خانه » نحوه درخواست افزایش حقوق از مدیر
نحوه درخواست افزایش حقوق
نحوه درخواست افزایش حقوق
کسب و کار

نحوه درخواست افزایش حقوق از مدیر

نحوه درخواست افزایش حقوق

آشنایی با نحوه درخواست افزایش حقوق، برای هر کامندی لازم است. اگر از تکنیک و روش صحیح درخواست افزایش حقوق آگاه نباشید، نه تنها حقوق شما افزایش نخواهد یافت ؛ بلکه ممکن است باعث نارضایتی و سخت شدن شرایط شود. به نکات زیر توجه داشته باشید تا با روشی اصولی برای افزایش حقوق اقدام کنید.

 

بررسی موقعیت شغلی

کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که حقوق عادلانه دریافت می کنید. ارزش شغل خود را در صنعت مربوطه پیدا کنید. تحقیق کنید و دریابید که میزان حقوق دریافتی مشاغل مشابه، چه میزان است.

 

زمان بندی مناسب

به زمان مناسب طرح خواسته توجه داشته باشید. اوضاع تجاری شرکت خود را در نظر بگیرید و زمانی به طرح خواسته مبادرت کنید که شرکت از لحاظ سودآوری در وضعیت مناسبی باشد. علاوه بر آن، وقتی با رئیس خود در این رابطه صحبت کنید که بیشترین پذیرش را برای گفتگو داشته باشد.

 

علت افزایش حقوق

باید برای خودتان روشن باشد که چرا شایسته افزایش حقوق هستید. دلایل خود را بررسی کنید. آیا اخیراً مسئولیت جدیدی را در شرکت پذیرفته اید؟ آیا به تازگی یک پروژه را به اتمام رسانده اید؟ آیا سهمی در جذب یک سود کلان یا امتیاز ویژه ای برای شرکت داشته اید؟ این دلایل که چرا تقاضای افزایش حقوق دارید و خود را سزاوار آن می دانید، به شما کمک می کند تا با کارفرمای خود، گفتگویی اقناع کننده داشته باشید.

 

پیشنهاد یک شرکت رقیب

مدیران معمولا با افزایش حقوق موافقت نمی کنند؛ مگر آنكه احساس ضرورت و فوریت کنند. اگر قصد دارید از پیشنهاد شغلی دیگری به عنوان یک اهرم استفاده کنید تا موقعیت شغل فعلی و حقوق خود را افزایش دهید، آن پیشنهاد شغلی باید یا در همان صنعت باشد یا کارکرد یکسانی داشته باشد. تنها زمانی یک پیشنهاد رقابتی به مدیر سازمان ارائه کنید که واقعاً درصورت عدم افزایش حقوق، آماده خداحافظی هستید. زیرا ممکن است کارفرمای شما این پیشنهاد را یک ادعای گزاف تلقی کند و به شما بگوید به همان شغل پیشنهاد شده بپردازید.

 

جایگزین افزایش حقوق

اگر رئیس شما دلایل شما را برای چنین درخواستی پذیرفت، اما عنوان کرده که با توجه به بودجه، این امکان فعلا فراهم نیست، به گزینه های دیگر  روی میز بیاندیشید. به دنبال دریافت امتیاز یا فرصت های دیگری باشید که می تواند موقعیت شغلی شما را ارتقاء و به جلو سوق دهد. می توانید درخواست کنید که گاهی در منزل کار خود را انجام دهید؛ یا روزهای مرخصی بیشتری داشته باشید. علاوه بر این، شما همچنین می توانید درخواست استفاده از سایر كمك های اداری را مطرح کنید که باعث كاهش بار كاری شما خواهد شد. همچنین می توانید از مزایا و امتیازات سازمان بهره مند شوید. افزایش حقوق یا بهره مندی از امتیازات سازمان، در گرو آگاهی از نحوه درخواست افزایش حقوق است.

 

منبع