خانه » هنر فراموش کردن خاطرات تلخ ( تغییر الگوهای فکری )
فراموش کردن خاطرات بد ( تغییر الگوهای فکری )
فراموش کردن خاطرات بد ( تغییر الگوهای فکری )
روانشناسی

هنر فراموش کردن خاطرات تلخ ( تغییر الگوهای فکری )

Sending
User Review
0 (0 votes)

ترفندهایی برای گذر از گذشته

همه ما به فکر کردن به گذشته عادت داریم . گذشته ای مملو از خاطرات شیرین و تلخ . فکر کردن بسیار خوب است زیرا به ما یاد می دهد که کجا اشتباه کردیم و از خطاهایمان درس بگیریم اما گاهی از حد فرارتر می رود و ما را آزار می دهد . خوشبختانه راه های ساده و سالمی برای فراموش کردن این خاطرات وجود دارد. در این پست به راه های فراموش کردن خاطرات بد با تغییر الگوهای فکری می پردازیم :

از هر آنچه که تداعی کننده خاطرات بد شماست ، دوری کنید.

از اشیایی که مربوط به آن اتفاق هستند، مکانی که آن اتفاق ناخوشایند در آن رخ داده است، از استشمام عطر و گوش دادن به آهنگ هایی که ذهن شما را معطوف به آن دوران و اتفاق می کند و …خودتان را از همه آن ها دور نگه دارید.

چندین بار آگاهانه به آن خاطره ناخوشایند فکر کنید تا قدرتش را از دست بدهد.

وقتی اولین بار خاطرات بد را به یاد می آورید ، به طرز ناخوداگاه و غافل گیرانه ای اضطراب و استرس بر شما مسلط می شود.اما مرور آگاهانه و مکرر آن ها در یک بازه زمانی مشخص، باعث می شود شدت آزار دهندگی آن اتفاق ها کاهش یابد.پس از فکر کردن، برای کم تر شدن سنگینی خاطره بد بر ذهنتان ، پیاده روی یا ورزش کنید.به احساسات خود موقع تکرار کردن آن خاطره با دقت توجه کنید،اگر حس بدی که در شما ایجاد می کند با این روش کم تر نمی شود بهتر است از روش های دیگر استفاده کنید.

خاطرات بد را از زاویه دیگر تحلیل کنید.

هر بار که خاطرات بد در ذهن شما تداعی می شود تلاش کنید از زاویه ای دیگر به آن نگاه کنید و به دنبال پیدا کردن حس خوب در آن اتفاق باشید.برای مثال شما در بچگی همراه با پدر خود به قایق سواری رفته اید و از قایق به داخل آب افتاده اید. هر زمان به عکس آن روز نگاه می کنید یاد آن خاطره در شما زنده می شود و آن حس ترس از غرق شدن و تنهایی در ذهنتان مجددا تداعی می گردد.این بار سعی کنید به حس خوب بعد از نجات پیدا کردن توسط پدرتان و حمایت و توجه او فکر کنید و ذهنتان را روی آن حس مثبت متمرکز کنید.

سعی کنید بر خاطرات شیرین تمرکز کنید

هر زمان که خاطره ای بد به یاد می آورید سریعا خاطرات بهتری را جایگزین آن کنید تا خاطره بد فرصت پیدا نکند روحیه و حس شما را تغییر دهد.تمرین کردن این حرکت، به مرور زمان باعث می شود ذهن شما خودکار این کار را انجام دهد.برای مثال هر زمان به یاد یکی از ارائه های ناموفق کلاسیتان افتادید که مورد تمسخر قرار گرفته اید، سریعا به یک ارائه موفق دیگری بیاندیشید.

یاد بگیرید در زمان حال زندگی کنید.

تمرکز بر اتفاقات گذشته یا پیش بینی اتفاقات آینده، هر دو شما  را عصبی و مضطرب می سازد.به جای آنکه انرژی و زمان خود را صرف نگرانی های بی مورد کنید ، آن ها را رها کنید و از زندگی در حال لذت ببرید.هر زمان که خاطره ای بد را به یاد می آورید ، ذهنتان را به زمان حال برگردانید و حواستان را به هر آنچه اکنون حس می کنید، می بینید، می بویید، می شنوید و … منحرف کنید.از تکنیک های مدیتیشن استفاده کنید.مدیتیشن به طور منظم نه تنها به تمرکز کردن شما کمک می کند بلکه تاثیرات مثبتی بر روحیه شما خواهد داشت.

فکر کردن به گذشته فقط روح انسان را خسته تر می کند چون گذشته رفته باید سعی کنید از زمان حال لذت ببرید،چون فقط ما فقط بر زمان حال تسلط داریم

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x