خانه » روش های طبیعی برای دور ساختن حشرات موذی از خانه
حیوانات خانه داری

روش های طبیعی برای دور ساختن حشرات موذی از خانه

روش های طبیعی برای دور ساختن حشرات موذی از خانه

حشرات شش پا دارند و بیشتر آن‌ها دارای بال هستند. بدن یک حشره از ۳ بخش تشکیل می‌ شود: سر، سینه و شکم. حدود یک میلیون گونه مختلف حشره در جهان شناسایی و توسط دانشمندان نام‌ گذاری شده‌ است, حشرات موجوداتی زیبا و جالب هستند اما در میان همین موجودات کوچک ,گونه هایی وجود دارند که نه تنها زیبا نیستند بلکه اذیت کننده و غیر قابل تحمل نیز می باشند ,

آیا برای از بین بردن چنین حشراتی باید از اسپری استفاده کنیم؟

دلایل بسیاری وجود دارد تا ما از اسپری های گوناگون مخصوصا اسپری حشره کن استفاده نکنیم ,مطالعات نشان داده است ؛ کودکانی که در معرض این اسپری ها قرار می گیرند احتمال مبتلا شدن به سرطان در آنان افزایش میابد. مطالعاتی که از سال 1990 تاکنون انجام شده نشانگر آن بوده که موادی که در اسپری وجود دارد احتمال بوجود آوردن سرطان های خون و لنفوم (غده مرکب از بافت لنفاوی) را بالا می برد.

گفته شده کودکانی که در مکان های بسته این مواد را استنشاق می کنند 47 درصد لوسمی (سرطان خون) و 43 درصد بیش از دیگر کودکان سرطان غدد لنفاوی در آن ها تشخیص داده می شود تا کودکانی که هرگز در معرض این نوع مواد شیمیایی سمی و حساسیت زا نبوده اند.

ما نمی دانیم که چه مقدار سم باید وارد بدن گردد , استاد یار Chensheng (Alex) Lu محقق و زیست شناس تماس های زیست محیطی در مجله HealthDay این گونه بیان کرده است ؛ مهم است که والدین را از این اطلاعات آگاه سازیم و اجازه دهیم خود آنان قاضی باشند , محققین ارتباط مستقیمی بین سرطان های اطفال و حشره کش های داخل منزل و موادهای سمی سم پاشی برای گیاهان یافته اند,

آن ها فهمیدند که مواد سمی گیاهان تقریبا 26 درصد سرطان خون را در کودکان بیشتر می کند , موارد گفته شده بدان معنا نیست که از حشره کش برای نابود کردن حشره های موذی خانه ها استفاده نشود و به صورت مسالمت آمیز خانه را با آن ها با اشتراک گذاشت ,خیر ؛ روش های متعدد طبیعی ای وجود دارد تا بتوان از شر این موجودات مزاحم رهایی یافت :

 

مورچه ها ؛

برای جلوگیری از ازدیاد مورچه ها و دور کردن آنان می توان از این مواد استفاده نمود ؛ آبلیمو , دارچین ,روغن نعنا , حتی گچ (مورچه ها احساس تنفر فراوانی نسبت به گچ دارند , کافیست خطی در جلوی سوراخشان بکشید ,دیگر به داخل منزلتان نفوذ نخواهند داشت.) , سرکه نیز گزینه خوبی برای دور ساختن آنان است . شاید به نظر عجیب برسد اما می توانید آن را امتحان کنید.

 

مگس های خانگی ؛

گونه ای مگس از خانواده مگس ‌های خانگی است که البته اندازه کوچک تری نسبت به مگس های معمولی دارد و علاقه بسیاری به میوه ها و زباله هایی که در خانه ها موجود است دارد. می توان از روش های ساده ای که در آن هیچ مواد شیمیایی ای به کار نرفته استفاده کرد.

تله های جالبی می توان برای این حشرات کار گذاشت از جمله آن ها ؛ ظریفی را پر از آب کنید و به لبه آن مربا یا شکر بمالید ,این روش هم موجب می شود مگس تنها در یک نقطه از خانه تا متمرکز شود و هم آنکه احتمال در آب افتادن وی زیاد است.

 

خرچسونه ؛

ورود خرچسونه ها در منازلی که در نزدیکی گیاهان و حیاط می باشند بیشتر است , با استفاده از این راه می توان ؛ 32 اونس آب گرم و سه چهارم یک فنجان مایع ظرفشویی را با یکدیگر ترکیب کنید و در کنار پنجره ها , درب ها و ترک ها آن را اسپری کنید (می توان از مواد ضدعفونی کننده نیز در آن بریزید.)

 

سوسک ها ؛

این حشرات از سخت جان ترین موجودات موزی می باشند و زمان می برد تا آن ها را به طور کامل نابود یا دور نمود , یکی از روش های خسته کننده تمیز کردن تمام بخش های دنج خانه و پر کردن سوراخ ها به طوری که از ورود آنان جلوگیری شود. تمیز کردن و تمیز نگهداشتن اهمیت فراوانی در دور نگهداشتن سوسک ها دارد.

ترکیب جالبی برای دام انداختن آنان وجود دارد ؛ سه قاشق چایخوری اسید بوریک را با یک قتشق چایخوری پودر شکر را با یکدیگر مخلوط نمایید , شکر تنها او را فریب داده و به سمت خود می کشد در حالی اسید بوریک آن را از پای در می آورد. آن را زیر سینک , یخچال و در گوشه و کنارها و ترک ها بریزید.

 

کرم و مگس های میوه ؛

سیب زمینی و پیاز نسبت به میوه های دیگر جذابیت بیشتری دارند, آن ها حشراتی بی خطر و در مقابل مگس های دیگر تمیز تر می باشند ,برای جلوگیری از رشدشان ابتدا میوه ها را در یخچال بگذارید , سرما آن ها را از بین می برد,

روش دیگری که وجود دارد شما می توانید دی ظرف در بسته ای مقداری میوه یا پیاز قرار دهید , زمانی که آن ها جذب آن شدند , درب ظرف را بسته و آن ها را در تله خود گرفتار کنید و در طبیعت آن ها را رها سازید.

 

کک ها ؛

این حشرات خون آشام اغلب بر روی حیوانات قرار دارند و از خون آن ها استفاده می کنند , می توان تعداد زیادی از آن ها را بر روی حیوانات خانگی تان خصوصا سگ ها بیابید و از طریق آن ها به فرش ها و لوازم خانگی منزل انتقال پیدا می کنند.

نخستین توصیه ای که می شود آن است که تا می توانید جارو بکشید با اینکه این حشرات قدرت چسبندگی بالایی دارند و می توانند در مقابل قدرت جارو برقی حفظ کنند اما این کار می تواند از تعدادشان بکاهد .

همچنین کک ها و شپش ها با شستشوی معمولا از میان نمی روند ,با بیشتر شستن حیوانات تان تنها آن ها را عذاب خواهید داد , پیشنهاد ویژه ؛ بوریک اسید هیچ ضرری برای انسان ها و حیوانات ندارد ,به عنوان سم فقط برای حشرات ,ماده ای کشنده محسوب می شود, البته ناگفته نماند که استنشاق آن موجب سوزش ریه می گردد پس در هنگام استفاده حتما از ماسک استفاده کنید.

بوریک اسید را به صورت پودر بر فرش هایتان بریزید و با جارو دستی سعی کنید آن را وارد بافت فرش نمایید سپس فرش را با جارو برقی تمیز نمایید , همچنین می توان حیوان تان را نیز آغشته به بوریک اسید نمایید و پس از مدتی آن را شستشو دهید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید