خانه » آنچه نباید بگوییم (یک راز حرفه ای)
آنچه نباید بگوییم
آنچه نباید بگوییم
کسب و کار

آنچه نباید بگوییم (یک راز حرفه ای)

آنچه نباید بگوییم (یک راز حرفه ای در کارآفرینی)

داشتن یک محل کار که همکاران مانند یک خانواده یا دوست هستند و یکی از عوامل اصلی ایجاد حس خرسندی در افراد است. در هر حرفه ای آنچه نباید بگوییم یکی از مهمترین مهارت های ارتباطی است.

همکاران بعد از ساعات کاری، در شبکه های اجتماعی با هم ارتباط دارند و بطور معمول در مورد مسائل شخصی گفتگومی کنند. برخی تحقیقات حاکی از آن است که این کار، باعث ایجاد اعتماد در بین همکاران می شود. البته آنچه به  اشتراک گذاشته می شود و اینکه چه کسی آن را به اشتراک می گذارد، تفاوت ایجاد می کند. مدیران در صورت به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی كه حاکی از ضعف یا نقصی در خود با زیردستان، به موقعیت خود آسیب می زنند. اما به اشتراک گذاشتن مسائل شخصی بین کارمندان هم رده، این اثر منفی را ندارد.

با این حال در برخی موارد ممکن است با بیان مسائل شخصی، باعث آزردن سایر همکاران بشوید یا نگرش آنها را نسبت به خود  تغییر دهید. به موارد زیر توجه کنید:

 

تهدیدی برای کار

در مورد فاش كردن مسائلی از زندگی شخصی خود كه می تواند باعث شود که دیگران نسبت به توانایی شما در انجام كار یا تعهد شما تردید پیدا کنند، احتیاط کنید. محتوا و زمینه چیزی که در مورد خود با دیگران به اشتراک می گذارید، اهمیت  دارد. اگر درباره نحوه سپری کردن آخر هفته خود صحبت کنید، مانعی ندارد اما اگر مسائل را  به عنوان بهانه ای برای خسته بودن یا روحیه نداشتن خود مطرح کنید، این یک مشکل است.

 

حدود سیاسی

افراد گرایش های سیاسی و حزبی متفاوتی دارند و بحث و جدل در رابطه با رویدادهای جاری روز، به اختلافات دامن می زند و همدلی و صمیمیت همکاران را در محیط  کار خدشه دار می کند. بین اختلاف نظر در مورد رویدادهای سیاسی و احساس نسبت به احزاب باید تفاوت قائل شد. بنابراین  درباره آنچه برای شما مهم است و چیزهایی که به آنها اعتقاد دارید، می توانید صحبت کنید. اما مراقب باشید گفتگوی شما ترامپ گونه نباشد؛ یعنی با استدلال و منطق و بدون اظهار احساس گفتگو کنید. رعایت چنین مسائلی رضایت شغلی را در پی دارد.

 

مرز مسائل شخصی

ممکن است شما در حال سپری کردن یک روند ناخوشایند مانند  بیماری یا  طلاق باشید و گمان کنید به اشتراک گذاشتن جزئیات آن با همکاران، برای درک چالش هایی که گاهاً روی کار شما تأثیر می گذارد لازم باشد. اما مراقب باشید این امر  به درام تبدیل نشود و حس منفی یا حس ترحم آنها را نسبت به شما جلب نکند.

مسأله ناراحت کننده ی دیگر در این رابطه این است که هنگامی که جزئیات شخصی به اشتراک گذاشته می شود، احتمال ایجاد تفرقه بین همکاران وجود دارد: آنهایی که در جریان هستند و آنهایی که در جریان نیستند. این امر می تواند به فضای یکرنگ و صمیمی تیم کاری صدمه بزند.

توجه کنید که آنچه نباید بگوییم، خط قرمز و حریم ما است.

 

منبع