خانه » پرورش و نگهداری گیاه گندمی یا گیاه عنکبوتی
باغبانی

پرورش و نگهداری گیاه گندمی یا گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی
گیاه عنکبوتی

گیاه گندمی یا گیاه عنکبوتی

گیاه گندمی یا گیاه عنکبوتی نوعی از گیاهان آپارتمانی بسیار سازگار است. مراقبت از آن بسیار آسان بوده و در محیط های مختلف به خوبی رشد می کند. این گیاه گل های زیبایی نمی دهد تنها ممکن است شکوفه های سفید رنگی را روی آن مشاهده کنید. برگ های آن مانند برگ گندم به سمن پایین متمایل می شود و انحنای زیبایی را شکل می دهد.

 

کاشت و نگهداری از گیاه گندمی

خاک مورد نیاز و مناسب برای این گیاه ترکیبی از کمپوست، زغال، شن و ماسه درشت را در خود دارد. هر چند که این گیاه در هر خاک معمولی نیز به خوبی رشد می کند. در طول زمان رشد آب دهی بیشتری نسبت به زمستان نیاز دارند. در زمان آب دهی، خاک آن را به خوبی سیراب کنید و دقت کنید زهکشی و خروجی آب از گلدان نیز درست باشد تا موجب پوسیدن ریشه ها نشود.

مانند دیگر گیاهان آپارتمانی برای آب دادن به آن حتماً آب را هم دما با محیط و بدون کلر پای گلدان بریزید.

گیاه گندمی سرمای زمستان را دوست ندارد و تنها در فصل های گرم می توانید آن را بیرون از خانه قرار دهید.

 

تکثیر گیاه گندمی از بذر

برای اینکه با موفقیت بتوانید این گیاه را از بذر هایش تکثیر کنید، بذر ها باید در زمان مناسبی جمع آوری شده باشند. وقتی شکوفه های سفید رنگ گیاه گندمی شروع به خشک شدن کنند، غلاف سبزی جایگزین آن ها می شود. این غلاف حاوی بذر های گیاه است. زمانی که بذر ها برسند خودشان از درون غلاف آزاد می شوند پس بهترین راه برای جمع آوری آن ها این است که دستمالی حوله ای را در گلدان پهن کنید تا بذر ها روی آن بریزند و به راحتی قابل جمع آوری باشند.

بذر های گیاه گندمی شبیه تخم فلفل اما به رنگ سیاه هستند. دقت کنید که بذر ها ماندگاری زیادی ندارند و قوه ی نامیه خود را زود از دست می دهند. به محض جمع آوری بهتر است آن ها را بکارید. بذر ها را در حدود 1 تا 1.5 سانتیمتری سطح خاک بکارید. پس از جوانه زدن گیاه بسیار حساس است تا زمانی که برگ های ان به 3 یا 4 عدد نرسیده است آن را جا به جا نکنید.

 

تکثیر از جوانه ها

در صورت وجود آب و نور کافی به اصلاح پاجوش هایی در کنار گیاه رشد می کنند که خود ریشه دارند و می توان آن ها را از گیاه مادر جدا کرد و در گلدان دیگری کاشت. ممکن است سر برگ های این گیاه کمی زرد و یا قهوه ای رنگ شود که احتمالاً به دلیل استفاده از آب کلر دار است.

در کل گیاه گندمی یا گیاه عنکبوتی بسیار با دوام و مقاوم است.

منبع

 

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید