خانه » بینال بین المللی معماری بامبو
طبیعت و گردشگری

بینال بین المللی معماری بامبو

Sending
User Review
0 (0 votes)
بینال بین المللی معماری بامبو

در روستای کوچکی به نام باوکسی در چین یک دوسالانه بین المللی از خانه های هنری متشکل از بامبو به نمایش گذاشته شده , باوکسی روستایی کوهستانی است که 12 ساعت از شانگهای فاصله دارد.

قرن هاست که از گیاه بامبو در مصارف متفاوت استفاده می شود. بامبو یک گیاه سازنده با قابلیت های بالایی می باشد , چینی ها پس از کشف این گیاه پرفایده به سرعت از آن برای استفاده های گوناگون و ساروج و سفت کردن خانه هایشان سود جستند. بهره مندی وسیع چینی ها از درختان بامبو در طی سال ها آن را به عنوان گیاه و کالای اصلی جدایی ناپذیر سنتی شان در زندگی بوجود آورد.

هم اکنون در این مکان 18 اثر هنری ساخته ی 12 معمار بین المللی قرار داده شده است . این هنرمندان با در نظر گرفتن ارکان اصلی ای که در کشاورزی سنتی این روستا وجود دارد آثار خود را شکل داده اند , آثارشان یا به بیانی دیگر این خانه ها از استحکام و دوام بالایی برخوردارند به گونه ای که افراد در آن زندگی می کنند و قرار نیست بعد از اتمام بینال این خانه ها جمع گردد.

بینال بین المللی معماری بامبو توسط هنرمند  Ge Qiantao  و معمار George Kunihiro رهبری و برگزار شده و کاری که آن ها کرده اند نمایان گر چگونگی ترکیب و یکپارچه کردن مواد سنتی در طراحی آثار مدرن و معاصر می باشد.

 

هدف از بینال معماری بامبو و اتفاقاتی که پس از اتمام آن می افتد

این بینال به نوعی نگاهی تازه ای را به سمت این گیاهان و همچنین خانه های مسکونی متمرکز می سازد زیرا همان طور که گفته شد دو سبک مجزا هنری (سنتی و مدردن) را با هم ادقام کرده اند و به چیزی جذاب تر و نوظهور رسیده ه اند.

بنای مدرنیته ای از این گیاهان شکلی نو , اصلاح شده و مدرن به روستای باوکسی بخشیده است.(ابزار و مواد همان چیزیست که پیش از این مصرف می شده, شکل ظاهری تغییر کرده)

معماران با ایده هایی که در سر پرورانده بودند به ساخت خانه های کاربردی واقعی همچون دانشکده , موزه , هتل و غیره پرداخته و آن بامبوها را شالوده اصلی آثار و این خانه ها قرار داده اند حتی در برخی از آن ها شباهت اندکی با خانه های سرخپوستان دیده می شود.

ساکنین باوکسی در آرزوی جذب گردشگران مختلف از کشورهای گوناگون به این بخش منحصر به فرد روستایشان می باشند, البته در کنار آمدن توریست ها , ساکنین باوکسی درصدد متقبل شدن دانشجویانی برای تحصیل و استراحت در این مکان نیز هستند.

در آینده روستای باوکسی که تا قبل از این بینال مکانی آرام تلقی می شد ,مسیری به سوی گردشگران باز خواهد کرد , این روستا نمادی از فرهنگ چین و اهمیت و زیبایی بامبو می باشد و گردشگران نیز می توانند از سکوت و آرامش آن جا بهره مند گردند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x