خانه » آیا می دانید بارداری کاذب چیست ؟
فرزند و والدین

آیا می دانید بارداری کاذب چیست ؟

بارداری کاذب
بارداری کاذب

بارداری کاذب

زنان هر گونه تغییری را در بدن خود به خوبی حس می کنند. بارداری کاذب به زمانی می گویند که تمام شواهد فیزیکی دال بر حاملگی است. در صورتیکه در واقعیت بارداری وجود ندارد.

علائم بارداری مانند افزایش وزن، بزرگ شدن شکم، تهوع صبحگاهی، حساس شدن و کمر درد باعث می شوند فرد به اشتباه بیفتد. جالب است که این علائم در مردان نیز ممکن است دیده شود و جالب تر اینکه در زمان بارداری همسر شایع تر است و به آن بارداری هم دردی می گویند.

 

علت بارداری نوع کاذب چیست ؟

دیدن علائم کاذب بارداری به ندرت اتفاق می افتد. برخی از پزشکان معتقدند این علائم ریشه ی فیزیکی دارد و برخی دیگر معتقدند که ریشه های روانی دارد. گاهی حوادثی مانند تصادف یا شوک روانی و حتی عدم تعادل شیمیایی بدن نیز می تواند عامل باشد.

سقط های مکرر

نا باروری

از دست دادن فرزند

فروپاشی روانی

البته دلایل فیزیکی حادی مانند تومور تخمدان یا عدم تعادل شیمیایی هورمون های مغزی نیز باعث می شوند بدن به اشتباه فرض کند که بارداری اتفاق افتاده است.

از بین دلایل گفته شده، عامل روانی شایع ترین دلیل بارداری های کاذب در بینن زنان است و زمانی که زنان انتظار بارداری می کشند بیشتر دیده می شود. بسیاری از زنان در بدو ورود به دوران یائسگی ممکن است دچار درجاتی از افسردگی شوند که عامل روانی علائم کاذب می شود.

 

آزمایش های تشخیصی

از آنجا که علائم مشاهده ده دقیقاً شبیه به علائم بارداری است برای تشخیص صحت آن باید آزمایش های تشخیص بارداری انجام شود. آزمایش ها با معاینه فیزیکی لگن شروع می شود. سپس آزمایش ادرار برای تشخیص بیماری های نادری مانند سرطان یا هورمون های بارداری انجام می شود و در نهایت دستور سونوگرافی داده می شود.

سونوگرافی تنها آزمایشی است که 100% صحت بارداری را با مشاهده جنین تأیید می کند.

 

درمان

درمان علائم کاذب باید همراه با روان درمانی باشد. زیرا معمولاً این اتفاق برای مادرانی می افتد که انتظار باردارای می کشند و به محض مشاهده ی علائم خود را صاحب فرزندی می بینند و شیرینی آن را در ذهن می پرورند. به همین دلیل فهمیدن کاذب بودن بارداری ممکن است شوک روانی بدی وارد کند.

درمان معمولاً کار ساده ای نیست به ویژه وقتی علت ریشه ای آن مشکلات روانی باشند. ممکن است درمان چند هفته و یا حتی به اندازه زمان 9 ماه بارداری و حتی چند سال طول بکشد.

پزشک پس از تشخیص و اطمینان از عدم وجود جنین فرد را به روانپزشک معرفی می کند و برخی از آزمایش های عصبی نیز تجویز می شوند تا مشکلات مغزی بررسی شوند.

برای درمان بارداری کاذب بیش از هر چیز به حمایت روانی نیاز است، با حمایت روانی بیشتر درمان سریعتر است.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید