خانه » چرا گربه ها از آب بیزارند
حیوانات

چرا گربه ها از آب بیزارند

Sending
User Review
0 (0 votes)

چرا گربه ها از آب بیزارند ؟

گربه ها در کل ترجیح می دهند از نم و خیسی دوری جویند, اما آیا این حیوانات واقعا از آب بدشان می آید؟ با توجه به افرادی که گربه دارند ؛ مطمئنا تا به حال سعی داشته اند که گربه هایشان را به حمام ببرند و تمیزشان کنند ,اکثر این افراد با این مساله موافق اند.

اما حقیقت امر متعجب کننده است گربه ها همواره رابطه ای پیچیده با آب داشته اند ,بسیاری از گربه ها از آب لذت می برند ,زمانی که شیر آب باز است سرشان را زیر آن می برند و خصوصا هنگامی که با پنجه هایشان در آن شنا می کنند و خود را حرکت می دهند .

یکی از خصوصیات گربه های اهلی و حتی اشراف زاده داشتن برنامه ای هفتگی برای آب تنی کردن و شنا کردن می باشد. گونه ای گربه ترکی وجود دارد که نام مستعار گربه شناگر را به خود اختصاص داده است.

با توجه توضیحات گفته شده آمار نشان داده که گربه ها نسبت به شنا کردن و در کل آب اشتیاقی نشان نمی دهند, چطور حیوانی که تا این اندازه با آب رابطه مثبت و خوبی برقرار می کند در نتایج چنین آماری به عنوان حیوانی که از آب متنفر است, شناخته شده است؟ دلیل آن چیست؟

 

بسیاری از دانشمندان و رفتارسنج های حیوانات این گونه بیان کرده اند :

دلایل متعددی در این زمینه وجود دارد ,اولین دلیل می تواند تکامل باشد ,گربه های وحشی در آب و هوای گرم به دنبال رودخانه و دریاچه ای برای خنک کردن خود می گشتند ,تا به نوعی باعث زنده ماندن و بقای نسل خود گردند.

گربه های اهلی بخاطر زندگی کردن در محیط های مرطوب و با آب و هوایی معتدل دلیلی برای شنا کردن خود نمی دیدند و این عادت به مرور در آنان محو و محو تر شد. البته در کنار اینکه این مخلوقات تا سالیان سال در کنار انسان ها زندگی کرده اند اما همچنان همان غریزه ای که نسل های وحشی خود داشته اند را به همراه دارند .

گربه سانان به خاطر چابک بودن و آماده و آگاهی داشن شان نسبت به خطرهای پیرامون شان آن بدن ورزشکاری شان را به نوعی حفظ کرده اند. زمانی که موی گربه خیس می شود بدنش به همان نسبت سنگین می گردد و او را به سمت پایین می کشد در نتیجه سرعتش نیز کمتر می شود و به همین ترتیب در مقابل دیگر حیوانات و شکارچیان آسیب پذیر می گردد .

 

از دیگر دلایلی که آب برای گربه ها بی اهمیت شمرده می شود ؛

تجربیات بد آنان با آب است یا حتی بهتر است بگوییم دلیل ,تجربه نکردن شان می باشد, اگر گربه سانان به اشتباه به جای یک دریاچه معمولی وارد باتلاق برای آب تنی شوند و موقعیت ناگواری مواجه می شوند که این مشکل حتی ممکن است موجب مرگشان شود یا شنا کردن در آب هایی که از ناخالصی بسیاری برخوردار است وزن این حیوانات را دو چندان می کند و با همین برداشت , آنان تمایلی نسبت به آن نشان نمی دهند مگر آنکه مجبور شوند در آن بروند.

گربه سانان و کلا هر حیوان دیگری باید با محیط اطراف خو بگیرد ,باید گفت که گربه ها جز حیواناتی هستند که دیر با اتفاقات پیرامونشان سازگاری پیدا می کنند و مخلوقاتی اند که از غافلگیر شدن و ابزار های جدید لذت نمی برند.

گربه هایی که از بچگی مرتب به حمام برده می شدند یا آن هایی که به دلایلی مجبور به شنا کردن بودند نسبت به گربه های دیگر آب تنی کردن و بازیگوشی کردن در آب را بیشتر دوست دارند. به یاد داشته باشید که اگر گربه تان را به اجبار در آب فرو کنید یا به حمام ببرید موجب ناراحتی و سرد شدن وی در مقابل شما و خصوصا آب گردد ,این چیزیست که هیچ صاحبی آرزوی آن را ندارد.

 

مواردی که گربه داران و گربه دوستان باید بدانند ؛

در آخر باید گوش زد کرد که طی گذران مراحل مختلفی در طول قرن ها ,خیس بودن برای گربه ها ناخوشایند می باشد باتوجه به برهان هایی که در فوق به شرح آنان پرداخته شد, گربه ها بیشتر زمان را مشغول لیس و تمیز کردن و از دید خودشان آراستن خود هستند, با کردن آن ها در آب تمام زحمتی که در طول روز خود را با آن درگیر کرده بودند از بین می رود ,

اگر شما هم جای آنان بودید بی شک عصبانی می شدید. فراموش نشود که این موجودات هزاران غدد بر سطح پوست هایشان دارند که وظیفه نشانه گذاری و ارتباط برقرار کردن را بر عهده دارند ,

آن ها با خیس شدنشان , آب (مخصوصا آب های معطر مانند آبی که با شامپو یا هر مواد شیمیایی دیگری ترکیب شده باشد.) وارد منافذشان می شود و انجام کاری که برعهده غدد پوستی شان است را مختل می سازد.

به علاوه وزن شان را زیاد می کند و راه رفتن برایشان مشکل خواهد بود, همچنین رطوبتی که روی موها قرار دارد کم کم گرمای خود را به محیط می دهد و سرد می گردد, گربه عاشق مکان های گرم هستند و این سرما به شدت برایشان آزاردهنده خواهد بود. موهایشان با سرعت پایینی شروع به خشک شدن می کنند.

با این حال چرا گربه هایی هستند که واقعا آب را دوست دارند و بی صبرانه با دیدن حوض آبی خود را درون آن می اندازند و شنا می کنند؟

 

دلیل اصلی آنانی که برای رفتن در آب لحظه شماری می کنند ؛

به نظر می رسد که این خود آب نیست که آنان نسبت به آن اشتیاق نشان می دهند بلکه خودشان هستند, تعجب نکنید گربه ها خودپسند تر از این حرف ها هستند ,

آن ها از اینکه بین آسمان و زمین معلق در آب قرار گرفته اند لذت می برند و اینکه چطور در چنین حالتی حرکت می کنند و موهای خود را به حرکت در می آورند برایشان جذابیت دارد. نه به خاطر خیس بودنشان بلکه به دلیل حرکات بدن شان در زیر آب و صدای آن می باشد.

اما کافیست تمام این دیدگاه های روشنی که گربه های اهلی و خانگی در مواجهه با آب دارند از بین برود قاعدتا به اولین چیزی که به فکرشان خطور می کند سنگین بودن و در معرض شکارچیان بودن می باشد.

خوشبختانه امروزه افرادی که صاحب گربه های اهلی زیبایی هستند از سنین پایین او را با پدیده آب آشنا می سازند و همچنین بخاطر نبود خوی وحشی گری در این چنین گربه هایی آنان به هیچ عنوان خود را در آب آسیب پذیر نمی پندارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x