خانه » خرس قطبی در قطب جنوب زندگی می کند؟
خرس قطبی در قطب جنوب
خرس قطبی در قطب جنوب
حیوانات

خرس قطبی در قطب جنوب زندگی می کند؟

خرس قطبی در قطب جنوب

خرس قطبی در قطب جنوب یافت نمی شود؛ آنها در آلاسکا، کانادا، روسیه، گرینلند و برخی از جزایر شمالی متعلق به نروژ زندگی می کنند. زیستگاه خرسهای قطبی بستگی به یخهای دریایی دارد که طعمه آنها یعنی فُک در آن زندگی می کند. آنها زمانی که یخ در دریا در دسترس نباشد، وقت خود را در زمین می گذرانند و خرسهای باردار لانه خود را نزدیک ساحل حفر می کنند. آنها شناگران ماهری هستند و در صورت لزوم مسافتهای طولانی بین ساحل و یخ دریا را طی می کنند. اما اگر طوفان در طی این شناهای طولانی مدت (ناشی از گرم شدن اقیانوس) ایجاد شود، ممکن است غرق شوند.

 

سازگاری بدنی خرس قطبی

سازگاری بدنی خرس قطبی به آن کمک می کند تا گرمای بدن را حفظ کند و با زیستگاه یخی مقابله کند. لایه بیرونی خز خرس سفید است که به استتار خرس دربرابر شکارچیان کمک می کند. اما پوست زیر خز خرس قطبی سیاه است که این رنگ سیاه فقط روی بینی مشهود است. خرسهای قطبی همچنین دارای یک لایه ضخیم از چربی در زیر سطح پوست هستند که به عنوان عایق روی بدن برای به حفظ گرما عمل می کند. این امر به ویژه هنگام شنا و در طول زمستان های سرد بسیار مهم است.

 

ساختار بدنی خرس قطبی

خرسهای قطبی دارای پاهای محکم، بزرگ و مسطح با برخی تارهای بین انگشتان پا هستند که این امر به شنا و راه رفتن روی یخ کمک می کند. پنجه های پهن با توزیع وزن هنگام راه رفتن، از شکستن یخ دریا جلوگیری می کند. پاهای مشبک باعث می شود که خرسهای قطبی، جزء پستانداران دریایی تلقی شوند. با این حال، آنها هنوز هم خرس هستند.

 

لانه خرس قطبی

بیشتر خرسهای قطبی لانه نمی سازند؛ درحالی که همه خرسهای قهوه ای لانه دارند. البته خرسهای باردار لانه می کنند تا توله های تازه متولد شده آنها در یک محیط محافظت شده گرم متولد شوند. لانه خرس می توانند 38 درجه فارنهایت گرمتر از دمای بیرون باشد. درغیراین صورت توله خرسها، در دمای سرد یخبندان شمال یخ می زنند  و می میرند.

 

غذای خرس قطبی

خرسهای قطبی گوشتخوار هستند. غذای آنها عمدتا فوک ها هستند. آنها انتظار می کشند تا فوک ها برای تنفس به سطح دریای یخ زده نزدیک شود تا آنها را شکار کنند و برای خوردن به ساحل بکشند. خرس های قطبی لاشه نهنگ، تخم پرندگان و سایر منابع غذایی را جستجو می کنند. یکی دیگر از منابع مهم حیاتی آنها، توله فوک هایی هستند که در یخ های قطب شمال متولد شده و در لانه هایشان زندگی می کنند. در قطب شمال، خرس های قطبی همه چیز را می خورند و هیچ چیز به جز شکارچیان بومی آنها را نمی خورد.

اگر خرس قطبی در قطب جنوب وجود داشت، به راحتی از پنگوئن ها هم تغذیه می کرد.

 

منبع