خانه » دوران بارداری و زایمان طبیعی
بارداری و زایمان
بارداری و زایمان
فرزند و والدین

دوران بارداری و زایمان طبیعی

Sending
User Review
0 (0 votes)

بارداری و زایمان

رعایت نکاتی در دوران بارداری و زایمان از جمله تغذیه مناسب و ورزش های دوران بارداری به سالم بودن مادر و جنین کمک زیادی می کند. دوران بارداری حدود 40 هفته طول می کشد و بعد از آن زمان ورود جنین به دنیای بزرگتر هاست.

 

مراحل زایمان

هر زایمانی همانند جنینی که متولد خواهد شد منحصر به فرد است. اما زایمان طبیعی دارای سه مرحله کلی است.مرحله اول باز شدن دهانه رحم، مرحله دوم تولد کودک و مرحله سوم بیرون آمدن جفت است. متوسط زمان زایمان طبیعی 8 ساعت است که برای بعضی از افراد بیشتر یا کمتر طول می کشد. هر مرحله برای اولین زایمان زمان بیشتری دارد.

 

مرحله اول زایمان طبیعی

در قسمت اول این مرحله دهانه رحم از صفر به 3 یا 4 سانتیمتر باز می شود. آغاز درد زایمان برای هر مادر متفاوت خواهد بود. در این مرحله کیسه آب ممکن است دچار ارگی شود. انقباضاتی با فاصله 5 تا 30 دقیقه به سراغ مادر می آید که هر کدام 30 تا 45 ثانیه طول می کشد.

در این مرحله مادر باید خود را سرگرم کند و افکار خوبی را در سر داشته باشد. ارتباط نزدیک با پزشک در این زمان کمک زیادی به مادر می کند. انجام کارهای آرام بخش و دوش گرفتن در این زمان توصیه می شود.

در قسمت دوم دهانه رحم از 4 تا 7 سانتیمتر باز می شود. در این زمان درد بیشتر می شود. انقباضات به طور پیوسته ظهور پیدا می کنند و درد ممکن است در پشت، شکم یا ران متمرکز باشد. در این زمان باید مثانه خالی شود، مادر مایعات بنوشد، نفس های عمیق بکشد و همه او را به آرامش تشویق کنند.

در قسمت سوم از مرحله اول دهانه رخم تا 8-10 سانتیمتر باز می شود. انقباضات شدیدی در این زمان رخ می دهند. مادر حس می کند که سر نوزاد به سمت بیرون آمدن در حرکت است اما تا زمانی که پزشک اجازه نداده است نباید فشار بیاورد. تمام تمرکز مادر در این مرحله باید بر حفظ آرامش باشد.

 

مرحله دوم

این مرحله بین چند دقیقه تا دو ساعت طول می کشد و پزشک از مادر می خواهد که با فشار به خروج کودک از رحم کمک کند. اوج درد زایمان در این مرحله تجربه می شود. نفس های عمیق کمک زیادی به مادر در این مرحله می کنند.

 

مرحله سوم

این مرحله بین چند دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد. بسیاری از مادران آنقدر محو تولد نوزاد هستند که توجهی به مرحله سوم زایمان نمی کنند. ممکن است ماساژ شکم برای تحریک تخلیه جفت توصیه شود. گاهش پیش می آید که در بعضی از مادران انقباض و درد در این مرحله دیده می شود.

در هر حال باید بدانید که انجام تمرینات ورزشی مناسب برای بارداری و زایمان بسیار کمک کننده هستند.

 

منبع

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید