خانه » شرایط کاشت توت فرنگی در گلخانه
کاشت توت فرنگی در گلخانه
کاشت توت فرنگی در گلخانه
باغبانی

شرایط کاشت توت فرنگی در گلخانه

Sending
User Review
0 (0 votes)

کاشت توت فرنگی در گلخانه

یکی از مزایای کاشت توت فرنگی در گلخانه ایجاد امکان کنترل شرایط تولید است. ضمن اینکه توت فرنگی گیاهی است که قابلیت سازگار شدن با محیط های گلخانه ای را دارد.

 

اهمیت کنترل دمای محیطی

توت فرنگی هایی که در محیط گلخانه پرورش داده می شوند، تمایل دارند که دمای محیطشان زیر 25 درجه سلسیوس (سانتیگراد) باشد. این دما برای بسیاری از ارقام کشاورزی در محیط گلخانه مطلوب است. دمای ایده آل برای توت فرنگی بین 18 تا 24 درجه سلسیوس است.

در صورتی که دما از 25 درجه سلسیوس بیشتر شود بر رشد توت فرنگی ها اثر منفی می گذارد. دمای شبانه نیز برای پرورش توت فرنگی اهمیت زیادی دارد و باید بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد باشد. در صورتی که دمای شبانه زیر 15 درجه سانتیگراد نباشد بر کیفیت محصولات تولیدی اثر سوء دارد. قند میوه کم می شود و طعم خوب خود را از دست می دهد. بافت، میزان آبدار بودن و در کل طعم و شکل ظاهری توت فرنگی همگی متاثر از دما هستند.

برای کمتر کردن هزینه های کنترل دمای گلخانه، انتخاب اقلیم مناسب برای احداث گلخانه ای برای کاشت توت فرنگی ضروری است.

 

نور کافی

رسیدن نور کافی به تمام بوته های توت فرنگی در سراسر گلخانه بسیار مهم است. پرورش گیاهان میوه دهنده در گلخانه با گیاهان زینتی و گل بسیار متفاوت است و میزان نور کافی مستقیماً بر میزان تولید و کیفیت محصولات اثر خواهد داشت.

در صورت کمبود نور گیاه توت فرنگی دچار کاهش فوتوسنتز می شود و میوه زیادی نمی دهد.

واحد اندازه گیری نور مول بر متر مربع است و میزان نوری که توت فرنگی در طول روز نیاز دارد بین 12 تا 25 مول بر متر مربع است. در ماه هایی از سال سطح نور می توانند به 30 مول افزایش پیدا کند و در آن زمان باید تمهیداتی برای سایه اندازی بر گلخانه اندیشیده شود.

 

کنترل رطوبت

رطوبت محیط گلخانه در روز شب به 85 درصد و یا بالاتر نیز می رسد و عامل رشد قارچ ها و کپک ها در محیط گلخانه و روی گیاهان میوه آن می شود. در اقلیم هایی که در گلخانه بسته نگه داشته می شود این مشکل وجود دارد. به همین دلیل باید امکانات تهویه برای گلخانه حتماً در نظر گرفته شود تا رطوبت محیط را کم کند. البته محیط مرطوب شرایط مناسبی برای رشد توت فرنگی است و می توان در شب به مدت 3 ساعت رطوبت محیط را بلا نگه داشت. 3 ساعت زمان خوبی برای تامین نیاز های گیاه است و در عین حال فرصت رشد کپک ها نیز وجود ندارد.راه ممانعت از رشد کپک کنترل رطوبت محیطی است.

کنترل رطوبت برای جلوگیری از بیماری ها در کاشت توت فرنگی در گلخانه اهمیت دارد.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x