خانه » در حاملگی ساک چیست ؟ با ساک بارداری آشنا شوید
ساک بارداری
ساک بارداری
فرزند و والدین

در حاملگی ساک چیست ؟ با ساک بارداری آشنا شوید

Sending
User Review
0 (0 votes)

ساک چیست و رویت ساک بارداری چه مزیتی دارد ؟

ساک چیست ؟ ساک بارداری حفاظی است که جنین را در مراحل رشد احاطه می کند. ساک پس از لقاح در رحم مادر تشکیل می شود. کیسه حاملگی یا ساک حاملگی، جنین و کیسه ی زرده و کیسه آمینوتیک را در خود جای می دهد. مشاهده ساک بارداری اطلاعات مفیدی در اختیار پزشک متخصص قرار می دهد.

 

ساک حاملگی کی تشکیل می شود ؟

اینکه دقیقاً ساک حاملگی کی تشکیل می شود مشخص نیست. اما زمان تشکیل آن در حدود هفته ی چهارم بارداری است. زمانی می توان آن را در سونوگرافی مشاهده کرد که چند روز از زمان تشکیل گذشته باشد و قطر ساک به 2 تا 3 میلی متر رسیده باشد. پیش از آن که بتوان جنین را در تصاویر سونوگرافی مشاهده کرد. دیدن ساک حاملگی نشانه ای از تایید بارداری است. به طور طبیعی ساک بارداری در داخل رحم تشکیل می شود و زمان رویت آن در سونوگرافی به اینکه ساک حاملگی کی تشکیل می شود مربوط نیست.

 

چرا در اوایل بارداری سونوگرافی انجام می شود ؟

دلیل اصلی استفاده از سونوگرافی در اوایل بارداری تشخیص حاملگی داخل رحمی و رد حاملگی خارج رحمی است. در صورتی که حاملگی خارج رحمی تشخیص داده شود استفاده از فراصوت برای مدیریت این مشکل مفید واقع می شود. با سونوگرافی همچنین می توان مدت زمان حاملگی و هفته آن را نیز مشخص کرد.

 

بارداری خارج رحمی چیست ؟

بارداری خارج رحمی به نوعی از بارداری گفته می شود که در آن تخمک لقاح یافته نتواند در دیواره رحم لانه گزینی کند. تخمک لقاح یافته برای رشد نیاز دارد که به دیواره رحم بچسبد. زمانی که این تخمک در راه رسیدن به رحم برای مقال در لوله فالوپ گیر کند، در همانجا باقی مانده و رشد خواهد کرد و آسیب جدی به لوله ی فالوپ که رابط بین تخمدان و رحم است وارد می کند.

عدم اقدام به موقع برای خارج کردن تخمک لقاح یافته از لوله فالوپ باعث پارگی لوله فالوپ و در نتیجه خونریزی داخلی و شوک می شود. انجام سونوگرافی و رویت ساک حاملگی در هفته های اول بارداری برای تشخیص بارداری خارج رحمی اهمیت زیادی دارد.

 

بارداری هتروتروپیک چیست ؟

در اکثریت موارد تشخیص حاملگی داخل رحمی به معنی عدم وجود حاملگی خارج رحم است. با این حال در هر 3000 حاملگی 1 احتمال وجود دارد که حاملگی داخل رحمی و خارج رحمی هر دو با هم رخ بدهند. به عبارت دیگر دوقلوهایی که یکی در رحم و دیگر در لوله فالوپ باشد. به این پدیده حاملگی هتروتروپیک می گویند. به ویژه در بارداری هایی که با لقاح مصنوعی و روش های درمان ناباروری انجام می شوند اهمیت این مساله بیشتر است و باید در مشاهده ساک بارداری دقت کرد.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x