خانه » آیا استرالیا یک جزیره است؟
australia
فرزند و والدین

آیا استرالیا یک جزیره است؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

آیا استرالیا یک جزیره است؟

 

استرالیا با مساحت 3 میلیون مایل مربع (7.7 میلیون کیلومتر مربع)،  کوچکترین قاره روی زمین است. در واقع، اندازه آن به گرینلند نزدیک است تا امریکای جنوبی.

آیا این باعث می شود استرالیا را مانند گرینلند یک جزیره در نظر بگیریم؟ اگرچهآیا استرالیا یک جزیره است؟ – ایده شات گاهی “قاره جزیره ای” خوانده می شود جغرافیدانان جزیره و قاره را دو چیز جداگانه در نظر می گیرند.

طبق دانشنامه بریتانیکا، جزیره به توده ای از زمین اطلاق می شود که هم “کوچکتر از یک قاره است” و هم “به طور کامل با آب احاطه شده است “.

 

بنابر این تعریف استرالیا نمی تواند یک جزیره باشد زیرا در حال حاضر یک قاره است

 

اما براستی چه تفاوتی میان استرالیا و گرینلند وجود دارد؟ چرا گرینلند (با مساحت 836000 مایل مربع/2165230 کیلومتر مربع) یک قاره در نظر گرفته نمی شود.

و فقط به عنوان بزرگترین جزیره جهان شناخته شده است؟ متاسفانه، هیچ تعریف علمی دقیقی برای قاره وجود ندارد. اما چند معیار وجود داردکه به طور معمول برای تشخیص یک قاره از دیگری مورد استفاده قرار می گیرد.

معیار اول، تمایز زمین شناسی است. استرالیا و بیشتر آسیا بر روی صفحات تکتونیکی جداگانه قرار گرفته اند وگرینلند نیز بر روی صفحه تکتونیکی مشترک با امریکای شمالی قرار دارد.

دوم، تمایز بیولوژیکی است. در حالی که درصد زیادی از گونه های گیاهی و جانوری را نمی توان در هیچ جای دیگر جهان یافت، گونه های کمتری در گرینلند از این خصوصیت برخوردارند.

سوم، تمایز انسان شناسی است. بومیان (مردم بومی) در سرزمین اصلی استرالیا و جزایر اطراف آن زندگی می کنند، در حالی که مردم بومی گرینلند متعلق به گروهی از مردم(اینویت) اند

که در سراسر قطب شمال، از جمله بخش هایی از کانادا، ایالات متحده و روسیه به سر می برند.

ممکن است هر یک از این معیار ها به تنهایی کافی نباشد. مثلا اروپا و آسیا یک صفحه تکتونیکی را به اشتراک می گذارند اما به دلایل فرهنگی دو قاره جداگانه در نظر گرفته می شوند.

البته، اندازه نیز در این خصوص مشخصه مهمی است. استرالیا تقریبا چهار برابر از گرینلند بزرگ تر است. اگر از نظر منطقه ای بسیار نزدیک تر بودند شاید گرینلند شانس بیشتری برای قاره نامیده شدن داشت.

تفاوت زیاد بین این دو به رسم یک خط تقسیم خوب (تفکیک این دو از هم) کمک کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x