خانه » اشتباهات والدین تازه کار
فرزند و والدین

اشتباهات والدین تازه کار

Sending
User Review
0 (0 votes)

اشتباهات والدین تازه کار

ورود بچه به زندگی والدین تازه همیشه پر استرس است. اشتباهات والدین یکی از عوامل تنش و نگرانی است. اما باید بدانید که هر پدر و مادری دچار اشتباه می شود. البته اشتباهات مشترک و رایجی نیز وجود دارند که شما با استفاده از تجربه ی دیگران می توانید از آن ها اجتناب کنید. در اینجا اشتباهات والدین تازه کار و نکاتی برای جلوگیری از بروز این اشتباهات را می خوانید:

 

اشتباه شماره 1: وحشت زده شدن از مواجهه با هر چیزی

بسیاری از والدین تازه در رابطه با کارهای عادی یک نوزاد دچار وجشت می شوند. کار هایی مثل استفراغ، گریه یا حرکات روده نوزادان و مقدار کم و زیاد غذا خوردن نوزاد. توجه کنید نوزادان انعطاف پذیر تر از آن چیزی هستند که شما تصور می کنید. به همین خاطر بهتر است با پزشک اطفال صحبت کنید تا رفتارهای عادی نوزاد خود را بشناسید.

 

اشتباه شماره 2: اینکه اجازه ندهید نوزاد گریه کند

گریه ی نوزادان یک واکنش طبیعی است. اما یکی از اشتباهات والدین این است که به محض شروع گریه، تمایل دارند جلوی آن را بگیرند. آن ها فکر می کنند اشتباهی رخ داده و باید جلوی آن گرفته شود. باید بدانید که گریه بخشی از وجود نوزاد شماست. کودک شما می تواند در وضع بسیار خوبی باشد. سیر باشد، پوشک تمیز داشته باشد، استراحت کافی کرده باشد اما همچنان گریه کند! اگر گریه ی نوزاد مدت طولانی بند نیاید و مثلا به یک ساعت برسد و یا با استفراغ همراه باشد نشانه ی خطری جدی است که باید به پزشک مراجعه کنید.

 

اشتباه شماره 3: نوزاد را برای شیر دادن بیدار کنید

باید بدانید که لازم نیست نوزاد خود را برای شیر خوردن بیدار کنید. اگر نوزاد شما عادت به این دارد که شب را بخوابد این یکی از بهترین حالات برای مادر و بچه است. اگر نیاز به شیر داشته باشد خودش بیدار خواهد شد.

 

اشتباه شماره 4: تشخیص ندادن استفراغ از تف کردن

گاهی نوزادان همراه با خروج باد از گویشان مقداری از شیری را که خورده اند تف می کنند و این امری طبیعی است. اما استفراغ کردن با مقدار زیاد و به طور مکرر رخ می دهد و ممکن است عامل میکروبی یا ویروسی داشته باشد که در این مورد حتماً باید نوزاد را پیش پزشک ببرید.

 

اشتباه شماره 5: نادیده گرفتن تب در نوزادان

تب در نوزادان سه ماهه و کمتر از آن موضوعی جدی محسوب می شود. بدن نوزادان تازه به دنیا آمده سیستم ایمنی قوی ای ندارد و نمی تواند در برابر عفونت ها مقاومت کند. به همین دلیل اگر نوزاد شما تب کرد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

اشتباه شماره 6: اینکه کمربند ایمنی نوزاد را در ماشین نبندید

برای نصب صندلی کودک در ماشین خود حتماً از افراد وارد کمک بگیرید و با هر بار سوار کردن کودک کمر ایمنی را به درستی ببندید تا رانندگی امنی داشته باشید.

 

اشتباه شماره 7: نادیده گرفتن بهداشت دهان نوزادان

مراقبت های بهداشتی دهان حتی برای نوزادان نیز اهمیت دارد. هنگامی که جوانه یاولین دندان ها روی لثه ی نوزاد دیده شود، خطر پوسیدگی به خاطر شیر نیز برای دندان ها وجود دارد. برای تمیز کردن لثه ی نوزاد می توانید از گاز مرطوب استفاده کنید و پس از یکسالگی ک کم سعی کنید از مسواک استفاده کنید.

 

اشتباه شماره 8: ازدواج خود را نادیده بگیرید

یکی از اشتباهات والدین تازه کار این است که پس از ورود نوزاد از زندگی زناشویی خود غافل می شوند. مطمئین باشید رابطه ی صمیمی بین شما روی نوزادتان اثر بسیار مثبتی خواهد گذاشت.

 

اشتباه شماره 9:  اینکه در مقابل نوزاد با هم مشاجره کنید

دقت کنید حتی نوزادان چند ماهه ارتعاشات امواج منفی رابطه ی بد بین پدر و مادر خود را متوجه می شوند. مراقب باشید اگر بحثی بن شما پیش آمد کم یا زیاد به هیچ وجه در مقابل نوزاد خود دعوا نکنید و تصور نکنید که نوزاد چند ماهه متوجه کلام شما نخواهد شد.

 

اشتباه شماره 10: اعتماد به منابع غیر قابل اعتماد

این روزها اینترنت منابع اطلاعاتی بسیاری را در اختیار افراد قرار داده است. برخی از این منابع بی پایه و اساس هستند و مبنای علمی ندارد و حتی توصیه هایشان ممکن است در مواردی برای شما خطر آفرین باشد. سعی کنید از وبگاه های معتبر برای دریافت اطلاعات و توصیه ها استفاده کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x