خانه » عوامل موثر بر سبک رهبری مدیران چیست ؟
سبک رهبری
سبک رهبری
کسب و کار

عوامل موثر بر سبک رهبری مدیران چیست ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

عوامل موثر بر سبک رهبری

صاحبان کسب و کار همواره با تصمیم گیری های بسیاری مواجه هستند. سبک رهبری مستقیماً بر کارایی و عملکرد کارمندان و بنا بر این بر ارائه ی کالا و خدمات و به تبع آن بر رضایت مشتری و درآمد مجموعه اثر خواهد داشت. گرچه در رهبری همواره سبک شخصی نیز وجود دارد، به هیچ عنوان نباید خود سرانه باشد. درک عواملی که بر کار رهبر گروه برای مدیریت مجموعه اثر گذار است به مدیریت بهینه ی کارکنان و موفقیت بیشتر منجر خواهد شد.

 

شخص رهبر

رهبر و مدیر یک مجموعه باید توانایی خود را به خوبی بشناسد. کارکنان همواره در حال رصد رئیس خود هستند و نحوه ی عملکرد وی مستقیماً بر میزان مقبولیت بیش از آنچه که تصور کنید اثر گذار است. رهبران موفق می توانند با توانایی، دانش و شایستگی خود اعتماد اطرافیان را بر انگیزند. بنابریان یک رهبر باید مراقب باشد تا اطلاعات غلط کارشناسانه ندهد. برای اینکار رهبر باید به روز و آگاه باشد و صادقانه رفتار کند.

 

کارکنان

نوع کسب و کار یا خدمات ارائه شونده می تواند تیپ های شخصیتی گوناگونی از کارمندان را به محیط شما دعوت کند. برای مثال مشاغل فناوری اطلاعات معمولاً کارمندان جوان تری دارد که تمایل دارند در محیط کاری خود رشد کنند. این نوع محیط کاری باز محسوب می شود و وظایف بین کارمندان گسترده شده است. رهبر چنین مجموعه ای به جای تعامل تک تک با کارمندان باید ارتباط گروهی بر قرار کند و از ایده ها بهره بگیرد. میزان نزدیکی رهبر با تک تک افراد بر خروجی مجموعه اثر خواهد گذاشت.

 

نوع کسب و کار

نوع کسب و کار و مشاغل تاثیر زیادی بر سبک رهبری مدیران دارد. کسب و کار هایی که دچار بحران هستند یا آن کسب و کار هایی که باید سریعاً نسبت به تغییرات بازار واکنش داشته باشند نیاز به رهبری دارند که بتواند تصمیمات سریعی اتخاذ کند و بتواند این تصمیمات را با سرعت خوبی از بالا به پایین انتقال دهد. به ویژه اگر کسب و کار در شیب صعودی پیشرفت قرار داشته باشد، نحوه ی اعمال تصمیم گیری ها برای حفظ این روند مهم خواهد بود. در عمل کسب و کار ها ترکیبی از این دو شرایط را دارا هستند و مدیران باید به فراخور شرایط سبک درستی را پیش بگیرند.

 

ارتباطات

جریان اطلاعات از جمله موثرترین عوامل بر رهبری است. برگزاری جلسات منظم برای همکاری بیشتر و داشتن خروجی بهتر ضروری است. اما، باید از آن دسته موقعیت هایی که باعث می شود کارکنان تصور کنند رهبر و مدیر مجموعه اطلاعات و دانشی ندارد و دچار ضعف است اجتناب شود. سلب اعتماد کارکنان مساوی با پایان مدیریت موفق است.

پس سبک رهبری برای مدیریت مجموعه موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x