خانه » راههای مقابله با استرس
راههای مقابله با استرس
راههای مقابله با استرس
روانشناسی

راههای مقابله با استرس

Sending
User Review
0 (0 votes)

تکنیک های رهایی از استرس

استرس بخشی از زندگی روزانه و مهارت های زندگی ماست. سرعت کاری که باید انجام دهیم  همواره در حال افزایش است، آن چه به عنوان انسان از ما انتظار می رود در حال رشد و پیشرفت است، با این حال هنوز همان مردم دیروز هستیم. انتظار می رود همواره به مقابله با آن بپردازیم ، ولی اغلب ابزارها و تکنیک های لازم برای انجام این کار را نداریم. در ادامه می خواهیم تکنیک هایی را برای این  منظور به شما معرفی کنیم.

تشخیص نشانه های استرس

اولین و مهم ترین کار، تشخیص علائم استرس است، استرس می تواند با علائم فیزیکی دیگر مانند احساس خستگی، انرژی کم، سردرد، ناراحتی معده و درد قفسه سینه همراه باشد.با این حال، استرس می تواند بر هر یک از ما تاثیر متفاوت بگذارد، برخی در برابر نوع خاصی از استرس تحمل بیشتر دارند.  همه ما گاهی قادر به مقابله با استرس نیستیم. شما باید نقطه شروعِ استرس و زمانی که نمی توانید آن را کنترل کنید را بشناسید و دراین مرحله دست به عمل بزنید.

عوامل استرس زا را پیدا کنید

تنها خود شما قادر به تشخیص عواملِ استرس در خود هستید. بعضی ادعا می کنند با استرس “زندگی می کنند”. این افراد عوامل استرس زای متفاوتی در زندگی خود دارند. سعی کنید هنگام هجوم استرس آگاه و دقیق باشید. یک روش خوب رسم نمودار حسی- خلقی است.این نمودار در طول زمان به شما عوامل استرس تان را نشان می دهد. لازم نیست آن را نقاشی کنید یک خط ساده می تواند اطلاعات مورد نیاز را نمایش دهد. سخت نگیرید.کافیست زمان خشم، ناراحتی و استرس را بر روی نمودار مشخص کنید.

به مدت یک هفته هر پانزده تا بیست دقیقه تغییرات خلق و خوی خود را یادداشت کنید. اگر استرس تان زیاد شد به عامل آن توجه کنید و آن را در نمودار بنویسید(نشان دهید). قدم بعد جستجوی راهی برای پیروزی بر این عوامل است.

از عوامل استرس زا دور شوید

منظورم این نیست که از خانه یا محل کار خود بگریزید. از عواملِ استرس خود فرار کنید. وقتی دلیل استرس خود را تشخیص دادید باید توقف کرده و هر چه زودتر از آن لحظه فرار کنید. در آن لحظه بایستید و از آن چه به شما استرس وارد می کند دور شوید. اگر در حال رانندگی هستید مکانی امن برای توقف پیدا کنید، اگر سر کار هستید یک نفس عمیق بکشید به تریا بروید و یک قهوه نوش جان کنید. حتی اگر نمی توانید از محل دور شوید سعی کنید لحظه ای را صرف آرامش خود کنید. چشم ها را ببندید و سکوت نمایید. تا جایی که می توانید بین خود و عوامل استرس تان فاصله ایجاد کنید. با شناخت این عوامل آمادگی بیشتری برای مقابله با آن ها پیدا خواهید کرد.زمانی که نمی توانید از منشا استرس دور شوید سعی کنید ذهن خود را دور کنید. اگر فردی بر سر شما فریاد زد تصور کنید او یک کودک سه چهار ساله است. بگذارید مانند یک کودک رفتار کند و اجازه ندهید چنین فردی به شما استرس وارد کند.

ذهن خود را آماده کنید

همانطور که بدن به ورزش احتیاج دارد ذهن انسان نیز نیازمندِ  تمرین است. باید به ذهن خود بیاموزید از شما در برابر استرس و عوامل آن مراقبت کند.

  • در طول روز مدت زمانی را به خود اختصاص دهید. پنج دقیقه در روز را صرف خود کنید. این زمانی است که شما می توانید از استرس دور بوده و به خود برسید. هدف از این پنج دقیقه این است که بر ای خود کاری مفید انجام دهید.
  • مکانی که موجب شادی شما می شود را به خاطر بسپارید. چشم ها را ببندید و در خیال خود به آن جا بروید. سعی کنید به تمام جزییات آن فکر کنید. گاهی اوقات در ذهن خود به این مکان سر بزنید.
  • یک قطعه موسیقی شاد انتخاب کنید. هنگام استرس به آن گوش کنید و اجازه دهید حس خوبی در شما ایجاد کند. همه این کار ها نیاز به تمرین دارند و با گذر زمان مهارت مهار  استرس کمک خواهند کرد.
  • تنفس درست را با چند تمرین ساده یاد بگیرید. چشم های خود را ببندید و با بینی نفس بکشید. نفس خود را نگه دارید، تا ده بشمرید و آن را به آرامی بیرون دهید.

این تکنیک ها کمک می کند زمانی که نمی توانید از استرس دور شوید ذهن آماده ای داشته باشید.

بدن آماده ای داشته باشید

از هر فرصتی برای ورزش استفاده کنید. بدن به کمک تمرین جسمانی، ترشح هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول را کاهش می دهد و با ترشح اندورفین موجب حس خوشحالی می شود. نیاز نیست به باشگاه بروید. کافی است گاهی برای قدم زدن به پارک بروید ، ورزش در حین تماشای تلویزیون یا در خانه خود چند تمرین ساده انجام دهید تغذیه مناسب برای کاهش استرس استفاده کنید.  صرف وقت برای خود در کنار ورزش، احساس بهتری به شما خواهد داد.

 استرس را مدیریت کنید

با شناخت عوامل استرس می توانید راحت تر به جستجوی راه حل های مقابله بپردازید. شاید گفتنش ساده تر باشد. شاید فکر کنید این زندگی شماست و باید آن چه که مریض تان می کند را بشناسید و کنترل کنید. گاهی یک تغییر بزرگ لازم است. به خاطر بسپارید با شناخت علل استرس، ذهن و بدن آماده تری خواهید داشت و راحت تر این عوامل را مدیریت خواهید کرد.

از فردی کمک بگیرید

اگر هیچ یک از این راه ها کمک تان نکرد از یک متخصص درخواست کمک کنید. این به معنی شکست نیست و دریافت مشاوره حرفه ای عار نیست. شما در این دنیا تنها نیستید و خانواده و دوستان تان برای کمک به شما همیشه آماده هستند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x