ما در رابطه با یکدیگر می توانیم شاد باشیم، اما اگر انتظار داشته باشیم این نقاشی خودش کشیده شود، به این شادی دست نمی یابیم! مقاله زیر را بخوانید. نکات کلیدی زیادی در آن پیدا می کنید. بعد از یادگیری این نکات، احتمالا کمتر در خیالات غرق می شوید.

4- زندگی یک بازی است

چرا باید در تمام طول عمر خود روی پوست تخم مرغ راه برویم و نگران آن باشیم که مبادا اتفاق بدی رخ دهد؟ ما زندگی می کنیم تا چیزهای جدیدی از آن یاد بگیریم و تجربه کسب کنیم. باید آن را یک بازی ببینیم؛ تصمیم بگیریم چه کاری می خواهیم انجام دهیم، قوانین بازی را بیاموزیم، و هر روز به سطح بعدی بازی برویم.

اگر بیش از حد از این بازی بترسیم،  هرگز نمی توانیم به هر چه که می خواهیم دست یابیم و هیچگاه موفق نمی شویم. آیا تا به حال شنیده اید شخصی بدون پا گذاشتن به میدان مسابقه به یک فوتبالیست حرفه ای تبدیل شده باشد؟

5- همه چیز فانی است

این حقیقت بسیار شبیه مورد اولی است که ذکر کردیم، اما پذیرش آن از اولی سخت تر است. هیچ چیز ابدی نیست. ما فقط برای مدت محدودی جوان هستیم و بعد از آن پیر می شویم. ما عاشق می شویم، بعد عشقمان از بین می رود، یا کسی که دوست داشتیم را از دست می دهیم. ما زندگی می کنیم و بعد می میریم.

همان طور که افراد زیادی قبل از ما زندگی کرده اند، عاشق شده اند، موفق شده اند، شکست خورده اند و مرده اند. ما باید به یاد داشته باشیم که هیچ تفاوتی با آنها نداریم.

به جای آنکه با فکر کردن به این حقایق افسرده شویم، باید سعی کنیم حس قدردانی، نشاط و قدرت را در زندگی خود تقویت کنیم. اگر همه چیز ابدی بود، چه چیزی آنها را خاص می کرد؟ گذر زمان و فانی بودن آنهاست که آنها را ارزشمند کرده است. ما باید قدر همه چیزهایی که داریم را بدانیم.

6- به چیزهای کوچک یکدیگر عشق بورزیم

از آنجایی که می دانیم همه چیز فانی است، پس باید هر چقدر که می توانیم در زندگی خود عشق بورزیم. در ذهن کسی که زندگی کردن را “یک کار سخت و یکنواخت” می بیند، همه چیز بی ارزش است. اما اگر زندگی را زیبا ببینیم، همه چیز در نظرمان زیبا می شود.

یک لحظه امتحان کنید. از فردا از یک مسیر دیگر به مدرسه یا محل کار بروید. در چمن ها دراز بکشید و به ابرها نگاه کنید. به ستاره ها نگاه کنید. به جهان اطرافتان عشق بورزید و همیشه جهان را جادویی و فوق العاده ببینید. یک روز بدون استرس زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید! در مقاله زیر به راههای لذت بردن از تعطیلات آخر هفته اشاره می کنیم.

7- به چیزهای بزرگ واقع بینانه نگاه کنید

در عین حال که نباید زندگی را بیش از حد جدی گرفت، اما نباید به مغز خود اجازه دهیم که تمام ساعات روز در استراحت مطلق باشد. چیزهایی در زندگی وجود دارد که در مواجهه با آنها به یک مغز تحلیلگر نیاز داریم. به عنوان مثال، اگر می خواهیم به یک نویسنده معروف تبدیل شویم، نمی توانیم فقط چند کلمه بنویسیم و بعد بوم!

کتاب ما پرفروش ترین کتاب جهان شود! خیر. باید نوشته ما ویرایش شود، تبلیغ شود و انتشار یابد. هر کار ارزشمندی، به صرف زمان و انرژی نیاز دارد. اساسا، همه باید از مغز خود استفاده کنند. در مقاله زیر نکاتی در مورد استفاده از مغز برای انجام کارهای مختلف ذکر کرده ایم.

تقریبا همه ما با آدمهایی مواجه شده ایم که هیچ کاری انجام نمی دهند و فقط از اینکه زندگی به ساز آنها نمی رقصد، شکایت می کنند. ما هم یا آنها را نصیحت می کنیم یا از آنها ناامید می شویم. به این فکر می کنیم که اگر واقعا ناراحت هستند، چرا برای تغییر شرایط موجود کاری انجام نمی دهند؟ اما اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم، باید بگوییم که خود ما هم بهتر از آنها نیستیم.

“معلم ما خیلی سخت گیر است. امتحان های خیلی سختی می گیرد”. “من نمی توانم طرز کار آن وسیله را یاد بگیرم. مشکل دارم”. حقیقت آن است که این شکایت ها هیچ تغییر مثبتی ایجاد نمی کنند و در اکثر مواقع موجب پسرفت ما می شوند. ما باید همیشه فعال و مثبت نگر باشیم. باید باور کنیم که می توانیم یک راه جدید برای حل مشکلات بسازیم. در غیر این صورت بهتر است شکایت هایمان را برای خودمان نگه داریم.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید