خانه » پیشنهاد باغبانی: در فصل پاییز چه بکاریم ؟
در فصل پاییز چه بکاریم
در فصل پاییز چه بکاریم
باغبانی

پیشنهاد باغبانی: در فصل پاییز چه بکاریم ؟

در فصل پاییز چه بکاریم؟

افرادی بسیاری دنبال پاسخ این پرسش هستند که در فصل پاییز چه بکاریم ؟ قاعدتاً باغبانی و رسیدگی به گل و گیاه با تمام شدن فصل بهار و تابستان تمام نمی شود و تمام فصول سال گیاهانی مخصوص به خود را دارند در این نوشته با چند مورد از گیاهان مناسب کاشت در فصل پاییز آشنا خواهید شد.

گیاهان پیازداری که در فصل بهار گل می دهند نیز باید در پاییز کاشته شوند. کاشت درخت و بوته ها نیز در فصل پاییز و زمستان مناسب تر از فصل بهار است.

دمای خنک هوا در فصل پاییز سبب می شود کاشت گیاه برای باغبا راحت تر باشد. در این فصل خاک هنوز به سردی فصل زمستان نیست و اجازه ی رشد به ریَشه ها می دهد. برعکس در بهار خاک سردی زمستان را در خود حفظ کرده و به مرور زمان گرم می شود.

باران های پاییزی نیز دلیل دیگری برای رشد بهتر گیاهان در فصل پاییز است. البته مضاف بر باران گیاهان در پاییز به آبیاری نیز نیاز دارند. مگر این که پاییز پر بارش باشد.

 

پیاز گل های بهاری

تمام پیاز های گل دهنده در بهار نیاز دارند در دوره ای سرما قرار بگیرند. اگر پیاز گل های بهاری در پاییز کاشته شود دوره ی سرمای زمستان باعث می شود شاهد گل های زیباتری در بهار باشیم. برخی از این پیاز ها عبارتند از:

Daffodil

Grape hyacinth

Siberian squill

Allium

Fritillaria

Dog’s-tooth violet

Glory-of-the-snow

Winter aconite

Snowdrop

 

گل بنفشه

فصل پاییز زمان بسیار مناسبی برای کاشت گل بنفشه است. زیرا خاک هنوز گرمای خود را دارد و سبب رشد گل ها می شود. در این فصل گل های پلاسیده را جدا کنید تا گیاه انرژی خود را صرف دانه سازی نکند و خاک آن را نیز مرطوب نگه دارید.

 

سبزیجات فصل سرد

بسیاری از سبزیجات مخصوص فصل سرد پاییز هستند مانند کلم بروکسل ،هویج، کلم، کلم پیچ، کلم قمری، کاهو، تربچه، اسفناج، شلغم و …

با کاشت این سبزیجات می توانید از کیفیت بالا و ویژگی ارگانیک بودن آن ها بهره ببرید.

 

چمن

پاییز یکی از بهترین فصل سال برای نو سازی زمین های چمن است و باید از این فرصت برای کاشت چمن ها استفاده کرد.

 

درخت و درختچه

پاییز فصل ایده آلی برای کاشت درخت و بوته است. در آب و هوای خنک و خاک هنوز گرم این فصل درختان امکان رشد خوبی دارند. در این زمینه باید برای انتخاب نوع درخت مناسب با باغبان های حرفه ای مشورت کنید.

 

گیاهان دائمی چند ساله

کاشت گیاهان دائمی و چند سال مثل گیاهان آپارتمانی و حتی قلمه زنی و پیوند نیز در فصل پاییز می تواند انجام شود.

امیدواریم دغدغه این که در فصل پاییز چه بکاریم تا حدودی برای شما رفع شده باشد.

 

منبع