خانه » روش نگهداری و تکثیر ماهی گوپی برای آکواریوم آب شیرین
ماهی گوپی
ماهی گوپی
حیوانات

روش نگهداری و تکثیر ماهی گوپی برای آکواریوم آب شیرین

Sending
User Review
0 (0 votes)

ماهی گوپی

ماهی گوپی یکی از ماهیان زیابایی است که در آکواریوم آب شیرین نگهداری می شود. نگهداری و تکثیر این نوع ماهی به قدری آسان است که افراد تازه کار و نا آشنا به ماهیان زینتی نیز می تواند این کار را انجام دهند. اندازه ماهی گوپی بین 3 تا 6 سانیمتر است و ماهیان ماده طول بلندتری دارند.  گوپی در رنگ ها و نژاد های مختلف و با قیمتهای متفاوت در بازار عرضه می شود.

گوپی از جمله ماهیان زنده زا است و تخم نمی گذارد. این ماهی بومی ونزوئلا، ترینیداد، شمال برزیل و گینه است.

نگهداری ماهی گوپی

گوپی ماهی کوچکی است و در کوچکترین آکواریوم ها نیز می توانید از آن نگهداری کنید. دمای 26 درجه سلسیوس برای گوپی مناسب است و پی-اچ خنثی  برای اکثر ماهیان آکواریوم آب شیرین ایده آل است.

ماهی گوپی پوشش گیاهی آکواریوم و پنهان شدن بین گیاهان را دوست دارد. مخصوصاً نوزادان تازه متولد شده گوپی برای مخفی کردن خود به پوشش متراکم گیاهی نیاز دارند.

در صورتی که بخواهید از ماهیان زینتی دیگر در کنار گوپی نگهداری کنید باید دقت کنید از ماهیان گیاهخوار استفاده کنید تا گوپی های شما طعمه ی ماهیان دیگر نشوند.

ماهی لجن خوار که عضو ثابت آکواریوم هاست نیز برای گوپی ها خطری ندارد. البته توجه کنید گاهی ماهیان گیاه خوار هم به همدیگر حمله می کنند و در این صورت دم زیبای گوپی های شما را می توانند از بین ببرند.

تکثیر ماهی گوپی

برای تکثیر ماهی گوپی به دو جنس نر و ماده از این ماهی نیاز دارید. طول ماهی های گوپی ماده نهایتا 6 سانتیمتر است و بدن بزرگتری و طول ماهی نر نهایتا 4 سانتیمتر است و تنوع رنگ بله و دم آن بیشتر و چشم نواز تر است. در صورتی که ماهی ماده حامله باشد شکم متورمی داشته و یک خال سیاه زیر شکم آن دیده می شود.

نجات بچه ماهی ها

ماهی گوپی زنده زاست و در صورتی که پدر و مادر ماهی ها در کنار آن ها حضور داشته باشند آن ها را می خورند. به همین دلیل جدا کردن بچه ها از والدین بسیار مهم ایت. البته گوپی نر بیشتر علاقه دارد بچه ماهی ها را طعمه ی خود کند. برای نجات بچه ماهی ها باید ماهی گوپی ماده و نر را پیش از زایمان به زایشگاه منتقل کنید. زایشگاه محفظه ای توری است که اجازه می دهد بچه ها به خاطر جثه ریز از آن خارج شوند و البته باشد ماهی دیگری در آکواریوم خارج از زایشگاه نداشته باشید. البته این کار به ماهی ماده استرس وارد می کند. راه دیگر این است که از گیاهان متراکم در آکواریوم استفاده کنید تا بچه گوپی ها پس از تولد در بین آن ها پنهان شود بتوانید ماهی گوپی زیادی داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x