خانه » کتابخوانی و فواید آن ، چرا باید هر روز مطالعه داشته باشید؟
کتابخوانی
کتابخوانی
فرزند و والدین

کتابخوانی و فواید آن ، چرا باید هر روز مطالعه داشته باشید؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

کتابخوانی

از آخرین باری که کتاب خوانده اید یا مجله ای را به طور جدی مطالعه کرده اید چقدر می گذرد؟ آیا مطالعه ی روزانه ی شما محدود به توییت های کوتاه و تلگرام و فیس بوک است. مطمئناً اگر مزایای کتابخوانی را بدانید آن را به عادت هر روزه ی خود تبدیل خواهید کرد. در اینجا معدودی از فواید کتابخوانی برای شما ذکر شده است.

 

فواید کتابخوانی : انگیزش روانی

مطالعات نشان داده اند که انگیزش و تحرک ذهنی و روانی به میزان زیادی مانع از شروع و یا پیشرفت بیماری های ذهنی مانند آلزایمر می شود.  مغز نیز همانند هر عضله ی دیگری در بدن نیازمند فعالیت است تا بتواند قدرت وسلامت خود را حفظ کند. مطالعه نوعی ورزش برای مغز و ذهن شما محسوب می شود و باید مطالعه ی هر روزه را جدی بگیرید.

 

فواید کتابخوانی : کاهش استرس

کتاب خواندن به شما کمک می کند از دنیای روزمره ی کار و زندگی فاصله بگیرید و برای مدت کوتاهی بتوانید ذهن خود را از دغدغه ها آزاد کنید. یک داستان عالی یا یک مقاله ی جذاب تا حد زیادی می تواند تنش های شما را کم کرده و شما را آرام و حتی شاد کند.

 

 فواید کتابخوانی : افزایش دانش

هر چیزی که می خوانید اطلاعات جدیدی را وارد مغز شما می کند و زمانی به کار خواهد آمد. با افزایش سطح دانش بهتر می توانید با چالش های روزمره ی زندگی رو به رو شوید. ضمن اینکه تمام ابزار زندگی از عزیزان گرفته تا اموال شما در آمد و رفت هستند اما دانش شنا همیشه با شما می ماند.

 

فواید کتابخوانی : گسترش دایره واژگان

هر چه که بیشتر مطالعه کنید کلمات بیشتری را یاد می گیرید و ذهن شما قابلیت این را خواهد داشت که در زندگی روزانه از آن ها استفاده کند. درست و زیبا سخن گفتن یکی از ابزار های مهم در پیشرفت شغلی و حرفه ای است. با افزایش دایره ی واژگان و بهتر سخن گفتن، اعتماد به نفس یک فرد نیز بیشتر می شود. افرادی که دایره لغات بیشنر و آگاهی و دانش بیشتری دارند و بهتر صحبت می کنند سریعتر از افراد با دایره واژگان کوچک و بی اطلاع از مسائل دنیا در زندگی پیشرفت خواهند کرد.

کتاب خواندن در یادگیری زبان های جدید نیز بسیار حیاتی است. یادگیری کلمات جدید حین خواندن موجب تسریع گفتار و نوشتار افراد می شود.

 

فواید کتابخوانی : بهبود حافظه

زمانی که شما شروع به خواندن یک کتاب می کنید در واقع باید مجموعه ای از شخصیت ها، زمینه ها، رفتار ها، تاریخ و تفاوت های آن ها را در ذهن خود نگه دارید تا بتوانید موضوع کتاب را دنبال کنید. همین تمرین نسبتاً کوچک تا حد بسیار زیادی به بهبود و تقویت حافظه ی شما کمک می کند. هر کتاب می تواند مسیر ها یا سیناپس های عصبی جدیدی در مغز شما شکل دهد. افزایش حافظه به مرور زمان سبب بهبود روحیه نیز خواهد شد.

 

فواید کتابخوانی : مهارت تفکر تحلیلی قوی

تقویت مهارت تفکر تحلیلی یا خواندن کتاب های مرموز و ماجراجویانه تقویت می شود وقتی شما در سیر داستان تلاش می کنید انتهای آن را حدس بزنید در واقع دارید مغز خود را و توان تحلیل خود را تمرین می دهید. این روش کمک زیاد به تفکر نقاد و تحلیلی افراد می کند. این توانایی در جای دیگر با ایجاد سرعت تجزیه و تحلیل به کمک افراد می آید.

 

فواید کتابخوانی : افزایش تمرکز

در دنیای امروز یکی از مهمترین آسیب ها ضعف توجه و تمرکز در افراد است که به دلیل حجم اطلاعات ورودی از سوی رسانه های مختلف تشدید شده است. یک فرد در یک زمان 5 دقیقه ای هم شبکه های اجتماعی را چک می کند هم خبر گوش می دهد و همزمان غذا هم میل می کند. تمام این عادات منجر به آسیب رسیدن به قدرت تمرکز افراد شده است و افراد نمی توانند مدت زمان طولانی تمرکز خود را روی یک موضوع نگه دارند.

این مساله به خصوص برای جوان تر ها و نوجوانان اثرات بدتری دارد. زمانی که یک کتاب را با علاقه بخوانید در واقع تمام توجه خود را برای مدت زمان طولانی تری نسبت به شبکه های اجتماعی و دیگر کار های روزمره روی یک موضوع خاص متمرکز کرده اید. سعی کنید 15 تا 20 دقیقه قبل از رفتن به محل کار مطالعه دقیق داشته باشید. پس مدتی از تاثیر آن بر قدرت تمرکز خود شگفت زده خواهید شد.

 

فواید کتابخوانی : بهبود مهارت های نوشتاری

این مهارت در راستای افزایش دایره ی واژگان بهبود می یابد. با دیدن جملات دارای ساختار درست و زیبا شما به مرور زمان و به طور نا خود آگاه در نوشتار خود نیز از جملات و کلمات بهتری استفاده خواهید کرد.

 

فواید کتابخوانی : سرگرم شدن

کتاب خواندن یکی از بهترین و مفید ترین سرگرمی های دنیا محسوب می شود. گرچه برخی از کتاب ها بسیار گران هستند و یا اینکه فضای زیادی از خانه ی شما را ممکن است اشغال کنند، شما می توانید با امانت گرفتن کتاب ها از نزدیک ترین کتابخانه محل زندگی خود از فواید بیشمار این سرگرمی ارزشمند با کمترین هزینه بهره بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x