خانه » چگونه با حسادت مقابله کنیم
چگونه با حسادت مقابله کنیم
چگونه با حسادت مقابله کنیم
روانشناسی

چگونه با حسادت مقابله کنیم

چگونه با حسادت مقابله کنیم تا آرامش روانی داشته باشیم

حسادت گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است؛ باید بیاموزیم چگونه با حسادت مقابله کنیم تا مانع از غلبه ی این احساس بشویم. زیرا حسادت وقتی بروز و ظهور پیدا می کند و منشاء اقدامی برای اطرافیان می شود، می تواند خطرناک باشد. به همین دلیل است که لازم است درک کنیم احساس حسادت ما از کجا ناشی می شود و نحوه مقابله با حسادت را بیاموزیم تا در روابط فردی و شغلی، برخوردی سالم و سازگار داشته باشیم.

 

چرا ما انقدر حسودیم؟

افزایش حسادت با عزت نفس پایین ارتباط دارد. بسیاری از ما غالباً از احساس شرم درونی خود آگاه نیستیم؛ شرم درونی از گذشته می تواند در ایجاد احساس حسادت و ناامنی تاثیرگذار باشد.”صدای انتقاد درونی ” نوعی گفتگوی منفی است که سبب افکار و احساسات مخرب می شود و ما را به بررسی، ارزیابی و داوری بسیار دقیق خود (و اغلب دیگران) سوق می دهد. این صدا می تواند با پر کردن سر ما از تفسیر انتقادی، احساس حسادت را به ما القا کند. در حقیقت، کنار آمدن با آنچه که صدای انتقاد درونی، از وضعیت موجود به ما می گوید، غالباً دشوارتر از خود آن وضعیت است. برای مقابله با حسادت، به نکات زیر توجه کنید:

 

احساس امنیت خود را جستجو کنید

بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم تمرکز روی احساس قدرت و امنیت در خودمان است. ما باید برای تسخیر منتقد درونی خود، کارهایی را انجام دهیم و خودمان را باور داشته باشیم. انسان ها پر از نقص و محدودیت هستند و هیچ کس نمی تواند ادعا کند بی عیب است. به همین دلیل بسیار مهم است که با خود با شفقت رفتار کنیم و یاد بگیریم که در برابر منتقد داخلی خود بایستیم. این در واقع به معنای در آغوش گرفتن زندگی با صمیمیت است.

 

در مورد حسادت صحبت کنید

وقتی احساس حسادت در شما غلیان پیدا می کند، مهم است که با فردی مناسب درمورد آنچه احساس می کنید، گفتگو کنید. افراد یا دوستانی که نقاط مثبت شما تقویت می کنند و به شما کمک می کنند جلوی افکار منفی و غرق شدن در غم و اندوه را بگیرید. این کار شما را از رنج حسادت رها می کند و به شما اجازه می دهد تا حرکت کنید و اقدامات معقولی انجام دهید.

 

اراده و مقاومت خود را تقویت کنید

شکی نیست که برای مقابله با احساس حسادت، به سطح بالایی از بلوغ عاطفی نیاز است. مقابله با حسادت، همچنین به یک اراده قوی نیاز دارد تا صدای انتقاد درونی و همه ناامنی های ناشی از آن را به چالش بکشد و عقب نشینی کامل آن، در برابر تحریک به اِعمال واکنش های منفی مقاومت کند. با این حال، هنگامی که ما این قدرت را در خود پرورش می دهیم، می فهمیم که بسیار قوی تر از آن چیزی هستیم که فکر می کنیم. اگر یاد بگیریم که چگونه با حسادت مقابله کنیم، در روابط  با دیگران ایمن تر می شویم.

 

منبع