خانه » راه آماده كردن بدن براي بارداري
آماده کردن بدن برای بارداری
آماده کردن بدن برای بارداری
فرزند و والدین

راه آماده كردن بدن براي بارداري

آماده كردن بدن براي بارداري

آیا می دانید آماده کردن بدن برای بارداری چگونه است؟ اگر قصد دارید باردار شوید بهتر است ابتدا بدنتان را آماده کنید تا بارداری خوبی داشته باشید و در نتیجه نوزاد سالمی به دنیا بیاورید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

رسیدن به وزن ایده آل

اگر شما اضافه وزن و یا کمبود وزن داشته باشید ابتدا باید آن را برطرف کنید زیرا در هر دو صورت در دوران بارداری دچار مشکل خواهید شد. به این منظور با پزشک خود مشورت کنید تا راهکارهای لازم برای رسیدن به وزن دلخواهتان را برایتان تجویز کند.

 

به تغذیه خود اهمیت دهید

علاوه بر رسیدن به وزن دلخواه شما باید مواد مغذی و لازمی که بدن نیاز دارد را برای بدنتان تامین کنید. تا در دوران بارداری خودتان و جنین دچار سوتغذیه نشوید. برای مثال فولیک اسید، کلسیم و برخی دیگر از ویتامین ها برای شما و جنین بسیار ضروری است و نقش به سزایی در سلامت هر دویتان دارد. نوزادانی که کمبود فولیک اسید دارند دچار مشکلات جبران ناپذیری می شوند.

 

کافئین و الکل را کنار بگذارید

مصرف کافئین و الکل برای مادر و کودک بسیار مضر است بنابراین قبل از بارداری مصرف آن ها را به حداقل برسانید که در دوران بارداری راحتر بتوانید ترکشان کنید.

 

ورزش را شروع کنید

ورزش برای همه توصیه می شود اما اگر شما قصد بارداری دارید از همین حالا ورزش را شروع کنید. زیرا هم به کاهش وزنتان کمک خواهد کرد و هم به قدرت بدنیتان. مادرانی که ورزش می کنند دوران بارداری بهتر و زایمان راحتری را تجربه می کنند.

 

پیاده روی

روزانه نیم ساعت پیاده روی روزانه فراموش نشود.

 

سیگار را ترک کنید

سیگار علاوه بر مشکلات قلبی عروقی که برای بدن می آوردن در دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد. آمارها نشان می دهد مادران سیگاری خیلی بیشتر احتمال سقط و یا مرده به دنیا آمدن نوزادشان را دارند. پس هرچه زودتر سیگار را ترک کنید بهتر است.

 

آزمایش و چکاپ

قبل از بارداری باید نزد پزشک زنان بروید و کاملا معاینه شوید به علاوه دکتر برایتان آزمایش خون خواهد نوشت تا از وضعیت داخلی بدنتان آگاه شود زیرا اندازه قند، چربی، تیروئید و خیلی فاکتورهای دیگر برای بارداری تان مهم است.

 

داروهایی که مصرف می کنید را چک کنید

برخی داروها نباید در دوران بارداری مصرف شوند مانند داروهای اعصاب و خیلی از داروهای دیگر بنابراین باید حتما قبل از بارداری پزشک خود را نسبت به داروهایی که می خورید آگاه کنید.

 

ترکیبات شیمیایی

اگر کارتان با سرب یا جیوه سروکار دارد باید آن را ترک کنید. از رفتن به جاهایی که پرتو رادیواکتیو موجود است دوری کنید.

 

در اینجا با نکات مهمی در رابطه با آماده کردن بدن برای بارداری آشنا شدید.

 

منبع