خانه » سفید کننده های طبیعی برای دندان
پوست ، مو و زیبایی

سفید کننده های طبیعی برای دندان

Sending
User Review
0 (0 votes)

سفید کننده های طبیعی برای دندان

افراد زیادی هستند که از رنگ زرد دندان های خود خجالت می کشند. حدود 18% از مردم به همین علت هنگام عکس گرفتن دندان های خود را پنهان می کنند. داشتن دندان هایی سفید و زیبا امروزه در فرهنگ ما مهم شده است. به همین دلیل استفاده از سفید کننده ها به ویژه سفید کننده های طبیعی برای دندان توجه مردم را جلب کرده است. داشتن دندان های زیبا و سفید حس اعتماد به نفس به افراد می دهد و نشانه ای از احترام به خود است.

واقعیت ناخوشایند این است که بسیاری از افراد به رغم دفعات زیاد مسواک زدن به دلیل عادات بدی که دارند از جمله سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه و چای رنگ سفید دندان های خود را از دست می دهند. البته گاهی دندان های زرد رنگ  یا حتی قهوه ای نشانه ی مشکل بزرگتری مثل بیماری های لثه، از بین رفتن مینای دندان و نداشتن بهداشت عمومی دهان و دندان است. سفید کردن دندان ها به تنهایی نمی تواند مانع از پوسیدگی و بیماری های لثه یا درمان آن ها شود.

این دیدگاه درست نیست که دندان های سفید لزوماً دندان های سالمی نیز هستند. زیرا، رنگ دندان با سلامت آن ارتباط کمی دارد. البته ما در اینجا قصد داریم سفید کننده های طبیعی برای دندان را  به شما معرفی کنیم که در سلامت و بهداشت دهان و دندان نیز نقش دارند.

 

چرا دندان ها زرد می شوند ؟

مینای دندان سطحی سفید و سخت روی دندان های شماست. ایجاد لکه روی مینای دندان و گسترش این لکه ها سبب ایجاد رنگ زرد یا حتی قهوه ای روی دندان ها می شود.

لایه ای قهوه ای رنگ زیر مینای دندان به نام دنتین وجود دارد. زمانی که مینا نازک تر شود این لایه مشهود تر خواهد بود. فرسایش دندان ها که در واقع فرسایش مینای دندان است نیز سبب تغییر رنگ دندان ها خواهد شد. عوامل مختلفی از جمله افزایش سن، ژنتیک و نوع رژیم غذایی در فرسایش دندانی و تغییر رنگ آن نقش دارند. بسیاری از عادات نادرست غذایی سبب ایجاد بیماری های لثه نیز می شوند.

اینکه انتظار داشته باشید دندان های شما هرگز تغییر رنگ ندهند معقولانه نیست. اما، با اجتناب از عواملی که سرعت زرد شدن دندان ها را افزایش می دهند این روند را به تأخیر بیندازید عواملی مانند:

نوشیدن قهوه و چای

سیگار کشیدن

داشتن رژیم غذایی ناسالم و غیر مغذی (شامل خوردن غذاهای فرآوری شده و اسیدی مثل نوشابه)

خشک شدن دهان (خشکی دهان به معنای محفظت کمتر از مینای دندان است)، استفاده از داروهای خاص یا خوابیدن با دهان باز از عوامل خشکی دهان هستند.

مصرف بیش از حد فلوراید (به ویژه اینکه از دوران کودکی آغاز شود)

 

راه اول : شستن دندان ها پس از خوردن و نوشیدن

بهترین راه برای سفید نگه داشتن دندان ها به طور طبیعی اینست که پس از خوردن و نوشیدن هر چیزی ان ها را بشویید. البته طبق نظر پزشکان مسواک زدن پس از مصرف مواد غذایی اسیدی فرسایش دندانی را زیاد می کند. می تواند به چرخاندن جرعه ای آب در دهان خود اکتفا کنید. همین کار ساده تا حد زیادی می تواند جلو پوسیدگگیرا نیز بگیرد.

از سیگار کشیدن اجتناب کنید. بیشاز حد قهوه و نوشابه ننوشید و در صورت تمایل به مصرف نوشیدنی های رنگی از نی استفاده کنید تا با دندان شما تماس نداشته باشند.

 

راه دوم: جوش شیرن و آب اکسیژنه

آب اکسیژنه خاصیت ضد باکتری دارد و میکروب هایی دهان را نابود می کند. نسبت مساوب آب و آب اکسیژنه را به هم خلوط کنید و یک دقیه در دهانتان نگه دارید. اینکار باکتری های ایجاد کنندهی بوی بد دهان را نیز از بینن می برد و در حفاظت از لثه ها در برابر بیماری مفید است. مخلوط کردن آب اکسیژنه با جوش شیرین به طوریکه به شکل خمیر در بیاید جرم های بیشتری را از سطح دندان های شما پاک می کند. ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه یکی از سفید کننده های طبیعی برای دندان های شماست.

دقت کنید که آب اکسیژنه را به میزان کافی با جوش شیرین مخلوط کنید. برای استفاده از ان به عنوان سفید کننده، ابتدا به روش همیشگی دندان هایتان را مسواک بزنید و سپس از خمیر جوش شیرین استفاده کنید. اگر آب اکسیژنه برای ترکیب با جوش شیرین کافی نباشد ممکن است بافت زبر ان سایش بیش از حد روی دندان شما ایجاد کند. و این سایش قابل بازگشت نیست! 30 ثانیه از این مواد روی دندان بمالید و آب کشی کنید.

 

راه سوم: روغن نارگیل

آیا واقعا روغن نارگیل دندان ها را تمیز می کند؟ بیشتر افرادی که از روغن نارگیل برای سفید کردن دندان هایشان استفاده کرده اند این مطلب را تأیید می کنند. یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را بین 5 تا 20 دقیقه در دهان خود نگه دارید. یا با چند قطره روغن نارگیل مسواک بزنید. راه دیگر اینست که پارچه ای آغشته به روغن نارگیل را روی دندان های خود بکشید. روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی است و به حفظ و تمیز کردن لثه ها نیز کمک می کند.

استفاده از این روغن هیچگونه عوارض جانبی ندارد.

 

راه چهارم:  سرکه سیب

یکی دیگر از سفید کننده های طبیعی برای دندان سرکه ی سیب است. سرکه ی سیب همچنین یکآنتی بیتویک طبیعی و پاک کننده برای دندان و لثه است و لکه های سرسخت روی دندان ها را پاک می کند. استفاده از سرکه سیب برای پاک کردن لکه های ناشی از قهوه و نیکوتین سیگار مفید است.

راز سرکه سیب چیست؟ سرکه سیب حاوی ترکیباتی از جمله استیک اسید، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک ها و آنزیم هایی است که باعث می شوند باکتری های بد دهان از بین رفته و باکتری های خوب رشد کنند. از آنجا که به طور طبیعی خاصیت اسیدی دارد می تواند جرم های دندانی را در خود حل کند و دندان ها را سفید تر کند.

نتیجه بخشی سرکه سیب در اثر مداومت بر استفاده از آن دیده می شود. برای دیدن نتیجه ی بهتر باید یک ماه به طور منظم از آن استفاده کنید. البته هنگام استفاده از ان بیش از حد مسواک نزنید و زمان مسواک را طولانی نکنید تا به مینای دندان شما آسیب نرساند. پس از استفاده ا سزکه سیب نیاز دارید دندان هایتان را بخمیر دندان معمولی 0ترجیحاً بدون فلوراید) مسواک بزنید یا اینکه دهانتان را به خوبی با آب بشویید. یک دقیقه مالیدن سرکه سیب با انگشتان روی دندان ها بهترین گزینه است.

 

راه پنجم: پوست پرتقال یا لیمو

همانند سرکه سیب استفاده از پوست مرکبات نیز برای سفید کردن دندان ها مفید واقع می شود. مانند دیگر سفیید کننده های طبیعی حتماً پس از استفاده از پوست مرکبات دهان خود را آبکشی کنید و اجازه ندهید مواد رووی دندان شما باقی بماند.

 

راه ششم: توت فرنگی و دیگر غذاهای سالم

توت فرنگی نیز میوه ای اسیدی است که باقی مانند کوتاه مدت ان روی دندان ها می تواند به سفید کردن دندان ها کمک کند. اما، از ان مهمتر ترکیبات و مواد مغذی موجود در توت ها و دیگر غذاهای سالم است که با خوردن ان ها می توانید سلامت دندان های خود را تضمین کنید و مینای دندان محکمتر و سفید تری داشته باشید.

منابع حاوی کلسیم مانند لبنیات، خوراکی های سرشار از پتاسیم و منیزیم مانند سبزیجات برگ سبز، سیب و گلابی، تخم مرغ محلی، قارچ، سیب زمینی، هویج، کدو، کرفس و آجیل از جمله غذاهایی هستند که باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند.

 

خطرات محصولات سفید کننده دندان

در حالی که اکثر مردم علاقه به سفید کردن دندان هایشان دارند، استفاده ی بیش از حد از محصولات سفید کننده منجر به از بین رفتن مینای دندان می شود. با از بین رفتن مینا، دندان ها رنگ آبی یا خاکستری به خود می گیرند. محصولات سفید کننده ی دندان حتماً زیر نظر دندانپزشک باید مصرف شوند. البته توصیه ی پزشکان برای داشتن دندان های سفید تر در وحله اول ترک عادات بد مانند سیگار کشیدن است نه استفاده از سفید کننده.

 

آیا سفید کننده های طبیعی برای دندان ها نیز می توانند به دندان ها آسیب جدی وارد کنند؟

بله! استفاده ی بیش از اندازه و خارج از اعتدال از هر نوع ماده ای می تواند آسیب زا باشد. به خصوص در بین شش مورد ذکر شده استفاده از پوست لیمو به همراه آب آن می تواند بسیار اسیدی و برای دندان ها خطرناک باشد.

 

نتیجه ی نهایی

دندان ها تحت تاثیر افزایش سن، فرسایش مینا، رژیم غذایی نا مناسب، نوشیدن نوشیدنی های رنگی، سیگار کشیدن و خشکی بیش از حد دهان تغییر رنگ می دهند.

محصولات سفید کننده ی دندان با حذف مینای دندان به آن آسیب جدی وارد می کنند و بر سلامت دندان ها اثر سوء دارند.

با استفاده از مواد طبیعی می توان به سفید تر شدن دندان ها کمک کرد و با داشتن رژیم غذایی مناسب تاثیرات افزایش سن را به تعویق انداخت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x