خانه » غذاهای تقویت کننده ی مغز ، تمرکز و حافظه را بشناسید
بهداشت و سلامت

غذاهای تقویت کننده ی مغز ، تمرکز و حافظه را بشناسید

غذاهای تقویت کننده ی مغز ، تمرکز و حافظه را بشناسید
غذاهای تقویت کننده ی مغز ، تمرکز و حافظه را بشناسید

غذاهای تقویت کننده ی مغز

آیا غذاهایی که می خوریم ارتباطی با عملکرد مغزی ما دارند؟ آیا غذاهای تقویت کننده ی مغز واقعاً عملکرد مغز را بهتر می کنند؟ بله! تحقیقات دانشمندان نشان می دهد تغذیه ی انسان بر بدن، ظاهر، زیبایی و بیش از همه بر کارکرد مغز تأثیر می گذارد. به ویژه بر بخش خاکستری مغز. انسان تا حد زیادی با تغذیه ی سالم می تواند طول عمر کارکرد مفید مغز خود را بیشتر کرده و سلامت و جوانی آن را حفظ کند.

هیچ کسی تنش و استرس داشتن در زندگی را دوست ندارد. استرس چه به دلیل ترسیدن از عوامل فیزیکی و چه به علت مسأله ای فکری ایجاد شود در هر دو صورت سبب آزاد سازی مواد التهاب زا در بدن می شود.

این مواد شیمیایی سیستم ایمنی بدن ما را تخریب می کنند. به طوریکه می توان استرس را نوعی عفونت دانست. گرچه التهابات در هنگام زخم شدن بدن یا بیماری های عفونی به بهبود بدن کمک می کند، التهابات ناشی از استرس برعکس عمل کرده و می تواند انواع بیماری های خود ایمنی را در بدن ایجاد کند. علاوه بر آن این مواد بر عملکرد شناختی مغز و قدرت یادگیری و حافظه نیز اثر سوء دارد.

روده ی انسان سهم زیادی در کنترل التهابات بدن و حفظ پاسخ های ایمنی آن دارد. هورمون های روده که به به مغز وارد می شوند و یا از مغز تولید می شوند، توانایی شناختی از جمله تمرکز، ادراک و فهم موضوعات جدید را تحت تأثیر قرار می دهند.

غذاهای تقویت کننده ی مغز حاوی آنتی اکسیدان، چربی های مفید، ویتامین ها و املاح معدنی هستند که سبب تأمین انرژی و محافظت در برابر بیماری های مغزی می شود.  در اینجا به معرفی برترین غذاهای مفید برای مغز می پردازیم که با استفاده از ان ها بتوانیم تا حد زیادی با استرس ها و آسیب های ناشی از افزایش سن برای مغز مقابله کنیم:

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : آووکادو

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : آووکادو
غذاهای تقویت کننده ی مغز : آووکادو

 

آووکادو یکی از بهترین میوه هاست. چربی مفید موجوددر آووکادو سبب ثابت نگه داشتن قند خون و درخشان شدن پوست می شود. آووکادو حاوی ویتامین کا و فولات است و از لخته شدن خون در مغز (در اثر سکته) جلوگیری می کند. هم چنین سبب بهبود عملکرد شناختی مغز به خصوص در بخش حافظه و تمرکز می شود.

آووکادو حاوی ویتامین ب و ویتامین سی است. این نوع از ویتامین ها در بدن ذخیره نمی شوند و باید آن ها را به طور روزانه مصرف نمود. آووکادو هم چنین در بین انواع میوه ها از بیشترین مقدار پروتئین و کمترین مقدار قند برخوردار است.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : انواع ترب و لبو

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : انواع ترب و لبو
غذاهای تقویت کننده ی مغز : انواع ترب و لبو

 

انواع ترب، چغندر و لبو از جمله ریشه های خوراکی هستند که بعضی از آن ها بسیار مورد توجه گیاه خواران قرار دارند. این ریشه ها کاهنده ی التهاب هستند. حاوی آنتی اکسیدان فراوان و پیش گیرنده ی سرطان محسوب می شوند. نیترات طبیعی موجود در این ریشه ها جریان خون به مغز را افزایش داده و به عملکرد ذهنی کمک می کنند. مصرف این نوع از سبزیجات سبب افزایش سطح انرژی بدن برای ورزش ها و تمرینات سخت می شود.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : بلو بری

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : بلو بری
غذاهای تقویت کننده ی مغز : بلو بری

بلو بری که میوه ای از خانواده زغال اخته است ، غنی از آنتی اکسیدان، ویتامین سی، ویتامین کا و فیبر است. مقدار زیادی گالیک اسید در آن وجود دارد که محافظت کننده مغز در برابر استرس به شمار می رود.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : آب قلم

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : آب قلم
غذاهای تقویت کننده ی مغز : آب قلم

 

آب قلم یکی از غذاهای سنتی بسیار مقوی است. آب قلم که از آن در پخت انواع سوپ و آش نیز استفاده می شود تقویت کننده ی سیستم ایمنی بدن است. سطح بالای کلاژن موجوددر آن از التهابات روده می کاهد و اسید های آمینه ی مفید موجود در آب قلم به بهبود کارایی مغز کمک می کنند. ضمن اینکه آب قلم علاوه بر ارزش غذایی فوق العاده جزء غذاهای مقرون به صرفه نیز هست.

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : کلم بروکلی

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : کلم بروکلی
غذا های تقویت کننده ی مغز : کلم بروکلی

کلم بروکلی غنی از ویتامین کا و ماده ای به نام کولین است که حافظه ی شما را قوی نگه می دارد. البته خواص کلم بروکلی برای سلامت کل بدن بسیار است.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : کرفس

غذا های تقویت کننده ی مغز : کرفس
غذا های تقویت کننده ی مغز : کرفس

 

از بین سبزیجات کم کالری، کرفس یکی از پر طرفدار ترین هاست. سطح بالای آنتی اکسیدان و پلی ساکارید موجود در آن خواص ضد التهابی دارد و به کاهش درد مفاصل و علائم سندروم روده تحریک پذیر کمک می کند.

مقدار زیادی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی در کرفس موجود است که همگی در سلامت عمومی بدن به ویژه عملکرد بهتر مغز نقش دارند.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : روغن نارگیل

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : روغن نارگیل
غذا های تقویت کننده ی مغز : روغن نارگیل

 

نارگیل و روغن نارگیل دارای خواص بسیاز زیادی می باشد. در واقع یک روغن همه کاره محسوب می شود و تقریباً چیزی وجود ندارد که روغن نارگیل برای آن مفید نباشد. روغن نارگیل خاصیت ضد التهابی قوی داشته و سبب سلامت بیشتر سلول های مغزی می شود. روغن نارگیل از ضعیف شدن حافظه در اثر افزایش سن جلوگیری می کند. روغن نارگیل را به شکل های مختلفی می توانید در رژیم غذایی خود جای دهید. روغن نارگیل هم چنین یکی از معدود روغن های مقاوم در برابر حرارت است و به راحتی در پخت غذا ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : شکلات تلخ

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : شکلات تلخ
غذا های تقویت کننده ی مغز : شکلات تلخ

 

شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان و مواد ضد التهابی است. هم چنین به کاهش فشار خون و بهبود جریان خوندر قلب و مغز کمک می کند. شکلات تلخ با بیشترین درصد کاکائو نسبت به انواع دیگر شکلات در این زمینه ارجح است.

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : زرده تخم مرغ

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : زرده تخم مرغ
غذاهای تقویت کننده ی مغز : زرده تخم مرغ

 

زرده ی تخم مرغ حاوی آمینو اسید های مفید بوده و به رشد مغزی جنین بسیار کمک می کند به همین دلیل مصرف تخم مرغ های سالم و ارگایک برای زنان باردار توصیه می شود. زرده تخم مرغ همچنین حاوی موادی است که سبب ترشح هورمون های شادی می شود. برخی از افراد به دلیل کلسترول بالا از خوردن زرده تخم مرغ اجتناب می کنند. اما، تحقیقات علمی نشان داده اند که زرده ی تخم مرغ نه تنها سبب افزایش کلسترول بد خون نمی شود که آن را پایین نیز می آورد و برعکس کلسترول خوب خون را افزایش می دهد. تخم مرغ یکی از منابع خوب پروتئین است که برای سلامت عمومی بدن و هم چنین مغز بسیار مفید واقع می شود.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : روغن زیتون بکر

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : روغن زیتون بکر
غذاهای تقویت کننده ی مغز : روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر به دلیل امگا 3 و امگا 6 فراوان، یکی از مواد غذایی فوق العاده برای مغز است. آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون سبب بهبود حافظه و یادگیری می شوند و از پیری مغز جلو گیری می کنند. روغن زیتون اثرات پیش گیرنده در برابر آلزایمر نیز دارد.

البته دقت کنید روغن زیتون به رغم خواص فوق العاده ای که دارد روغن مناسبی برای پخت و پز نیست. زیرا در دمای بالا ترکیبات آن شروع به تجزیه شدن می کنند. بهترین حالت استفاده از روغن زیتون، دمای اتاق است.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : سبزیجات برگ سبز

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : سبزیجات برگ سبز
غذاهای تقویت کننده ی مغز : سبزیجات برگ سبز

 

سبزیجات برگ سبز حاوی انواع مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز مغز هستند و مصرف مداوم آن ها در طی سالیان متمادی اثرات مثبت خود برای کاهش علائم پیری و ضعف حافظه و کارکرد مغزی نشان خواهد داد. استفاده از این دسته از سبزیجات در رژیم غذایی را فراموش نکنید.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز: رزماری

 

غذا های تقویت کننده ی مغز: رزماری
غذاهای تقویت کننده ی مغز: رزماری

 

رزماری خواص زیادی دارد. کارنوزیک اسید یکی از مواد اصلی موجود در رزماری است که به جلوگیری از تخریب اعصاب مغزی کمک می کند. این اسید با حفاظت از مغز در برابر رادیکال های آزاد از انواع بیماری های عصبی، آلزایمر، سکته مغزی و پیری می تواند جلوگیری کند. عطر رزماری خواص آرامبخشی نیز دارد.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : ماهی سالمون

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : ماهی سالمون
غذا های تقویت کننده ی مغز : ماهی سالمون

 

تمام غذاهای دریایی مفیدند. اما، در بین تمام غذاهای دریایی و انواع ماهی ها، ماهی سالمون یکی از مغذی ترین ها برای مغز است. اسید چرب امگا 3 فراوانی در ماهی سالمون وجود دارد که سبب کارکرد بهتر مغز و بهبود حافظه می شود.

از این ماهی به طور ویژه در تغذیه ی کودکان باید استفاده شود.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : زردچوبه

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : زردچوبه
غذاهای تقویت کننده ی مغز : زردچوبه

 

زردچوبه یکی از ادویه های شگفت انگیز است. ماده ای به نام کورکومین در آن وجود دارد که یکی از قوی ترین ضد التهاب های طبیعی به شمار می رود. زرد چوبه به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی به سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. ازطرف دیگر به اکسیژن رسانی بیشتر به مغز کمک کرده و کارکرد پردازش اطلاعات در مغز بهتر می شود.

 

غذاهای تقویت کننده ی مغز : گردو

 

غذا های تقویت کننده ی مغز : گردو
غذاهای تقویت کننده ی مغز : گردو

 

گردو سرشار از ویتامین ای و چربی های مفید برای مغز است. شاید به علت خواص زیادی که برای مغز دارد شکل طبیعی آن نیز شباهت به مغز دارد. مصرف گردو را برای بهبود عملکرد مغز، حفظ سلامت و جوانی و بهبود حافظه فراموش نکنید.

 

سعی کنید با استفاده از غذاهای تقویت کننده مغز عملکرد مغز خود و در همین راستا عملکرد روزانه خود را بهتر کنید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید