خانه » عوامل از بین برنده ی تمرکز و راه هایی برای افزایش تمرکز
روانشناسی

عوامل از بین برنده ی تمرکز و راه هایی برای افزایش تمرکز

Sending
User Review
0 (0 votes)

عوامل از بین برنده ی تمرکز و راه هایی برای افزایش تمرکز

در دنیای امروز عوامل بسیار زیادی از جمله قاتلان تمرکز هستند و یاد گرفتن راه هایی برای مقابله با آن ها و افزایش تمرکز از ملزومات زندگی افرادی است که قصد دارند در شغل یا تحصیل خود پیشرفت کنند.

 

رسانه ها و شبکه های اجتماعی

امروزه به لطف شبکه های اجتماعی در طول یک ساعت چندین مرتبه از کار خود جدا شده و با دوستانتان اتصال برقرار می کنید. این مسأله باعث می شود بالاجبار تمرکز خود را چندین باز در طول روز از دست بدهید و کمتر کسی وجود دارد که امروزه به این مشکل دچار نشده باشد.

سعی کنید در زمانی که در حال انجام کاری هستید وارد شبکه های اجتماعی نشوید. هر زمان که احساس می کنید به چک کردن آن نیاز دارید ایمن کار را با کمی تأخیر انجام دهید تا به مرور زمان بتوانید عادات خود را عوض کنید. در صورتی که واقعا نمی تواند میل خود را کنترل کنید سعی کنید در ساعاتی که نیاز به تمرکز روی درس یا کار خود را دارید دسترسی به اینترنت نداشته باشید.

 

ایمیل های بیش از حد

اگر از ان دسته افرادی باشید که به محض رسیدن یک ایمیل ان را باز می کنید، گاهی مجبور می شوید ساعت ها زمان خود را صرف پاسخگویی به ایمیل ها کنید. هر لحظه رسیدن یک ایمیل جدید تمرکز شما را به هم می زند. برای رفع این مشکل سعی کنید مدام ایمیل خود را چک نکنید و صفحه ایمیل را روی کامپیوتر کار خود باز نگذارید. اگر دقت کنید می بینید پاسخگویی بی برنامه به ایمیل زمان زیادی از روز شما را تلف خواهد کرد. در صورتیکه می توانید با برنامه ای درست در یک زمان مشخص به همه ی ان ها پاسخ دهید.

 

تلفن همراه

زنگ های پی در پی تلفن همراه نیز می تواند مانع از افزایش تمرکز شما حین انجام کارتان شود. اگر از جمله افرادی هستید که زیاد به تلفن شما زنگ می زنند و یا اینکه خودتان به ان توجه زیادی نشان داده و تمرکز خود را از دست می دهید، سعی کنید برای تلفن همراه خود پیغامگیر بگذارید و یا در ساعاتی که در کارتان نیاز به تمرکز دارید ان را خاموش کنید.

 

انجام دادن چند کار همزمان

محققان دریافته اند که انجام چندین کار به طور همزمان سبب می شود فرد به طور پیوسته خود را از یک موضوع خارج کرده و به موضوع دیگر وارد کند و این امر احتمال حواس پرتی را افزایش می دهد. زمان اندازه گیری شده برای 3 پروژه به طور همزمان بیشتر از زمان صرف شده برای انجام آن ها به ترتیب یکی پس از دیگری است. به همین دلیل بهتر است کارهایتان را اولویت بندی کنید و به ترتیب پشت سر هم انجام دهید. این نحوه برنامه ریزی به افزایش تمرکز شما کمک می کند.

 

خستگی و بی حوصلگی

وظایفی که به طور روزانه بر عهده ی یک فرد قرار می گیرند ممکن است جذاب یا خسته کننده باشد. در موارد خسته کننده تمرکز فرد ظرف چند دقیقه از روی کار برداشته می شود. در این شرایط تمایل فرد به استفاده از شبکه های اجتماعی، تلفن و … بیشتر می شود. برای جلوگیری از این وضعیت بهتر است در مواردی که مجبورید کار خسته کننده ای را انجام دهید در بین آن برای خود زمان استراحت در نظر بگیرید. قدم بزنید. قهوه بنوشید و …

 

نشخوار افکار

اصطلاح نشخوار افکار به حالتی اتلاق می شود که فرد فکر را مدام در ذهن خود بچرخاند. این مسأله یکی از مهمترین قاتلان تمرکز در اکثر افراد است. چنین افکاری در صورتی که از جنس افکار ناخوشایند باشند انرژی شما را به شدت تحلیل می برند. برای مقابله با نشخوار فکر سعی کنید تمام افکاری که به ذهن شما خطور می کند را، از دعوا با همکارتان گرفته تا برنامه ریزی روزانه زندگی، روی کاغذ بنویسید. به ذهن خود قول بدهید که بعد از انجام کارتان یادتان نمی رود و  به آن ها فکر خواهید کرد.

 

استرس

استرس در تمام جنبه های زندگی می تواند هر اوضاعی را بدتر کند. به دلیل شرایط ناخوشایند جسمی که ایجاد می کند مثل افزایش ضربان قلب امکان تمرکز کردن را از شما می گیرد. فنون کاهش استرس را یاد بگیرید. افکار استرس زا را از دهن خود دور کنید. عبادت و مدیتیشن راهکارهایی عالی برای رهایی از استرس هستند.

 

گرسنگی

مغز انسان بدون سوخت قادر به تمرکز کردن نیست. بنابراین حذف وعده های غذایی به ویژه وعده صبحانه مانع از افزایش تمرکز شما در حین کارتان می شود. حافظه کوتاه مدت و تمرکز شما با حذف وعده های غذایی آسیب می بیند. همیشه صبحانه بخورید. پنیر گردو و انواع آجیل خوراکی های مناسبی برای مغز هستند.

 

افسردگی و بیش فعالی

دو بیماری افسردگی و بیش فعالی نیز مانع از تمرکز ذهنی هستند که البته باید با مشورت پزشک و گاه درمان دارویی کنترل شوند تا فرد بتواند زندگی با کیفیت تری داشته باشد. البته بسیاری از داروهای ضد افسردگی خودمی توانند سدی برای تمرکز ذهنی باشند که در این شرایط ممکن است داروهای جایگزینی وجود داشته باشد که باید توسط پزشک بررسی شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x