خانه » معنی اصطلاحات انگلیسی سونوگرافی جنین
اصطلاحات انگلیسی سونوگرافی جنین
اصطلاحات انگلیسی سونوگرافی جنین
فرزند و والدین

معنی اصطلاحات انگلیسی سونوگرافی جنین

اصطلاحات انگلیسی سونوگرافی جنین

در این نوشته معنی اصطلاحات انگلیسی سونوگرافی جنین مانند ac، afi، bpd، fhr، fl و crl را توضیح خواهیم داد. دانستن این اصطلاحات مطلوب بسیاری از مادران باردار است که جواب سونوگرافی خود را در دست دارند.

 

ac در سونوگرافی

ac مخفف کلمه abdominal circumference به معنی محدوده شکمی است. تنها اندازه گیری مهم در اواخر بارداری محسوب می شود. این پارامتر بیشتر اندازه و وزن جنین را نشان می دهد تا سن آن را. اندازه گیری های دوره ای منظم برای نظارت بر رشد جنین مفید هستند. از این پارامتر برای تعیین زمان زایمان استفاده نمی شود.

 

afi در سونوگرافی

afi مخفف کلمه amniotic fluid index به معنی شاخص مایع آمنیوتیک است. این شاخص سلامت جنین را مشخص می کند. عدد به دست آمده از این اندازه گیری می تواند طبیعی بودن وضعیت جنین را محرز کند. این مایع نباید از حد طبیعی در اطراف جنین کمتر شود. کم بودن مایع آمنیوتیک می تواند نشانه ای از نقص مادرزادی، پارگی غشاء یا مشکلات دیگری باشد.

 

bpd در سونوگرافی

bpd مخفف کلمه biparietal diameter به معنی قطر دوجداری است. این پارامتر اندازه بین دو طرف یر جنین را مشخص می کند و از هفته سیزدهم بارداری به بعد اندازه گیری می شود. مقدار آن از 2.4 سانتیمتر در هفته سیزدهم تا 9.5 سانتیمتر در انتهای بارداری تغییر می کند. البته جنین های مختلف اندازه سر متفاوتی دارند و تعیین زمان زایمان بر اساس این پارامتر دقیق و خیلی قابل اطمینان نخواهد بود.

 

fhr در سونوگرافی

fhr مخفف کلمه fetal heart rate به معنی آهنگ ضربان قلب جنین است. این پارامتر معمولاً در ابتدای بارداری بین 120 تا 160 ضربان در دقیقه اندازه گیری می شود و از هفته ششم قابل اندازه گیری است. با گذشت ده هفته ضربان قلب به 170 ضربان در دقیقه می رسد و پس از آن به 130 ضربان کاهش پیدا می کند.

 

fl در سونوگرافی

fl مخفف کلمه femur length به معنی طول استخوان ران است. برای اندازه گیری قد جنین در سونوگرافی بارداری از اندازه استخوان ران که طولانی ترین استخوان بدن است استفاده می کنند.

 

crl در سونوگرافی

crl مخفف کلمه crown-rump length به معنی طول طلایی و اندازه طول بالا تنه جنین است. در واقع اندازه سر جنین تا کفل آن را تعیین می کند. اندازه گیری این پارامتر از هفته ششم تا هشتم به بعد انجام شده و می توان تاریخ زایمان را با آن مشخص کرد.

 

hc و efw در سونوگرافی

hc مخفف کلمه head circumference به معنی محدوده سر و efw مخفف کلمه  estimated fetal weight به معنی وزن تخمینی جنین درون رحم هستند و همان طور که از نامشان پیداشت اندازه سر جنین و وزن آن را مشخص خواهند کرد.

موارد گفته شده اصلی ترین اصطلاحات انگلیسی سونوگرافی جنین هستند.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x