خانه » درمورد فصل تابستان و مگس های میوه
حیوانات

درمورد فصل تابستان و مگس های میوه

Sending
User Review
0 (0 votes)

درمورد فصل تابستان و مگس های میوه

در فصل گرما , زمانی که میوه ها برای طولانی مدت بیرون از یخچال می مانند و گرم می شوند شما متوجه حشرات بسیار کوچکی بر روی آن ها می شوید و با تعجب از خود می پرسید که آن ها از کجا پیدایشان شده است ؟!

بسیاری از مردم فکر می کنند که این حشرات از میوه های گندیده بوجود می آیند (به صورت ماورا الطبیعه از میوه ها و گوشت های فاسد تشکیل می شوند.) اما این نظریه مدت طولانی ایست که رد شده است, امروزه ما دلیل آن را به طور واضح می دانیم.

 

در مورد این نوع مگس ها ؛

مگس ‌های میوه ، به رنگ زرد-قهوه‌ای با چشمان قرمز آجری و حلقه‌های سیاه عرضی در سراسر شکم هستند. نرها کمی کوچک‌ تر با پشت تیره ‌تر هستند. نرها به آسانی براساس تفاوت‌ های رنگ، از ماده‌ ها متمایز می‌ شوند

حقیقت آن است که مگس های میوه حس بویایی بسیار قوی ای دارند , آن ها از مایل ها متوجه بوی میوه ها و گوشت های فاسد می شوند ,آنان از داخل خود میوه بوجود نمی آیند , اما تا زمانی که آن مواد گندیده در خانه تان است آن ها به هر شکلی شده خود را به مواد می رسانند.

اما سوالی که فکر همه افراد را به خود مشغول ساخته این است ؛ “اما چطور ممکن است , تمام درب ها و پنجره ها بسته هستند , چگونه به داخل می آیند ؟”

اگر تا به حال چنین حشراتی را از نزدیک دیده باشید ,متوجه جثه کوچک آن ها خواهید شد ,آن ها با وجود داشتن چنین بدن کوچک و نرمی , خود را از هر سوراخی عبور می دهند و به داخل خانه می کشانند.

بعضی از اشخاص دستگاه های برقی پشه کش در خارج یا داخل منزل شان نصب کرده اند (که حشرات جذب نور آن شده و توسط شوک الکتریکی قفسه دور نور از بین روند.) باید گفت که آن ها به راحتی از لا به لای میله ها عبور کرده و این دستگاه هیچ تاثیر بر دور ساختن آن ها ندارد.

 

چگونه میوه های گندیده را ردیابی می کنند؟

هنگامی که میوه شروع به فاسد شدن می کند ,الکل از خود تولید می کند ,اما این ماده در ابتدای فساد آنقدر ناچیز است که ما انسان ها بویش را نمی فهمیم ,این بوی الکل آن ها را به خود جذب می کند, با پرسه زدن در اطراف میوه ها ,مکان مناسبی برای تخم هایشان یافته و تخم گذاری نموده که این تخم ها در زمان بسیار کمی تبدیل به لارو شده و لارو ها یا کرم ها از مواد تغذیه کرده و رشد نموده ,

بهتر است این چنین بیان کنیم که مخمرهای عامل گندیدگی میوه‌ ها را با خود بر روی میوه‌ های گندیده و یا رسیده حمل می‌ کند و در آن‌ جا کشت می‌ دهد تا بستری برای تخم‌ ریزی فراهم شود. مگس ‌های کامل و لاروهای آن ‌ها، در محیط‌ های اسیدی و تخمیری زندگی می ‌کنند و از همان ها تغذیه می کنند.

اگر ظرفی از میوه را خارج از یخچالتان قرار دهید و پس از چند روز به سراغش بروید ,تعداد فراوان پشه و کرم را خواهید یافت که در حال جشن و شادی بر روی موادی هستند که شما برایشان بر جای گذاشته اید.

این مساله را نیز باید خاطر نشان کرد که بعضی اوقات افراد با خرید مواد و میوه های مورد نیازشان این موجودات را با خود به خانه شان می آورند زیرا که مغازه دارانی به خوبی از محصولاتشان مراقبت نمی کنند و موادی که فسادش را آغاز کرده در اختیار خریداران می گذارند.

 

چطور می توان از شر این موجودات خلاص شد؟

طول مراحل چرخه زندگی مگس میوه، تحت تاثیر دمای محیط، متغیر است؛ به‌ طوری که در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد، متوسط دوره تخم و لارو، ۸ روز است ودر دمای ۲۵ درجه، این مدت به ۵ روز کاهش می ‌یابد. در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد در اثر تنش دمایی، متوسط مدت زمان تخم تا جاندار بالغ، ۱۱ روز است؛

پس می توان نتیجه گرفت که هر چه دما پایین باشد برای ما انسان ها و مصرف کنندگان بهتر می باشد , پس میوه ها را در مکان سرد قرار دهید .

بعد از آن باید از شر میوه ها و سبزی های فاسد شده خلاص شوید, حتی پس از دور انداختن چنین موادی ,این موجودات قادرند زندگی خود را بر روی موهای جارو ,چاه های آشپزخانه و حمام و حتی ابرهای ظرفشویی ادامه دهند ,پیشنهاد می شود همواره منزل تان را تمییز نگه دارید و از مواد تمیز کننده ی نو یا تمیز استفاده کنید.

برخی از افراد سعی می کنند آن ها را با دست له کنند ,اما جالب است که حتی زمانی که بر رویتان نیز می نشینند شما نمی توانید آن ها را بزنید , حتی اگر هم موفق شوید , تعدادشان آن قدر زیاد است که کشتن یکی از آن ها تاثیر چشمگیری نخواهد داشت.

روش دیگری که وجود دارد ساختن تله می باشد ؛ در ظرفی درب دار مقداری الکل یا سرکه  بریزید یا یک دستمال الکلی درون آن قرار دهید , آن ها جذب بوی آن شده و به داخل ظرف نفوذ می کنند, کافیست چند ساعت صبر کنید تا همه آن ها در دام بیفتند در آخر درب ظرف را گذاشته و تا حد بسیاری از شرشان رهایی یافته اید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x