خانه » لیزر درمانی افسردگی و اضطراب چگونه است؟
لیزر درمانی افسردگی
روانشناسی

لیزر درمانی افسردگی و اضطراب چگونه است؟

لیزر درمانی افسردگی و اضطراب

استفاده از لیزر درمانی افسردگی و اضطراب اخیراً در دانشگاهها مورد بررسی قرار گرفته است. لیزر تنها برای کاربردهای صنعتی و یا درمان های پوست، رفع مو های زائد و … استفاده نمی شود بلکه در روان انسان نیز با تاثیرگذاری بر مغز نقش دارد. استفاده از لیزر فرو سرخ کم توان (کمتر از 60 وات) که برای چشم انسان نامرئی است برای افرادی که از اختلال های افسردگی و اضطراب رنج می برند مفید است و هر چه زودتر انجام شود نتایج بهتری نشان خواهد داد.

 

عملکرد لیزر در درمان افسردگی و اضطراب

در استفاده از لیزر کم توان برای درمان افسردگی و اضطراب نور لیزر مستقیماً به پیشانی تابانده می شود. نور لیزر می تواند به قشر جلوی مغز انرژی ببخشد. این قشر از مغز مسئول تصمیم گیری و کنترل عملکرد های بالاتر مغزی است. به نظر می رسد با تحریک این قسمت از مغز بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب بهبود را تجربه می کنند و اثر بخشی لیزر درمانی افسردگی را می بینند.

 

درمانی برای بیماران مقاوم

بسیاری از درمان های مربوط به این نوع از اختلالات با توجه به تمایل بیماران انجام می گیرد. همکاری بیمار در یادگیری عادات و الگو های صحیح فکری و تغییر افکار نا صحیح قدیمی و جایگزین نمودن آن ها با افکار سالم نقش مهمی در درمان افسردگی و اضطراب دارد. با تحریک بخشی از مغز که مربوط به تصمیم گیری است، به بیماران مقاوم کمک می شود تا بهتر بتوانند تمایل به تغییر داشته باشند و دریچه ای جدید به زندگی خود بگشایند.

 

عوارض لیزر درمانی برای افسردگی و اضطراب

یک عضو برنامه علوم اعصاب دانشگاه تگزاس اعلام کرده است که پژوهشی 25 ساله مشخص  می کند این روند لیزر درمانی برای افسردگی و اضطراب بی خطر است و هیچ گونه عارضه جانبی نامطلوبی در پی نخواهد داشت.

 

لیزر درمانی دقیقا چگونه کار می کند ؟

آنزیمی در همه ی سلول ها به نام سیتوکروم اکسیداز وجود دارد. این آنزیم با مصرف اکسیژن، انرژی تولید می کند. در واقع هر چه اکسیژن بیشتر مصرف شود، انرژی بیشتری نیز تولید می گردد. تاباندن نور لیزر فرو سرخ فعالیت این آنزیم را افزایش می دهد و سبب تولید انرژی بیشتر می شود. این انرژی برای تأمین سلول های نورون مغزی مصرف می گردد و عملکرد مغز را بهبود می بخشد. در واقع طی این فرآیند نور به انرژی شیمیایی مبدل می شود و واکنش های مغزی را ارتقا می دهد.

 

مزایای لیزر درمانی برای افسردگی

لیزر درمانی با حد اقل عوارض می تواند سبب کاهش هزینه های درمان شود. بیمارانی که تنها به مدت 8 دقیقه لیزر درمانی استفاده کرده اند بهبود سریعتری نسبت به دیگران داشته اند. لیزر درمانی افسردگی نوعی درمان ترکیبی برای تسریع بهبودی محسوب می شود.

 

منبع