خانه » روش نگهداری از سانسوریا
نگهداری از سانسوریا
نگهداری از سانسوریا
باغبانی

روش نگهداری از سانسوریا

نگهداری از سانسوریا

نگهداری از سانسوریا که همچنین به عنوان گیاه زبان مادر شوهر نیز شناخته می شود، بسیار آسان است. یکی از محبوب ترین و سخت ترین گونه های گیاهان آپارتمانی و دارای برگ های سفت و ضخیم است. گیاه سانسوریا معمولاً دارای برگ های سبز است؛ اما گونه ای از آن که به زبان مادر شوهر معروف است، معمولاً دارای کناره های زرد است.

 

نحوه رشد

سانسوریا به آسانی رشد می کند و تقریباً نابود نشدنی است. آنها در هر دو نور بسیار روشن یا گوشه های تاریک خانه شکوفا می شوند. این گیاهان همچنین نسبت به خشکی مقاوم هستند. دو گونه کم رشد از این گیاه وجود دارد که به ندرت در باغ ها مشاهده می شود.

 

نور

گیاهان سانسوریا  نور غیرمستقیم اما ثابت را به نور مستقیم خورشید ترجیح می دهند. آنها می توانند با شرایطی که نور خورشید بطور کامل می تابد نیز سازگار شوند و همچنین در شرایط کاملاً کم نور نیز مقاوم هستند.

 

آب

بگذارید خاک خشک شود و بعد مجدد گیاه را آبیاری کنید. در طول زمستان، میزان آب دهی را به صورت ماهانه یا هر زمان که خاک خشک شده باشد تقلیل دهید. آب زیادی می تواند گیاه را از بین ببرد.

 

دما و رطوبت

شرایط گرم را ترجیح می دهد و اگر در معرض دمای زیر 50 درجه فارنهایت قرار گیرد، رنج خواهد برد. مکان گیاه را در جایی تنظیم کنید که از سرما محافظت شود. دامنه دما بین 70 تا 90 درجه بهترین حالت است.

 

خاک و کود

سانسوریا در خاک های شنی و ماسه ای به خوبی عمل می کند. یک خاک گلدان کاکتوس انتخاب خوبی است. این گیاه را با کود کاکتوس خفیف در طول فصل رشد تغذیه کنید و در زمستان به آن کود ندهید.

 

گلدان

برای این گیاه یک گلدان محکم را انتخاب کنید زیرا ریشه های قوی آن می توانند گلدان های ضعیف را به راحتی خرد کرده و بشکنند. عموماً رشد سریعی ندارند و به ندرت نیاز به تغییر گلدان دارند؛ اما اگر آفتاب فراوان دریافت کنند، ممکن است به سرعت رشد کنند و سالانه نیاز به تعویض گلدان داشته باشند. درصورت نیاز به تعویض گلدان، این کار را در  در بهار انجام دهید و از خاک گلدان تازه استفاده کنید.

 

سمّی بودن

گیاه مار درصورت بلعیده شدن توسط افراد، سگ ها و گربه ها نسبتاً سمّی است. بلعیدن می تواند باعث ترشح بیش از حد بزاق، درد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود. در موارد نادر نیز می تواند واکنش پوستی ایجاد کند اما فقط در صورت بلعیدن سمی است.

 

تکثیر

گیاهان سانسوریا را می توان در حین انتقال به گلدان جدید، تکثیر کرد. شاخه های جدیدی که از خاک بیرون می آیند نیز می توانند بطور مستقل در گلدانی کاشته شوند. در مورد این گیاه، قلمه زنی هم ممکن است که یکی دیگر از مزایای نگهداری از سانسوریا است.

 

منبع