خانه » کاهش وزن با گارسینیا کامبوجیا
کاهش وزن با گارسینیا کامبوجیا
کاهش وزن با گارسینیا کامبوجیا
بهداشت و سلامت

کاهش وزن با گارسینیا کامبوجیا

Sending
User Review
0 (0 votes)

لاغری با گارسینیا کامبوجیا حقیقت دارد؟

گارسینیا کامبوجیا می تواند در کاهش وزن تاثیر گذار باشد ؟

عوارض جانبی استفاده از گارسینیا کامبوجیا چیست؟

گارسینیا کامبوجیا چیست ؟

آیا گارسینیا کامبوجیا معجزه ای برای لاغری است؟

بازار امروز ، پر از دارو های معجزه آسا و مکمل هایی است که ادعا می شود می توانند به شما کمک کنند تا در سریع ترین زمان ممکن کاهش وزن را تجربه کنید. حتما در میان تبلیغات گسترده این نوع دارو های لاغری ، به خصوص در تبلیغات با حضور شخصیت تلویزیونی دکتر اوز  Dr. Oz ، نام ” گارسینیا کامبوجیا ” را شنیده اید.

گارسینیا کامبوجیا چه میوه ای است؟

گارسینیا کامبوجیا یک میوه از خانواده مرکبات است که در جنوب شرقی آسیا  رشد می کند. عصاره به دست آمده از پوست این میوه ، اسید هیدروکسی تریک  (HCA)، سال های زیادی است که در آشپزی استفاده میشود. گارسینیا کامبوجیا را هم به صورت میوه و هم در قالب مکمل های سلامتی می توان تهیه کرد.

خواص میوه کامبوجیا

طرفداران می گویند HCA ، یک اسید آلی است که به شما احساس سیری می دهد ، اشتها را کاهش داده و بر روند سوخت و ساز بدن شما تاثیر می گذارد. بسیاری از افراد اعلام کرده اند به واسطه این تاثیرات  این میوه مانند یک درمان طبیعی برای کاهش وزن عمل می کند. برخی نیز می گویند این میوه می تواند به افزایش کلسترول بالا و تقویت عملکرد ورزشی نیز کمک کند.

لیست شایعات در خصوص مزایای گارسینیا کامبوجیا ، لیستی طولانی است. در واقع تشخیص حقیقی بودن یا نبودن ادعاهای خواص معجزه آسا این میوه کار آسانی نیست. اما این ادعا ها با تحقیقات علمی تا چه اندازه مطابقت دارند ؟ در ادامه به بررسی برخی از این ادعا ها می پردازیم.

آیا کامبوجیا باعث احساس سیری می شود؟

شواهدی در خصوص تایید این ادعا وجود ندارد. بررسی گسترده ای از تحقیقات موجود درباره گارسینیا کامبوجیا مشخص کرد مدارک و شواهد قطعی وجود ندارد که نشان دهد مکمل های این میوه و یا HCA بر روی اشتها و سیری تاثیراتی داشته باشند. اگرچه برخی از تحقیقات بر روی جانوران جونده نظیر موش ، نتایج مثبتی را نشان می دهد اما هیچ بررسی علمی مشابهی بر روی انسان ها انجام نشده است که بتواند مثبت بودن این نتایج را تعمیم داد.

آیا کامبوجیا به چربی سوزی کمک میکند

شواهدی مبنی بر کاهش وزن با مصرف گارسینیا کامبوجیا به تنهایی ، وجود ندارد. یک تحقیق 12 هفته ای که در JAMA  انتشار یافت که نشان داد این مکمل تاثیر چشم گیری بر کاهش وزن موش ها نداشته است.

سوخت و ساز سریع بدن با گارسینیا کامبوجیا

شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می دهد گارسینیا کامبوجیا می تواند بر سوخت و ساز چربی تاثیر گذار باشد. برخی از تحقیقات انجام گرفته بر موش ها و انسان ها نشان می دهند پس از مصرف این مکمل ها ، سوخت و ساز چربی افزایش یافته است.

افزایش مدت زمان ورزش کردن

برخی از تحقیقات علمی ، صحت این ادعا را تایید می کنند. یکی از بررسی ها نشان می دهد مصرف گارسینیا کامبوجیا می تواند در افزایش مدت زمانی که طول می کشد تا بدن حین ورزش کردن خسته شود ، تاثیرگذار باشد.بررسی دیگری که بر روی موش ها انجام گرفته است نتایج مشابهی داشته است. و نشان می دهد که HCA استقامت حین دویدن را تقویت می کند.

عوارض جانبی استفاده از گارسینیا کامبوجیا چیست ؟

علاوه بر دانستن نحوه عملکرد گارسینیا کامبوجیا ، شما باید بدانید عوارض جانبی مصرف این میوه و مکمل های آن چیست. عوارض جانبی گزارش شده خفیف و شامل موارد زیر می باشند :

ملاحظات مهم

هنوز فاکتور هایی وجود دارند که شما باید بعد از درنظر گرفتن آن ها ، تصمیم بگیرید از گارسینیا کامبوجیا استفاده کنید یا خیر.

تداخل دارویی

همانند همه مکمل های غذایی ، HCA نیز می تواند با دیگر دارو هایی که مصرف می کنید برهم کنش های شیمیایی داشته باشد. پیش از استفاده از HCA ، با پزشک خود مشورت کنید. و او را از همه دارو هایی که مصرف می کنید مطلع سازید ، از جمله دارو های تجویزی و بدون نسخه.

تداخل دارویی
تداخل دارویی

توصیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA

بخش از جذابیت گارسینیا کامبوجیا ، میوه بودن آن است که باعث می شود طبیعی بودن آن به چشم بیاید. با این وجود ، این میوه به تنهایی نمی تواند با ارزش یا حتی ایمن باشد.  سازمان غذا و داروی آمریکا FDA  توصیه می کند از محصولاتی که ادعا می شود به کاهش وزن سریع کمک می کنند و از لفظ ” طبیعی ” به هنگام معرفی آن ها استفاده می شود ، با احتیاط مصرف کنید.

بسیاری از گیاهان طبیعی وجود دارند که سمی هستند و می توانند آسیب های جدی به شما وارد کنند. طبیعی بودن همواره به معنای امن و سالم بودن نیست. حتی برخی از گیاهان می توانند بر عملکرد دارو ها تاثیر منفی بگذارند.

به ویژه بسیاری از مکمل های غذایی پیش از آن که توسط FDA مورد بررسی قرار بگیرند ، وارد بازار شده اند. به علاوه تولیدکنندگان مکمل ها می توانند ادعا کنند این محصولات می توانند تاثیر مثبتی بر عملکرد های طبیعی بدن داشته باشند تا زمانی که FDA خلاف آن را ثابت کند. به عبارت دیگر  کیفیت ، خلوص و ایمنی مکمل هایی نظیر مکمل های حاوی گارسینیا کامبوجیا ، پیش از ورود به دنیای تبلیغات و بازار مورد بررسی دقیق قرار نگرفته اند.

مشکلات احتمالی کبد

در سال 2009 ، FDA اعلام کرد محصولی حاوی گارسینیا کامبوجیا منجر به بیماری های کبدی می شود. نتایج مشخصی از تحقیقات مرتبط با این مسئله ، از آن زمان تا کنون به دست نیامده است.  اما ضروری است پیش از استفاده از گارسینیا کامبوجیا و مکمل هایش با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

استفاده طولانی مدت

بررسی های انجام شده بر HCA نشان می دهد که هیچ مطالعه موثری در خصوص تاثیر مصرف طولانی مدت گارسینیا کامبوجیا و مکمل هایش وجود ندارد که بیش از 12 هفته طول کشیده باشد. این بدان معنی است که شواهد و مدارکی مبنی بر ایمن بودن استفاده از آن به مدت طولانی وجود ندارد.

منبع :ealthline.com/health/garcinia-cambogia-weight-loss#takeaway5

 

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید