خانه » بررسی رابطه طبیعت سبز با روان انسان
بررسی رابطه طبیعت سبز با روان انسان
روانشناسی

بررسی رابطه طبیعت سبز با روان انسان

Sending
User Review
0 (0 votes)

چطور طبیعت می تواند ما را مهربان تر شادتر و خلاق تر کند ؟

ما بیشتر وقتمان را در خانه و خصوصا در فضای مجازی می گذرانیم تحقیقات اخیر نشان داده است که طبیعت می تواند به مغز و بدنمان کمک کند تا سالم تر بمانیم .در طبیعت بودن می تواند بر روی رفتار انسانی تاثیر مثبت بگذارد هم چنین استرس ، نگرانی ، دل مشغولی را کاهش و تمرکز ، ظرفیت ، خلاقیت و ارتباطات اجتماعیمان را با دیگر افراد تقویت  کند .

امروزه افراد بیشتر در فضاهای مجازی گردش می کنند، مخصوصا کودکان ؛ و این مساله یکی از دغدغه های امروزی بشر به شمار می آید و ممکن است صدمه جدی به آنها وارد کند اگر خانواده متوجه شوند که طبیعت می تواند چه مزایایی برای آنان داشته باشد بلافاصله این ابزار ها را کنار گذاشته و به آغوش طبیعت بازمیگردند تا زندگی سالم تر، شادتر و بهتری را داشته باشند .در ادامه به برخی فواید بودن در طبیعت اشاره میکنیم.

1- بودن در طبیعت باعث کاهش استرس می شود

فعالیت های فیزیکی، استرس و نگرانی ها را می زداید اما چیزی در طبیعت وجود دارد که شما نمی توانید آن را در باشگاه ها و خانه تان درک کنید ، آزمایشی در ژاپن انجام شده است قبل از آزمایش افراد را به دو گروه تقسیم کردند و فشار خون ضربان قلب، حالات روحی، سطح استرس آنان را سنجیده و بر روی کاغذی ثبت کردند .گروهی را به جنگل و طبیعت و حومه شهر فرستاند و گروهی دیگر را در داخل شهر برای پیاده روی .

آن گروهی که در حومه شهر و جنگل و در ارتباط با طبیعت ورزش خود را آغاز نمودند ضربان قلبشان کاهش پیدا کرد و احساس آرامش بیشتری را داشتند .این مطالعات شواهدی را برای ما فراهم کرده اند که فضاهای طبیعی ( چه در آن مکان قدم بزنید و چه از پنجره به آن نگاه کنید تا مقدار بسیاری استرس را کاهش می دهد .)

بودن در طبیعت باعث کاهش استرس می شود
بودن در طبیعت باعث کاهش استرس می شود

2- طبیعت باعث شادی بیشتر افراد و کاهش مشغله های فکریشان می شود

طبیعت بر حالت روحی افراد نیز تاثیر می گذارد ، نگاه کردن به برگ های سبز، شنیدن صدای آب، بوئیدن گلی خوشبو و زیبا، حس کردن شن ها در زیر پاها و غیره. مثل آن می ماند که مغز را از افکار مزاحم خالی می کند و انرژی منفی افراد را دفع می کند .

در کل چیزی از منفی گرایی در فرد باقی نمی گذارد و همین باعث تمرکز بیشتر افراد در حل مسائل گوناگون میشود حتی فعالیت های حافظه را نیز تقویت می کند به همین جهت خیلی مهم است که افراد بعد از پروژه های سنگین کاری، دعواهای خانوادگی و یا مشغله های دیگری که در زندگیشان دارند حتما به اصل خود بر گردند و زمانی را با آن صرف کنند که این اصل همان طبیعت می باشد .

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x