خانه » اسکیزوفرنی پارانوئید چیست
روانشناسی

اسکیزوفرنی پارانوئید چیست

Sending
User Review
0 (0 votes)

اسکیزوفرنی پارانوئید چیست

اسکیزوفرنی پارانوئید یکی از انواع بیماری اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی است که با رفتار شکاکانه، هذیان و توهم شنوایی همراه است. رفتار شکاکانه در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی پارانوئید با احساس زیر نظر گرفته شدن همراه است که گاهی اوقات فرد تصور می کند شخصیت مهم و مشهور یا سیسات مداری است که زیر نظر گرفته شده است. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی پارانوئید از خود خشم، اضطراب و خصومت نشان می دهند. فرد مبتلا معمولاً از عملکرد فکری طبیعی و بیان خوبی برخوردار است.

 

اسکیزوفرنی آشفته

فرد مبتلا به این نوع از اسکیزوفرنی رفتارها و سخن گویی های آشفته ای دارد که از سوی دیگران عجیب بوده و قابل درک نیست. فعالیت های روزانه ی فرد مانند بهداشت، غذا خوردن، و کار ممکن است با این بیماری مختل شود.

 

اسکیزوفرنی جنون جوانی

اختلالات حرکتی علامت این نوع از اسکیزوفرنی هستند. افراد مبتلا دو نوع وضعیت را می توانند داشته باشند. یا بی حرکت در جایی بمانند و یا مدام در حال حرکت باشند. ممکن است ساعت ها حرف نزنند یا عبارتی را مداوم تکرار کنند. افراد مبتلا قادر به مراقبت از خود نیستند و نمی توانند فعالیت های شخصی خویش را انجام دهند.

 

اسکیزوفرنی نامشخص

زمانیکه فرد مبتلا به اسکیزوفرنی رفتارها و علائم انواع اسکیزوفرنی را از خود نشان دهد برای مثال، توهم، گفتار آشفته و رفتارهای مربوط به اسکیزوفرنی جنون جوانی را داشته باشد، بیماری او در دسته ی اسکیزوفرنی نامشخص طبقه بندی خواهد شد.

 

اسکیزوفرنی باقیمانده

زمانی که فردی در دوره ای از زندگی علائم اسکیزوفرنی را از خود نشان دهد و سپس بهبود یابد و نشانه ای نداشته باشد در این دسته طبقه بندی می شود. زیرا در برخی موارد ممکن است علائمی داشته باشد.

 

بیماری اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی چیست

علائم و علت اسکیزوفرنی

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x