خانه » نکات نگهداری از فنچ
نگهداری از فنچ
نگهداری از فنچ
حیوانات

نکات نگهداری از فنچ

نگهداری از فنچ

برای نگهداری از فنچ باید به نکاتی توجه کنید تا پرنده ای سالم و شاداب داشته باشید. طول عمر فنچ 5 سال است و تا اندازه 12.5 سانتی متر رشد می کنند. برخی از فنچ های نر نوع آواز خود را از پدرانشان یاد می گیرند و خود نیز صداهایی را به آن اضافه می کنند.

سوخت و ساز بدن فنچ ها بسیار بالاست و زود به زود گرسنه می شوند. به همین دلیل باید به تغذیه آن ها توجه کرد و همیشه غذای مناسب در قفس آن ها قرار داد.

 

محل زندگی فنچ

فنچ ها پرندگانی اجتماعی هستند. فنچ ها گونه های مختلفی دارند که می توان آن ها در کنار هم نیز نگهداری کرد. محوطه ی نگهداری فنچ باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند آزادانه پرواز کنید و بال های خود را حرکت دهد. قفسی با اندازه ابعد حد اقل 30*30*38 سانتی متر برای فنچ مناسب است اما اگر تعدادشان زیاد باشد باید از قفسی با ابعاد بزرگتر استفاده کرد.

ارتفاع مناسب برای آویزان کردن قفس فنچ به موازات چشم شما یا پایین تر است. این پرندگان کوچک نسبت به بو های تند و دود حساس هستند. به همین دلیل نباید در محیط آشپزخانه و در معرض دود نگهداری شوند.

کف قفس را بهتر است با تراشه های چوبی یا کاه پوشش دهید و ان را ماهی یکبار حد اقل تعویض کنید.

هفته ای دو تا سه باید ظرف آبی برای فنچ ها قرار داده شود تا در آن خود را بشویند بهتر است از آب ولرم استفاده شود.

فنچ ها برای سالم ماندن به آجر های خوراکی مخصوص پرندگان حاوی مواد معدنی نیاز دارند.

 

غذای فنچ

همانطور که گفته شد، غذای فنچ ها باید در تمام 24 ساعت جلوی آن ها باشد. پلت غنی شده مخصوص برای این پرندگان وجود دارد. این پلت ها حاوی مواد معدنی مغذی لازم برای تأمین نیاز این پرندگان است. برخی از پلت ها حاوی غلات، میوه خشک و سبزیجات نیز هستند. سه چهارم ظرف غذای فنچ ها را برای آن ها پر کنید.

سبزیجات باید 15% از جیره غذایی فنچ ها را تشکیل دهد. میوه باید 5% از جیره غذایی باشد و هفته ای یکبار به فنچ ها میوه داده شود. هر گونه میوه نخورده را پس از 4 ساعت از قفس فنچ ها بردارید.

تخم مرغ پخته شده، ماکارونی بدون ادویه، لوبیا و نخود نیز می توان به میزان 5% در جیره غذایی فنچ وجود داشته باشد. هر کدام از این موارد را می توان ماهی یکبار به فنچ ها داد.

 

سلامت فنچ

نشانه های بیماری در فنچ عبارتند از : کاهش وزن، کاهش فعالیت، نشستن طولانی، پرهای طولانی پف کرده که باید برای نگهداری از فنچ نسبت به مشاهده هرکدام از این علائم توجه کرد و در صورت نیاز به دامپزشک مراجعه کرد.

 

منبع