خانه » ویژگی های رهبر تیم در کار تیمی چیست ؟
رهبر تیم
رهبر تیم
کسب و کار

ویژگی های رهبر تیم در کار تیمی چیست ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

ویژگی های موثر رهبر تیم

رهبر تیم در کار تیمی باید دارای ویژگی های شخصیتی گوناگونی باشد تا اعضای تیم به پیروی از او ترغیب شوند. رهبران تیم به طور طبیعی ویژگی های خاصی از قبیل محبت و صداقت دارند و مهارت های رهبری را از طریق آموزش و تجربه یاد می گیرند. ویژگی های رهبر الهام بخش اعتماد و احترام در گروه و محرک تولید در محیط کار است.

 

شفافیت در برقراری ارتباط

رهبران یک کار گروهی به صورت شفاف ارتباط برقرار می کنند. مهارت های ارتباطی کلامی و نوشتاری این افراد سبب ایجاد درک بیشتر می شود. رهبران موثر به خوبی به اعضای تیم گوش می دهند.

 

نظم

نظم یک مهارت سازمانی به شمار می رود. نظم لازمه ی برنامه ریزی های راهبردی و رسیدن به اهداف است. رهبرات تیم نظم را حفظ کرده و اعضا را به سمت هدف کاری هدایت می کنند.

 

اعتماد به نفس در گروه

رهبر موثر هم به نسبت به توانایی خود و هم نسبت به توانایی اعضای گروه حس اعتماد به نفس دارد. این مساله باعث بهره وری حد اکثری از توانایی های فردی در گروه می شود.

 

احترام به دیگران

احترام به اعضای گروه یکی دیگر از ویژگی های یک رهبر موثر و قدرتمند است. احترام متقابل اعضا را تقویت و تشویق می کند تا پیشنهاد های سازنده ی خود را ارائه دهند. هم چنین سبب می شود اعضا متوجه شوند که رهبر تیم به نظرات آن ها اهمیت می دهد.

 

منصف و مهربان

مصفانه و مهربان رفتار کردن در یک گروه اهمیت بسزایی دارد و سبب جلوگیری از بسیاری از سوء تفاهم ها می شود. رهبر تیم در مورد تشویق ها و سخت گیری ها نسبت به تمام اعضا یکسان رفتار می کند.

 

نمونه ای از تطابق گفتار و عمل

یکی از موثر ترین صفت های یک رهبر خوب، صداقت است. تطابق حرف و عمل رهبر باعث اعتماد سازی در تیم می شود.

 

تاثیر گذار

تاثیر گذاری رهبران در جهت الهام بخشیدن به اعضای تیم در جهت کار برای تحقق اهداف است. تاثیر گذاری با هضم به موقع تغییرات و ایجاد حس اطمینان در اعضای تیم دیده می شود.

 

تحویل دهنده مسئولیت

یک رهبر به خوبی می داند که مسئولیت ها را باید چگونه تقسیم کند و کدام وظیفه را به کدام عضو از گروه محول کند.

 

تسهیل کننده

به عنوان تسهیل کننده، رهبر گروه به اعضا کمک می کند تا هدف کاری خود را درک کنند و رفتار های فردی را سازماندهی می کند.

 

مذاکره کننده ماهر

رهبران از مذاکره برای نیل به اهداف خود استفاده می کنند. با توضیحات مناسب و ایجاد درک بهتر، اعضا کار گروهی خود را دقیق تر انجام می دهند.

ویژگی های ذکر شده از جمله خصوصیت های رهبر تیم در کار تیمی است.

 

منبع

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید