خانه » از چه سنی کودکان باید مهارت های زندگی را یاد گیرند
روانشناسی فرزند و والدین

از چه سنی کودکان باید مهارت های زندگی را یاد گیرند

Sending
User Review
0 (0 votes)

از چه سنی کودکان باید مهارت زندگی را یاد گیرند؟

به عنوان یک پدر یا یک مادر , ما بر روی خطی بین مراقب بودن و آموزش دادن پا گذاشته ایم که در پایان فرزندان باید آموخته باشند که چطور از خود مراقبت کنند. زمانی آن ها برای تمام اموراتشان دست نیاز به سمت والدین دراز می کردند از غذا خوردن تا گرم کردن خود و حمام کردن , مادر و پدر مانند پروانه دور آنان می چرخیدند.

اما با گذر زمان معمولا کودکان انگیزه ی در دست گرفتن امورات را پیدا خواهند کرد ,وقت آن رسیده تا بگذاریم خودشان به تنهایی در مسیر زندگی شان قدم بردارند و البته از کارهای آسان شروع کنند مانند ؛ جمع آوری اسباب بازی ها ,گذاشتن وسایل در کیف یا حتی رفع بحث هایی که بین دوستان شان پیش می آید را بدون آن که به والدین خود برای پشتیبانی انتقال دهند بر عهده گیرند و از پس آن برآیند.

کارها و اموراتی وجود دارد که والدین پس از بزرگ شدن فرزندان شان باید از انجام آن ها برای نوجوان های خویش دست بکشند, برخی ها بر این باور هستند که با اگر همه کارهایشان بر عهده خودشان باشد, والدین دوره نوجوانی شان را خراب خواهند کرد ,اما این تمارین موجب می گردد , آن ها مسئولیت پذیر و کاربَلد بشوند و از همه مهم تر می آموزند بر روی پای خود بایستند.

سوال اینجاست که حال چه فعالیت هایی را در زمان معین باید بر عهده نوجوانان بگذاریم؟ متخصص رفتارهای دوران نوجوانی Barb Harvey که وی مشاور اولیا ,معلمان و موکلین نیز می باشد, این گونه فعالیت ها را رده بندی کرده و درموردشان توضیح مختصری داده است :

 

بیدار شدن از خواب

شاید زمان آن رسیده باشد تا ساعت زنگ داری برای فرزندان تان تهیه کنید تا با تمرین های گوناگون بتوانند بدون کمک کسی از خواب برخیزند.

 

آماده سازی تغذیه مدرسه

اگر برای کودکان تان مشکل است که غذای خود را گرم کنند ,چند بار این کار را برایشان انجام دهید و اجازه دهید مراحل گرم کردن غذا را ببینند و یاد بگیرند که از دفعات بعدی, خودشان این کار را انجام دهند. در مورد تغذیه های زنگ های تفریح شان نیز به همین شکل مرحله به مرحله به آنان نشان دهید و در آخر بگذارید بدون کمک شما آن را حاضر کنند.

 

رفع مشکلات بوجود آمده بین دوستان

اگر فرزندتان از یکی از دوستان خود ناراحت است و بحث جدی ای بین آنان در مدرسه رخ داده است ,راه منطقی ای را برای حل این مشکل پیش روی وی قرار دهید و در پایان اجازه دهید خود تصمیم بگیرد و وارد عمل شود.

بعضی از والدین برای حل این مشکل یا با مدرسه تماس می گیرند یا خودشان با آن بچه یا والدین اش صحبت می کنند, که این کار مانع از پرورش قدرت تصمیم گیری و حل مسایل گوناگون در فرزندشان می شود.

 

شستن لباس

ریختن لباس های چرک در ماشین لباس شویی عمل آسانی می باشد ,اما همه می دانند که لباس برای شسته شدن به دسته های مختلف تقسیم می گردد ,منظور ؛ تشخیص تفاوت بین لباس های تیره, لباس های روشن و لباس های رنگی می باشد که این دقت را باید فرزندتان در نظر بگیرند.

لباس هایی نیز در این بین قرار دارند که قابل شست و شو در ماشین لباس شویی نمی باشند که والدین باید طرز شستن و مقدار مواد شوینده ای که مورد مصرف قرار می گیرد را به فرزند بیاموزند و از آن پس او مسئولیت شستن لباس های خود را برعهده بگیرد.

 

مدیریت زمان

این که پروژه ها و تحقیقاتی که بچه ها باید انجام دهند در دقیقه ی نود قرار نگیرد نیازمند یک برنامه ریزی صحیح همراه با داشتن مدیریت زمان می باشد. تکالیف , بردن وسایل و کاردستی هایی که مدرسه می خواهد ,پروژه ها و تحقیق های زمانبَر تماما باید بر دوش نوجوان قرار گیرد و حتی اگر در این میان کاری فراموش گشت ,باید نمره منفی و تنبیهی که در این راستا انجام می شود را با کمال میل بپذیرد و برای دفعات بعدی جبران کند.

همان طور که والدین این تمرین ها را به فرزندان شان محول می کنند ,درخواهند یافت که برخی از آنان بلافاصله بعد از یک هفته بدون یاری بزرگترهایشان کارها را دنبال می کنند

اما بعضی دیگر هنوز آمادگی آن را پیدا نکرده اند تا به تنهایی بتوانند گلیم خود را از آب بیرون کشند , به چنین افرادی باید فرصت داد تا روزی برسد که قادر باشند حتی با وجود سختی و دشواری هایی که در مسیرشان قرار می گیرد ,از عهده کارها برآیند.

در پایان تنها یک متخصص خواهد ماند که در مورد فرزند خود قضاوت می کند و آن ,خود شما هستید. اگر احساس می کنید که فرزندتان همچنان به شما وابسته است و برای انجام امورات محتاج یاری شماست

پیشنهاد می شود که کارها را بارها در مقابل چشم های وی انجام دهید و سپس از او بخواهید آن را همان طور انجام دهد ,تا زمانی که بدون آنکه شما مراحل را توضیح دهید وی فرمان کارها را در دست بگیرد.

 

در آن هنگام از داشتن فرزندی توانا , مستقل و باعرضه آسوده خاطر و خوشحال خواهید گشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x