خانه » علت کرش کامپیوتر چیست ؟
کرش کامپیوتر چیست
کرش کامپیوتر چیست
تکنولوژی

علت کرش کامپیوتر چیست ؟

کرش کامپیوتر چیست ؟

می دانید کرش کامپیوتر چیست ؟ یکی از اتفاقات ناگواریست که ممکن است برای کامپیوتر ها اتفاق بیفتد. اغلب این مسئله با خاموشی کامل و غیرمنتظره سیستم، راه اندازی مجدد و  سپس نمایش یک صفحه آبی رنگ با نوشته های سفید روی صفجه مانیتور و یا لپ تاپ مشاهده می شود که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

 

گرما

یک پردازشگر بیش از حد گرم شده (CPU) بدون هیچ اخطاری ممکن است سیستم شما را خاموش کند تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کند. گرمای زیاد کامپیوتر یا لپ تاپ می تواند ناشی از عملکرد نا مناسب فن خنک کننده باشد ک احتمالا گردو غبار  زیادی روی آن را گرفته است. درایورهای هارد هم چنین به گرما حساسند و اگر دمای داخل سیستم شما بیش از حد بالا رود حافظه رم یا مادربورد نیز ممکن است آسیب ببینند. بالا رفتن دمای سیستم و قطعات کامپیوتری میتواند از عمر مفید آن ها کاسته و در برخی موارد روی عملکرد نرم افزار های در حال اجرا تاثیر منفی بگذارد. برای همین بهتر است از سلامت فن سیستم خود مطمئن شوید. حتی از فن های خارجی برای خنک ماندن سیستمتان نیز میتوانید استفاده کنید.

 

خطای نرم افزار ها

اگر تنها به هنگام استفاده از یک اپلیکیشن نرم افزار خاص، سیستم شما کرش میکند، این مسئله را میتوان به مشکل دار بودن آن نرم افزار ارتباط دهیم. هم چنین بهتر است با نصب و استفاده آخرین ورژن یک آنتی ویروس معتبر و آپدیت تمامی فابل های لپ تاپ یا کامپیوترتان را اسکن کنید تا از شر ویروس های مزاحمی که در رابط سخت افزار و نرم افزار اختلال ایجاد میکنند و یا برنامه های شما را تحت تاثیر قرار می دهند، راحت شوید.

نصب بیش از از اندازه نرم افزارها، به ویژه آنهایی که موجب افزایش سرعت سخت افزارها می شوند نیز می تواند یکی دیگر از علل کرش کردن سیستم شما باشد.

 

خطای هارد درایو

خطای هارد درایو یکی دیگر از دلایل احتمالی پدیدار شدن این مسئله است. البته اگر مشکل از هارد شما باشد لزوما نیازی به تعویض آن نیست.  چرا که عوامل متعددی وجود دارد که منجر به آسیب دیدگی و از دست رفتن فایل ها، فولدرها و پارتیشن ها شوند. بهتر است ابتدا از سالم بودن سخت افزاری هارد دیسک و تمیز بودن اتصالات سوکت مطمئن شوید. در برخی موارد مشاهده شده است با دفرگ کردن Defrag و یا فرمت کردن هارد دیسک، مشکل کرش کردن سیستم برطرف شده است. اما اگر مشکل سخت افزاری هارد جدی است و از عمر مفید آن زمان زیادی می گذرد ضروری است آن را تعویض کنید.

 

با توجه به آنچه گفته شد کرش کردن کامپیوتر مسئله جدی است که مهم است سریع تر به رفع آن اقدام کنید.

 

منبع