خانه » ربات های الهام گرفته از مارمولک دارای گیره هایی هستند که فضا را پاک می کنند
تکنولوژی

ربات های الهام گرفته از مارمولک دارای گیره هایی هستند که فضا را پاک می کنند

Sending
User Review
0 (0 votes)

ربات های الهام گرفته از مارمولک دارای گیره هایی هستند که فضا را پاک می کنند

در فضا دست یافتن به اجسام کار سختی است. ربات های جدیدی با الهام از پاهای مارمولک ساخته شده اند ربات در فضا که می توانند اجسام آلوده کننده در فضای اطراف زمین را جمع کنند.

صفحه های تعبیه شده روی این ربات دارای چسب خشک هستند و می توانند اجسام را در هر جایی به خود بگیرند. این نوع ربات که به صورت انتخابی و دقیق عمل نمی کند برای فضا که اجسام به صورت تصادفی در آن در حال حرکت هستند مفید است.

 

چسبندگی مارمولک ها

مارمولک ها به خاطر چسبندگی ذاتی دست و پایشان تقریبا به هر سطح صافی می چسبند. پاهای مارمولک پویده از رشته موهای نازکی است که در انتهای انها خاصیت چسبناکی وجود دارد. چسبندگی پاهای مارمولک به گونه ای است که تنها در زمان تماس با سطوح عمل می کند.

محققان با شبیه سازی این وضعیت با ورقه ای نازک که پوشیده از برجستگی هایی به اندازه یک دهم میلیمتر به شکل گوه امکان چسبیدن اجرام معلق در فضا به این ربات را فراهم کرده اند. این نحووه ی طراحی سبب می شود رباتی کوچک بتواند با حمل بار سنگین روی سطوح به بالا حرکت کند.

در ربات دیگری به محض تماس شیء دو صفحه دارای این ویژگی به آن می چسبند و قدرت حمل ربات را مضاعف می کنند.

 

زباله های فضایی

زباله های فضایی در اطراف زمین مشکل روبه رشدی محسوب می شود. قطعه های فضا پیما ها و ماهواره های از کار افتاده برای زمین و کارکرد ایستگاه های فضایی خطر محسوب می شود. از بین هزاران قطعه زباله ی فضایی بیش از 20 هزار قطعه اندازه ای بزرگتر از 10 سانتیمتر دارند. چنین اندازه ای برای خراب کردن ماهواره ها در ایستگاه های فضایی کافی است.

از طرفی ایده هایی مانند ایجاد میدان مغناطیسی بزرگ برای جذب زباله ها و … عملی نبوده اند و زباله های فضایی عملاً قابل جمع آوری نبودند. به همین دلیل ربات های جمع آوری کننده در این زمینه اثرات بسیاری مفیدی خواهند داشت.

محققان ربات الهام گرفته شده از مارمولک را به صورت موقتی در آزمایشگاه پیشرفته ناسا تحت آزمایش قرار داده اند و یک نسخه را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرده اند.

این ربات در اطراف اجسام مکعبی، استوانه ای و کروی قادر به حرکت است و بدون تغییر در حرکات انها می تواند به ان ها چنگ بیندازد. همچنین قادر است که اشیایی با اندازه 100 برابر خود را بگیرد. این ربات را به دیواره ای از ایستگاه فضایی نصب کرده اند.

الهام گرفتن از چسبندگی پای مارمولک ها سبب شده است موفقیتی چشمگیر در ساخت چنین رباتی نصیب محققان شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x