خانه » تراریوم: آکواریومی برای گیاهان
باغبانی

تراریوم: آکواریومی برای گیاهان

تراریوم در واقع گلدان شیشه ای حاوی خاک و کاملاً آب بندی شده برای نگهداری گیاهان زینتی است. با وجود دیواره ی شیشه ای گرما و نور کافی را برای گیاهان تأمین می کنند. ظروف شیشه ای تراریوم به هر دو شکل در بسته و یا درباز وجود دارند...
Sending
User Review
0 (0 votes)

آکواریومی برای گیاهان

اگر از آن دسته افرادی هستید که به گیاهان علاقه دارید. اما حوصله ی مراقبت دائمی و آبدهی مکرر به گلدان ها را ندارید. این باغ شیشه ای برای شما گزینه ی مناسبی است. تراریوم در واقع گلدان شیشه ای حاوی خاک و کاملاً آب بندی شده برای نگهداری گیاهان زینتی است.

ناتانائیل وارد، گیاه شناس انگلیسی، اولین کسی بود که تصادفاً باعث ساخت تراریوم شد. او علاقه ی زیادی به نگهداری جانواران در شیشه های دربسته داشت. هاگ گیاهی که در یکی از شیشه ها وجود داشت پس از مدتی درون شیشه رشد کرد. پس از آن کاشت گیاهان در این گلدان های شیشه ای در انگلیس رایج شد. در آن زمان تراریوم به عنوان راهی برای انتقال گیاهان بین کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

ظروف شیشه ای تراریوم به هر دو شکل در بسته و یا درباز وجود دارند. شیشه های در بسته چرخه ی آب (تبخیر و میعان) در خود دارند و برای گیاهان استوایی مناسب هستند. در این نوع از تراریوم ها برای خروج رطوبت اضافی و جلوگیری از رشد کپک باید هفته ای یک بار باز شود. شیشههای در باز نیز برای گیاهانی که به رطوبت کمتر و نور مستقیم خورشید نیاز دارند مناسب تر است.

 

طرز نگهداری :

تراریوم ها گاهگاهی نیاز به آب دارند. خاک مناسب برای آن ها مخلوطی از زغال، پرلیت و کمپوست است که باید استریل باشد. وجود آلودگی های میکروبی و قارچ در خاک به گیاهان آسیب می زند. دیوارهای شیشه ای نور و گرمای گیاهان را تأمین می کنند. برای جلوگیری از کج شدن گیاهان به یک سمت بهتر است هر از گاهی گلدان شیشه ای در مقابل نور چرخانده شود.

در صورتی که اندازه ی تراریوم به میزان کافی بزرگ باشد، حیواناتی مانند لاکپشت و مارمولک نیز می توانند برای فضای طبیعی و زیبا در خانه استفاده شوند. این باغ کوچک شیشه ای زیبایی خاصی به محل زندگی افراد می بخشد.

 

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x