خانه » سگ های امداد و نجات
حیوانات

سگ های امداد و نجات

Sending
User Review
0 (0 votes)

حقایقی در مورد سگ های امداد و نجات

 

وقتی گزارش شود کسی گم شده یا از گروهی عقب افتاده است، تیم داوطلب سگ های امداد و نجات، روز و شب، آماده کمک هستند. این سگ ها می توانند موارد زیر را بیابند:

  • کودکانی که در بیابان ها، محیط بیرون از شهر و پارک ها گم شده یا در بوته های اطراف خانه خود پنهان شده اند.
  • افراد مسنی که از خانه یا بیمارستان خارج شده اند.
  • کوهنورد ها و شکارچیانی که در جنگل ها گم شده اند.
  • قربانیانی که طی حادثه ای غرق شده اند.
  • قربانیان بهمن، زلزله، سیل، انفجار، آتش سوزی، تصادف قطار، سقوط هواپیما، گردباد و بلایای دیگر
  • مدارک و شواهد جرم و اجساد قربانیان قتل

 

واحد های سگ های امداد و نجات داوطلب تحت نظارت سازمان های قانون گذاری و خدمات اضطراری فعالیت می کنند. این برای سازمان های نام برده هیچ هزینه ای ندارد.  این واحد ها به درخواست های خصوصی افراد پاسخ نمی دهند و در جستجو هایی که ممکن است برای سگ تهدیدکننده باشند شرکت نمی کنند.

 

عملکرد سگ های امداد و نجات چگونه است؟

 

همه انسان ها (زنده یا مرده) به طور مداوم یک سری ذرات میکروسکوپی منتشر می کنند که حامل بوی انسان هستند. میلیون ها از این ذرات در هوا معلق هستند و توسط باد به مسافت های دورتر برده می شوند. برخی سگ های امداد و نجات آموزش دیده اند تا به کمک بوی هر انسانی در یک منطقه موقعیت او را شناسایی کنند. سگ ها فقط رد پای فرد گم شده را دنبال نمی کنند. سگ ها می توانند مدتی طولانی بعد از محو شدن رد پای افراد آن ها را پیدا کنند.

به محض ورود به مکان جستجو(ی فرد گم شده)، مربی های سگ به طور مستقیم با سرپرست عملیات واحد خود کار می کند. بسیاری از واحدها محل استقرارمستقل، اپراتور رادیویی آموزش دیده و مشاوران سگ های امداد و نجات خود را دارند.

معمولا پس از جستجو شتابزده اولیه مسیرها، جستجوی سیستماتیک یک بخش از منطقه به هر تیم سپرده می شود. مهار کننده های سگ ها طوری سگ های خود را در مسیر باد راهنمایی می نمایند تا بخش اختصاص داده شده به آن ها را به بهترین شیوه بو کنند. آن ها نقشه منطقه ای که پوشش داده اند را ترسیم می کنند و گزارش POD خود (احتمال تشخیص) را به بخش سرپرست عملیات ارائه می دهند.

از سگ های امداد و نجات در مناطقی که جستجوگران دیگر حضور داشته اند نیز استفاده می شود. به کمک بو، آن ها می توانند فرد گم شده را در مکان های پرجمعیت پیدا کنند. آنها روز و شب در آب و هوای مختلف(زلزله، سیل و گردباد) کار می کنند و در تاریکی، جنگل های انبوه و زیر آب که بینایی انسان محدود است به او کمک می نمایند.

 

شرایط ضروری برای سگ های امداد و نجات و مهارکننده های آن ها چیست؟

 

مربی های سگ های امداد و نجات باید از کار با سگ و بیرون بودن در آب و هوای مختلف لذت ببرند. آن ها باید بدن سالمی داشته و در شرایط اضطراری قادر به پاسخگویی باشند. آن ها باید در ناوبری زمین، نقشه و قطب نما، ارتباطات رادیویی، بقا در بیابان و کمک های اولیه مهارت داشته باشند. (اکثر واحد ها آموزش کمک های اولیه و CPR را اجباری نموده اند).

شرایط مورد نیاز برای سگ های امداد و نجات شامل قابلیت یادگیری، چابکی، استقامت و توانایی کنار آمدن با سگ های دیگر و مردم می شود. سگ امداد و نجات یک عضو خانواده ارزشمند برای مربی خود است و با مردم مانند دوستان خود رفتار می کند. سگ های امداد و نجات معمولا از بین سگ های بزرگ و ورزشی کار انتخاب می شوند. ژرمن شپرد، دوبرمن، روتویلر، گلدن رتریور، جاینت اشناوتزر و لابرادور نژادهای موجود در فهرست سگ های امداد و نجات هستند.

بسیاری از مربی ها ترجیح می دهند آموزش به یک توله سگ جوان را شروع کنند. با این حال، سگ مسن تر نیز اگر رابطه کاری خوبی با صاحب خود داشته باشد می تواند برای آموزش مناسب باشد. از سگ هایی که برای خدمات پلیس، حفاظت، امنیت و غیره آموزش می بینند به عنوان سگ های امداد و نجات استفاده می شود، تا جایی که یاد گرفته باشند به جز زمان فرمان گاز نگیرند و در طول جستجو افراد وحشی و عصبی نشوند. سگ هایی که بیش از حد حال تهاجمی دارند برای این کار مناسب نیستند.

به طور معمول آموزش یک سال طول می کشد (حداقل دو بار در هفته)تا مربی تیم سگ های خود را آماده کند. همه واحدها مهارت جستجو هر تیم نامزد را قبل از ماموریت های واقعی ارزیابی می کنند.

 

واحد سگ های امداد و نجات کجا مستقر است؟

 

در حال حاضر، بیش از 150 مرکز سگ های امداد و نجات در سراسر آمریکا وجود دارد که از بویایی سگ ها برای آموزش آن ها استفاده می کند. واحدهای جدید به طور پیوسته تشکیل می شوند. در حالی که روش های آموزشی خاص و روش های عملیاتی  می تواند در واحدی نسبت به واحد دیگر متفاوت باشد، هدف و ایده اساسی جستجو با این سگ ها واحد است.

چنین وحدتی سازمان های مسئول را قادر می سازد بدانند زمانی که سگ امداد و نجات درخواست می کنند انتظار چه چیزی را داشته باشند. همچنین تیم های واحدهای مختلف را قادر می سازد در جستجوهای بزرگ مقیاس با هم کار کنند.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x