خانه » در صورت خیس شدن کیبورد لپ تاپ چه کنیم؟
خیس شدن کیبورد لپ تاپ
خیس شدن کیبورد لپ تاپ
تکنولوژی

در صورت خیس شدن کیبورد لپ تاپ چه کنیم؟

خیس شدن کیبورد لپ تاپ

شاید خیس شدن کیبورد لپ تاپ یکی از بدترین حوادثی باشد که ممکن است برای لپ تاپ شخصی شما پیش بیاید. خالی شدن یک لیوان نوشیدنی و یا قرار گرفتن لپتاپ کنار پنجره ی باز در حالی که باران می بارد ممکن است شما را با این مشکل رو به رو کند. برای جلوگیری از خرابی دستگاه خود باید سریعاً دست به کار شوید و اقداماتی را انجام دهید. اگر به موقع دست به کار نشوید ممکن است خرابی دائمی برای دستگاه شما پیش بیاید.

 

آب کم خطر ترین مایع

از بین انواع مواد نوشیدنی آب کمترین خطر را ایجاد خواهد کرد. اما نوشیدنی های شیرین و به ویژه نوشابه که تاثیر خورندگی نیز دارد می توانند با خیس شدن کیبورد لپ تاپ آسیب بیشتری به دستگاه شما وارد کنند.

 

اهمیت خاموش کردن به موقع

اولین قدم در هنگام خیس شدن هر وسیله الکترونیکی از جمله خیس شدن کیبورد لپ تاپ این است که آن دستگاه را از برقبکشید و به سرعت خاموش کنید. برای خاموش شدن لپ تاپ و کامپیوتر نباید منتظر فرآیند خاموش شدن ویندوز بمانید و به سرعت با فشردن دکمه ی پاور بدون از دست دادن لحظه ای لپ تاپ را خاموش کنید.

 

برگرداندن

در قدم بعد لپ تاپ را برگردانید تا مایعات اضافی از آن خارج شوند. این کار باعث می شود مایعات هر چه کمتر در مدار های داخلی دستگاه نفوذ کنند. پس بهتر است نگران کثیفی میز کارتان نباشید و به سرعت لپ تاپ را برگردانید. اگر حجم مایع زیادی روی کیبور شما ریخته است سعی کنید سرعت عمل زیادی داشته باشید و پس از خاموش شدن دستگاه فوراً آن را برگردانید تا مایعات هر چه کمتر امکان نفوذ به بخش های داخلی تر را داشته باشند.

 

خشک کردن بیرونی

پس از آنکه تا جای ممکن مایعات از بین دکمه های کیبورد خارج شد، باید شروع به خشک کردن آنکنید. تا جایی که امکان دارد دستگاه را باز کنید و با حوله یا دستمالی که آب گیر باشد و پرز ندهد تمام قسمت های خیس را پاک و خشک کنید. پس از این این مرحله ترجیحاً لپتاپ را با زاویه و یا برگردان قرار دهید.

 

گام آخر

از اینجا به بعد کار بیشتری از دست شما بر نمی آید و باید چند روز زمان بگذرد تا از خشک شدم داخل دستگاه مطمئن شوید و سپس اجازه ی روشن کردن آن را دارید. مدت زمانی که طول می کشد تا دستگاه خشک شود بستگی به حجم مایعی دارد که روی آن ریخته است. در صورتیکه مایع به مقدار زیاد روی دستگاه ریخته باشد بهتر است به تعمیرکار حرفه ای مراجعه نمایید. به هیچوجه در روشن کردن دوباره ی دستگاه عجله نکنید وگرنه شوک بزرگی به لپ تاپ خود وارد خواهید کرد.

این نوشته را با دیگران به اشتراک بگذارید تا در صورت خیس شدن کیبورد لپ تاپ بدانند که چه باید بکنند.

 

منبع