خانه » راه هایی برای نگران نبودن
روانشناسی

راه هایی برای نگران نبودن

Sending
User Review
0 (0 votes)

راه هایی برای نگران نبودن مقابل کارهایی که از دست افراد خارج است

به جای هدر دادن زمان مقدس تان برای نگرانی های بی مورد سعی کنید , فردی موثر و سازنده باشید , حقیقت ناراحت کننده ای که در مورد زندگی وجود دارد , برخی از افراد نمی‌ خواهند آن را بپذیرند و آن هم این است که ؛ شما بر روی خیلی از مسائل  و رویدادهایی که در زندگی رخ می دهد تسلط و کنترل ندارید .

برخی از مردم در مقابل این حقیقت مقاومت می‌ کنند و سعی دارند بر تمام اتفاقات نفوذ داشته باشند  و بتوانند آن را تحت کنترل خود قرار دهند . آن ها به  ریز کارها را کار دارند  و حاضر نیستند تغییر و انعطاف را بپذیرند و دیگران را مجبور می ‌کنند تا خود را عوض کنند و آن جور که آن ها می‌خواهند رفتار کنند .

آن ها تصور می ‌کنند که اگر تسلط شان را بر روی دیگر افراد و شرایط گوناگون افزایش دهند ,  می ‌توانند از رخ دادن اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند دیگران می‌دانند که این گونه افراد قادر نیستند مانع هیچ اتفاقی شوند . در هر حال این گونه اشخاص برای همه چیز نگران و دل مشغولی دارند ؛  از بیماری های کشنده گرفته تا حوادث طبیعی مثل : زلزله , طوفان , سیل و …

آن ها افکار خود را با این موضوعات پر می‌کنند و زمان و انرژی خود را با نگرانی طی می کنند . این نوع برخورد با و قایع گوناگون هیچ سودی برای هیچکس ندارد . اگر شما نیز جزء افرادی هستید که دائم نگران مسائل بی مورد و غیرقابل کنترل می باشید این موارد به شما نیز توصیه می شود شاید کمکی برای آرامش اعصاب تان باشد :

بر روی چیزهایی که می توانید کنترل داشته باشید متمرکز شوید

هنگامی که خود را نگران یافتید , نفس عمیقی کشید و یک دقیقه در مورد کارهایی که قادرید بر روی آنها تسلط داشته باشید فکر کنید و آنها را بسنجید شما نمی توانید مانع از یک طوفان سهمگین شوید, اما می توانید خود را برای آن آماده کنید, شما نمی توانید بر روی رفتارهای دیگران کنترل داشته باشید ,اما میتوانید واکنش خود را نسبت به رفتار مخاطبتان تغییر دهید و سامان دهی کنید .

بعضی اوقات تنها چیزی که شما می توانید در آن نفوذ داشته باشید تلاش ها  و دیدگاه خودتان است , هنگامی که انرژی خود را صرف تغییر زاویه  دید و بهبود دیدگاهتان کنید ,شما فردی با نفوذ تر و موثرتر در رویدادهای مختلف خواهید بود .

 

تمرکزتان را بر روی تاثیر گذار بودن قرار دهید

شما توانایی آن را دارید که بر روی افراد و شرایط گوناگون تاثیر بگذارید اما نباید آنها را مجاب به انجام کارهایی که شما دلتان می‌خواهد بکنید , هرکس انتخاب های خود را در زندگی دارد و ترجیح می دهد به شیوه خاص خود زندگی کند .

شما به فرزندتان ابزارهایی برای کسب نمرات عالی هدیه می دهید اما نمی‌توانید او را به یک نابغه تبدیل کنید شما یک مهمانی فوق العاده تدارک  می بینید اما نمی‌توانید مهمان ها را مجبور کنید تا به آنان خوش بگذرد .

شاید برای موثر بودن باید بر روی تغییر رفتار خود کوشش و تمرکز کنید , الگوی خوبی باشید و قوانین سالمی برای خود قرار دهید .توجه شما نسبت به انتخاباتی که برای دیگر افراد وجود دارد قابل تحسین است اما تنها نظر خود را با آن ها به اشتراک بگذارید سعی نکنید افراد را تغییر دهید , هنگامی که خود نمی‌خواهند تغییر کنند .

ترس های تان را شناسایی کنید

از خود بپرسید که بیش از همه چیز از چی نگرانی  و ترس دارید , معمولاً افراد نگران به بدبینانه ترین شکل به اتفاقات پیرامون شان  می‌نگرند و حتی رویدادهایی که احتمال رخ دادن شان کم است .  مطمئن باشید که شما قوی تر از آن چیزی هستید که فکرش را می ‌کنید ,

افکار مزاحم ای همچون ” من نمی‌خواهم  اجازه دهم  کارم به شکست منجر شود ” را از خود دور کرده و آنان را به این عبارت مبدل سازید

” چه کار کنم تا در کارهایم با شکست مواجه نشوم ؟ ”  اطلاعاتتان را در مورد مسائل و چگونگی مسئولیت پذیری و برعهده گرفتن شان افزایش دهید  . انرژیتان را در روی افکار سازنده تری قرار دهید و تمرین های فکری ثمربخش تری برای خود داشته باشید .

 

تفاوتی بین اندیشیدن و حل مسائل قائل شوید

مرور مسائل در مغزتان و تصور وحشتناک ترین نتایج از یک رویدادی که  امکان رخ دادن اش پایین است . هیچ کمکی به شما نمی کند امادر ازای آن ؛  حل مسائل !!

از خودتان بپرسید ؛ آیا تصورات و افکار فعلی ام ثمربخش خواهد بود ؟ اگر شما در پی حل یک مشکل باشید و سعی کنید راهی پیدا کنید تا شانس موفقیت تان را افزایش دهد و به طبع روی آن تمرکز خواهید کرد و همین زمینه ای برای دستیابی به موفقیت خواهد بود .

اما برعکس اگر شما زمان و وقت طلایی تان را صرف افکار بیهوده تلف می کنید ؛ به تصورات تان کانالی جدید بزنید و به خودتان آگاهی بخشید و بگویید که این افکار هیچ سودی برای تان نخواهد داشت و بلند شوید و خودتان را به فعالیتی مشغول سازید تا این افکار را از خود دور سازید .

یکی از روش هایی که موجب رهایی از فکرهای مزاحم برایتان خواهد بود ؛ مشغولیت ها و فعالیت های گوناگون می باشد .

 

برای مدیریت استرس تان برنامه ریزی کنید

ورزش کردن, خوردن مواد غذایی سالم ,خواب کافی ؛ تنها موارد کوچکی از مراقبت های شخصی  و دفع استرس می‌ باشد , باید زمانی را برای مدیریت قرار دهید تا شما را فردی موثرتر به عمل آورد فعالیت‌هایی که به صورت ساده ای باعث رهایی از استرس می‌شود مانند مدیتیشن , گذراندن زمان با دوستان و درگیر شدن فعالیت هایی که به آن علاقه دارید

با احساسات خود آگاهانه برخورد کنید , مراحل مختلف استرس را بشناسید و در مرحله ای که استرس تان شدت پیدا می کند توجه داشته باشید.  کارهایی که باعث بیشتر شدن استرس تان می شود را رها کنید ؛ یکی از این همین کارها(که باعث افزایش استرس می گردد) تغییر دادن افراد پیرامون می باشد , اشخاص را همان گونه که هستند بپذیرید .

سلامت درونی خود را ارتقا دهید

این عبارات باعث می‌شود که شما هم انگیزه برای انجام دادن فعالیت های مفید پیدا کنید و هم آرامش خود را بیشتر حفظ خواهید کرد؛ اولین عبارت : ” بگذارم اتفاق ها به واقعیت تبدیل شوند  ”

و زمانی که در مورد مسئله ای که بر روی آنها کنترلی ندارید باید اینگونه برخورد کنید :”  امیدوارم که روز شنبه  باران نبارد” ” امیدوارم که آن اتفاق پیش نیاید” ,” امیدوارم این مسئله به زودی حل شود” ,” من از پس این حوادث ناگهانی برمی‌آیند ” .

 

با گفتن کلمات و جملات مناسب و باور کردنشان از لحاظ ذهنی قوی می شوید و می توانید با پیش‌ بینی‌های وحشتناک در مورد مسائل گوناگون و شک و تردید داشتن ها و فکرهای بی‌پایان مبارزه کنید و به مرور زمان این عادات را از سر بیندازید .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x