خانه » مواردی که والدین باید درباره دوران نوجوانی بدانند
فرزند و والدین

مواردی که والدین باید درباره دوران نوجوانی بدانند

Sending
User Review
0 (0 votes)

مواردی که والدین باید درباره دوران نوجوانی بدانند

در دوران نوجوانی به یک باره در انسان اتفاقاتی رخ می دهد :

اولین اتفاق رشد ذهنی است ؛ بدین منظور که تا قبل از این سن بچه ها تفکر عینی داشتند , حتما باید آن موضوع را می دیدند تا درک کنند , گفته شده اگر ریاضیات را به کودکان یاد می دهید , بهتر است از طریق ابزار باشد .

اما زمانی که کودک به دوره نوجوانی اش راه پیدا می کند , تفکرش تغییر کرده و به تفکر انتزاعی مبدل می گردد, یعنی موضوعات غیرعینی ای که تا به این زمان متوجه نمی شده , هم اکنون درک می کند .

به همین خاطر شروع به اعتراض و سوال کردن می کند , اعتراضاتی در مورد حقوق , استقلال و هویت خود خواهد کرد و در مورد قوانینی که بر جهان حاکم است , ادیان و مذهب و خیلی چیزهای دیگر سوال می پرسد.

دومین اتفاق رشد جسمی و بلوغ می باشد ؛ اگر رشد جسمی دوره نوجوانی تا پیری ادامه می یافت , قد انسان ها به طور متوسط به 4 متر می رسید . اما بدلیل توقفی که در 18 سالگی دارد , میانگین قد در 170 باقی می ماند.

پس دوره نوجوانی بخاطر رشد جسمی ای که انسان در این سنین تکمیل می نماید , اتفاق مهمی در زندگی هر شخص تلقی می گردد .

 

هورمون ها و غدد

والدین باید بحث هورمون ها و ترشح غدد را جدی بگیرند , اگر کسی داروی اشتباهی را مصرف کند , بلافاصله متوجه تغییر حالتش می شود , دوره نوجوانی نیز مانند یک دارو و قرص می ماند , بچه ها تا زمانی که این قرص را مصرف کرده اند (در این دوره هستند) ؛ افرادی بی صبر , کم تحمل , پرخاشگر و از کوره در رفته (این گونه رفتارها کاملا عادی می باشد.) هستند پس از گذراندن آن , رفتارهایشان ثابت و استوار می گردد .

 

کسب اطلاعات لازم و چگونگی برقراری ارتباط

والدین با توجه به اطلاعاتی که پیدا کرده اند اکنون می خواهند با فرزندشان ارتباط برقرار کنند . اگر والدین با این دید که این دوره تا چه مقدار می تواند برای نوجوان شان تنش زا باشد – عوامل متعددی بر نوجوان مان تاثیر می گذارد – قطعا با او مناسب تر برخورد می کنند , باشناخت کافی از تغییرات , تحولات و انقلابی که درون یک نوجوان صورت می گیرد . مطمئنا قادرند کمک بیشتری به فرزندشان بکند .

خصوصیات نوجوانان ؛ بیرون رفتن با دوستان , استقلال پیدا کردن , علاقه مند به ابزار های ارتباط جمعی می شود .

ماهیگیری می گوید ؛ من توت فرنگی خیلی دوست دارم , اما هنگامی که می خواهم ماهی بگیرم ,کرم خاکی به قلاب می زنم ,هیچ علاقه ای به کرم ندارم , اما برای صید ماهی همان کرم نقش بزرگی دارد .

والدین باید توجه کنند که علاقه شخصی فرزندشان چه چیزی است , به چه شخصیت هایی علاقه مند است , در چه زمینه هایی استعداد دارد , چقدر در مورد موضوعات گوناگون اطلاعات دارد ؟

نوجوانان به دنبال افراد بزرگ تر از خود می گردند تا آنان را الگوی خود قرار دهند . اگر می خواهید نوجوانی را جذب کنید در ابتدای کار باید با وی همدلی کنید , از وی بخواهید که در مورد الگوی خود توضیح دهد , ببینید از چه چیز آن الگو خوشش می آید , چه نقات قوت و یا حتی ضعفی در وی میبیند . به انتخاب های نوجوان تان احترام بگذارید .

 

همدل بودن و هم زبانی کردن

برای داشتن ارتباط سالم و صحیح والدین باید بخاطر داشته باشند ؛ وقت گذاشتن و صحبت کردن با فرزندان می تواند تاثیری به سزایی بر روی آموزش و حرف شنویی شان داشته باشد؛

برای نسل های متفاوت باید روش های متفاوتی را هم در نظر بگیرند و همچنین از مقایسه کردن پرهیز شود , برخی از خانواده ها علاوه بر مقایسه نوجوانشان با دیگر نوجوانان , خیلی اوقات با نوجوانی خودشان مقایسه می کنند , که این عملی غلط می باشد . به آن ها احترام بگذارید .

اگر یک پدر و مادر روزی 30 دقیقه با فرزند نوجوان شان گفتگو کنند .

بدلیل پیشرفت روز افزون تکنولوژی قاعدتا نسل ها با هم فرق خواهند داشت , اکنون نوجوانان شرایط خاص خود را دارند , حتی استرس ها نیز با نسل های پیشن تفاوت دارد, در دنیای امروز آن ها از استرس های گوناگون در رنج اند , فشارات جدیدی به زندگی بچه ها اضافه گشته که توقعات جدیدی را نیز در پی دارد .

والدین باید نسبت به این توقعات و مشکلات اطلاعات خود ر بالا ببرند تا نیازها و موانعی که در راه فرزندان شان پدیدار می شود را کنار بزنند . درک متقابل یک نوجوان به عنوان یک شخصیت و فردی که تحت فشارهایی (فشارهای هورمونی , ترشحات غددی و ..) در مسیر رشد قرار دارد .

 

دوره نوجوانی , دوره هویت یابی

اکثر والدین بیشتر بر روی تحصیل و درس فرزندانشان تاکید دارند درحالی که دوره نوجوانی , دوره هویت یابی می باشد ,شخصیت شان در این زمان شکل می گیرد ,جالب اینجاست ؛ نتیجه هویت یابی تنها یک کلمه و آن هم وفاداری می باشد .

یعنی افرادی که دوره نوجوانی خوبی را سپری می کنند و می دانند که کی هستند , خودشان و جنسیت شان را می پذیرند. هنگامی که تمام هویت خود را پذیرا باشند به یک فضیلت به نام وفاداری می رسند.

 

 تفاوت افکار کودکان و نوجوانان :

اگر از کودکان بخواهیم درباره مساله ای صحبت کنند , صحبت هایی که درمورد آن مساله قبلا شنیده اند را حفظ کرده و همان ها را بازتاب می کنند, زیرا تفکرشان انتزاعی نیست , اما یک نوجوان از تجربیات و اطلاعاتی که کسب کرده صحبت می کند ,محیط پیرامون و خویشتن را با همه وجود درک کرده است و آن را باتوجه به ادراک خود انعکاس می دهد .

 

اختلافات بین والدین و نوجوانان

خیلی از والدین با نظم , دوست یابی و غیره نوجوان شان مشکل دارند , منظور از کلمه “مشکل” آن است که سلیقه شان با سلیقه فرزندان شان همخوانی ندارد ,

بسیاری از والدین معتقد هستند, تکنولوژی ای که وارد جامعه گشته و در بعضی مواقع آسیب رسان است . شاید نوجوانان بیش از والدین شان نسبت به آن دستگاه و وسیله اطلاعات داشته باشند , اما بهتر است در مورد آسیب هایش به آن ها یادآوری شود .

نوجوانان در دوره ای که قرار دارند تحت تاثیر شدید دوستان شان می باشند , والدین حتما باید دوستان فرزندشان را بشناسند , بدانند با چه کسی رفت و آمد می کند , به نحو نامحسوسی که به شخصیت نوجوان شان هم برنخورد , آنان را به خانه تان دعوت کنید و طرزی کاملا ماهرانه آنان را بررسی کنید .

با در نظر گرفتن مسایلی که در جامعه و همه جوامع وجود دارد , چه خوب می شود , اگر والدین دوست نوجوان شان باشند , اگر نوجوان در کنار دوستان دیگرش , بهترین دوست هایش پدر و مادرش باشند .

 

شیوه گفتگو و نصیحت کردن

گفتگو زمان دارد , اگر والدین در صدد گوشزد کردن نصیحتی می باشند , باید زمان درستی که تمرکز فرزند بر کاری معطوف نیست را والدین تشخیص دهند , اگر نصیحت و آن سخن مهم در زمان مناسب گفته شود اثرگذار خواهد بود , اما اگر در زمان نامناسبی بازگو شود , نوجوان حساسیت کلامی و گوش خود را نسبت به حرف های والدین از دست می دهد و دیگر گوش هایشان به نصیحت های بعدی بدهکار نخواهد بود .

از غر زدن , تحقیر کردن , مقایسه کردن و سرزنش های متداوم بپرهیزید , اگر می خواهید از فرزندتان انتقاد کنید , آن انتقاد را کادوپیچ تحویلش دهید . (کلام تان را زیبا کنید , از کلمات نرم و مطلوب استفاده نمایید و با کمی احترام به وی بگویید, 50 درصد مشکلات با همین کلام حل خواهد شد .)

یک گفتگوی سالم می تواند مسیر رشد درست فرزندمان را شکل دهد و می تواند برای بوجود آوردن ارتباط متقابل و بیان آزادانه احساساتش با والدین خود , احساس راحتی و ارتباطی موثر مهیا کند .

این دوره یکی از حساس ترین دوره های زندگی هر شخص می باشد , در مقابل والدین باید نسبت به حرف های خود , درخواست های نوجوانشان و خصوصا دوستانی که با آنان در ارتباط است , حساس باشند .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x