خانه » تعریف هوش مصنوعی چیست ؟
هوش مصنوعی چیست
هوش مصنوعی چیست
تکنولوژی

تعریف هوش مصنوعی چیست ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی و انواع هوش مصنوعی چیست ؟ پیشرفت های پی در پی در علوم فناوری کامپیوتر ها و ربات ها همه روز مسئولیت های بیشتری را از عهده ی انسان ها بر می دارند. استیون هاوکینگ فیزیکدان برجسته ی انگلیسی معتقد بود که این روند در انتها بر انسان و توانایی هایش پیروز می شود اما دانشمندان دیگر نظری خلاف او را دارند.

هوش مصنوعی طبق تعریف دانشمندان علوم رایانه ای به معنی شبیه سازی هوش شبه انسانی است که با آن ربات ها و ماشین ها وظایفی را بر عهده گرفته و انجام می دهند. این وظایف شامل ترجمه زبانی، ادراک بصری، تصمیم گیری بنیادی و توانایی حل مساله است. تهدید جدی هوش مصنوعی برای انسان می تواند در زمینه های اجتماعی و اقتصادی باشد.

 

انواع هوش مصنوعی

4 نوع هوش مصنوعی برای کامپیوتر ها و ربات ها تعریف می شود.

نوع اول ماشین های واکنش پذیر : کامپیوتر و ربات هایی که تنها نسبت به وضعیت داده شده واکنش می دهند مانند آن دسته که شطرنج یا بازی های دیگر را در برابر رقیب انسانی انجام می دهند.

نوع دوم ماشین های دارای حافظه محدود: این ماشین ها از جمله خودرو بدون راننده می توانند از حافظه ی محدود و تحلیل های گذشته برای تصمیم گیری استفاده کند. اما این ماشین ها قابلیت یادگیری ندارند و از تجربیات خود استفاده نمی کنند.

نوع سوم ماشین های تئوری ذهنی : چزی بین ماشین های اختراع شده ی کنونی و ماشین هایی که بناست در آینده اختراع شوند. گفته می شود در آینده این نوع هوش مصنوعی قادر خواهد مردم، فرهنگ ها احساسات و تفکرات را ادراک کند.

نوع چهارم ماشین های خود آگاه : ماشین هایی که با گسترش تئوری ذهنی ساخته خواهند شد و روابط را تشخیص می دهند. تشخیص احساسات درونی و پیش بینی احساسات دیگران نیز از توانایی این هوش خواهد بود که هنوز ساخته نشده است.

 

اثرات منفی

یکی از تاثیرات منفی پیشرفت فناوری از بین رفتن مشاغل انسانی و بیکاری کارگران کارخانه ها است. ماشین های هوشمند هزینه های تولید را کاهش می دهند اما از طرفی کارگران کارخانه ها باید به دنبال مشاغل جدیدی باشند.

اثر منفی دیگر این است که انسان ها به مرور زمان، مهارت هایی را که به ماشین های هوشمند واگذار کرده اند از دست می دهند. برای مثال استفاده از ماشین حساب از قدرت ذهنی دانش آموزان می کاهد و پزشکان قدرت جراحی با دست را به ابزار واگذار کرده و مهارت های جسمانی کمتر می شود.

 

مزایا

پیشرفت فناوری و علوم رایانه ای باعث شده است که اتصال به تمام نقاط جهان امکان پذیر و فوری باشد. صرف نظر از اینکه مزایا و معایب هوش مصنوعی چیست ، این علم در حال پیشرفت در جهان است.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x