خانه » درمورد عنکبوت های خانگی
حیوانات

درمورد عنکبوت های خانگی

Sending
User Review
0 (0 votes)

درمورد عنکبوت های خانگی

اگر شما خانه ای دارید مطمئنا عنکبوت هایی نیز در خانه تان خواهید داشت, آن ها معمولا در مکان های گرد و غبار گرفته خانه ها مثل انباری یا اتاق زیرشیروانی زندگی می کنند ,برخی از آن ها به گیاهان نیز تمایل نشان می دهند که در آن صورت به سمت گلدان ها کشانده می شوند. با توجه به عادت های زندگی شان ,

اگر فکر می کنید با بیرون کردن آن ها از خانه تان از شرشان خلاصی پیدا خواهید کرد در اشتباه هستید, خانه های ما سکونتگاه هایی طبیعی و راحت برای این موجودات می باشد.

باید این طور گفت که آن ها طرف ما هستند بدین منظور که حشراتی که از نگاه ما حشراتی موزی هستند و تا ساعت ها در اطراف مان پرسه می زنند و ما را کلافه می کنند از نگاه عنکبوت ها غذای خوشمزه ای می باشند, عنکبوت ها با ترفندهای مخصوص به خودشان آن ها را از جلوی دست و پایمان بر می دارند ,بدون آنکه ما متوجه این موضوع شویم.

افراد زیادی هستند که نسبت به این موجودات فوبیا دارند اما تا زمانی که درست در موردشان اطلاعات نداشته باشند نمی توانند بر ترس شان غلبه کنند ویا آن ها را بخاطر فوایدشان تکریم کنند. همان طور که می دانیم اشتراک زیادی در بین تکریم کردن و ترس وجود ندارد , در این بخش به حقایقی از آن ها می پردازیم که شاید ما را متقاعد سازد تا در کنار آن ها در صلح و آرامش زندگی کنیم ؛

 

عنکبوت ها از انسان ها قدمتی بیشتر دارند ؛

عنکبوت های کوچکی که هم اکنون در اتاق زیرشیروانی تان زندگی می کنند ,در زمان های قدیم حدودا 480 میلیون سال پیش ,تا 7پا درازا داشته اند ,باورش کمی دشوار می باشد اما اگر تکامل آن ها را طی 300 میلیون سال در نظر بگیرید (پیش از عصر دایناسورها) میفهمید که تغییرات شان آن قدرها هم عجیب و حتی غیرممکن به نظر نمی رسد.

در آخر این گونه محاسبه می گردد که عنکبوت ها تا قبل از انسان ها بر روی این کره خاکی قدم نهاده اند و قدمتشان حتی از دایناسورها نیز بیشتر می شود. بعد از این همه تغییر و تحول هنوز هم از خانه ها رانده می شوند و انسان ها حاضر نمی شوند قسمت اندکی را در اختیار آن ها بگذارند.

با این همه عنکبوت ها خصلت لجباز و یک دنده بودن شان را حفظ کرده اند و برای سال هاست که به صورت مخفیانه در خانه ها به زندگی آرام خود ادامه می دهند و بسیاری از آن ها نیز به طور خاص به شرایط خانه عادت کرده اند.

Rod Crawford محقق و حشره شناس به مطلب بامزه ای اشاره می کند ؛ بعضی از عنکبوت های خانگی حداقل از زمان امپراتوری روم در داخل خانه ها زندگی می کردند و به ندرت در خارج از منزل ها دیده می شدند حتی اگر در کشور مادری خود باشند نیز ترجیح می دهند به جای بودن در طبیعت زمان خود را در کنار انسان ها بگذرانند.

 

رها کردن یک عنکبوت خانگی در خارج از خانه آن را خواهد کشت

شاید یکی از رایج ترین استراژی هایی که افراد در برابر عنکبوت ها نشان می دهند , لیوان باشد با گذاشتن یک لیوان بر روی عنکبوت و آزاد کردن آن در طبیعت به تصور آن که به زندگی طبیعی خود بازخواهد گشت او را به مرگ خود نزدیک تر خواهند کرد.

Rod Crawford در این باره می گوید ؛ شما نمی توانید چیزی را به جایی که تا به حال نبوده برگردانی ,در این میان فعل برگرداندن بی معنی خواهد بود , هرچند بعضی از عنکبوت های خانگی قادرند در آن شرایط سخت جان خود را نجات دهند که حدودا 5 درصد تخمین زده می شود ,ولی اکثرا می میرند , تصور نکنید که به چنین موجوداتی لطف کرده اید , خیر شما آن ها را به کام مرگ فرستاده اید.

 

همه عنکبوت های خانه , دلیل بر خانگی بودنشان نیست

عنکبوت های خانگی معمولا کلونی خود را با تخم گذاری بر لبه های زیرین وسایل خانه و مبلمان گسترش می دهند, بعضی اوقات عنکبوت های خارجی نیز به داخل می آیند و تارهایشان را در بین کف و دیوارها فقط برای شکار کردن پهن می کنند. در اینجا اگر به طور اتفاقی یکی از عنکبوت های خارجی را آزاد کنید شما واقعا به وی لطف بزرگی کرده اید ,فقط مطمئن شوید که آن عنکبوت ,عنکبوت خانگی نباشد.

 

همه عنکبوت های خانگی یک شکل نیستند

عنکبوت های خانگی در انواع و گونه های مختلفی وجود دارند , از عواملی که بر رنگ و چهره ظاهری آن ها تاثیر می گذارد مکان جغرافیایی که شما در آن جا زندگی می کنید است, انسان ها به گسترش و تولید مثل این موجودات کمک به سزایی کرده اند ,آن ها توانسته اند عنکبوت ها را از نقاط مختلف جهان با خویش همراه سازند و آن ها را به مکان های دیگر منتقل سازند.

عنکبوت ها از لوله های فاصلاب برای ورودشان به منازل استفاده نمی کنند

از آنجایی که عنکبوت ها اغلب در سینک و وان های حمام یافت می شوند ,برای افراد این چنین برداشت می شود که آن ها از طریق فاضلاب به داخل آمده اند ,باید گفت این چنین نیست ,

طبق گفته Rod Crawford ؛ عنکبوت های خانگی با آنکه حشراتی تشنه هستند اما در محیطی کم آب زندگی می کنند و هنگامی که با قطرات آب سینک مواجه می شوند سعی می کنند خود را به آن برسانند و بدلیل جنس صیغل گونه سینک آن ها قادر نیستند خود را به دیواره سینک بچسبانند و راهی را که آمده اند برگردند پس در همان جا گیر می افتند.

عنکبوت های خانگی خطرات بسیار ناچیزی را ایجاد می کنند

عنکبوت ها کلا به ترسناک بودن شهرت ندارند ,آن ها به ندرت مردم را نیش می زنند و حتی زمانی که این کار را می کنند, زهر اکثر گونه ها تنها اثر کم و کوتاه مدتی را ایجاد می کند. این موضوع برای بیشتر عنکبوت ها صادق است ,عنکبوت های خانگی برای چیزی که نمی توانند بخورند هیچ انگیزه ای برای نیش زدن ندارند ,مگر آنکه موضوع مرگ و زندگی شان در میان باشد.

Crawford می گوید ؛ عنکبوت های خانگی تنها حشرات کوچک را به عنوان طعمه می خورند. آن ها خون آشام نیستند و هیچ دلیلی برای نیش زدن انسان یا هر حیوان دیگری که از مقدار غذایشان بزرگ تر است نمی بینند. معمولا زمانی که تعاملی بین عنکبوت و حیوان عظیم الجثه ای رخ میدهد این عنکبوت است که مورد رنج قرار می گیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x